Nadużycie rozumu

Okładka książki Nadużycie rozumu Friedrich August von Hayek
Okładka książki Nadużycie rozumu
Friedrich August von Hayek Wydawnictwo: Prohibita nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Counter-Revolution of Science: Studies on the Abuse of Reason
Wydawnictwo:
Prohibita
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361344445
Tłumacz:
Zygmunt Simbierowicz
Tagi:
Hayek Nauki społeczne Scjentyzm Rozum Socjalizm Ekonomia Wolny rynek
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
283
73

Na półkach: ,

Hayek pisze w tej książce o tym dlaczego nie powinno się traktować nauk społecznych jak nauk przyrodniczych, dlaczego nie wszystkie narzędzia nauk przyrodniczych nadają się do użycia w naukach społecznych i skąd się wzięło, że ktoś w ogóle tak o tym pomyślał. Pierwsza część to formalne metodologiczne wyłuszczenie sprawy. Druga już trochę luźniejsza opowiada o Henri de Saint-Simonie, a później o jego uczniu nazwiskiem August Comte, twórcy socjologii. Ostatnia część porównuje pokrótce (autor nie kryje się z tym, że przyśpiesza sprawę) poglądy Comte'a oraz G. F. W. Hegla, które skrajnie różne są jednocześnie w kilku miejscach podobne.

Przyznaję, że będę musiał wrócić do pierwszej części za jakiś czas, żeby należycie ją zrozumieć i zapamiętać jej treść, niemniej tego oczekiwałem i nie wstydzę się. Drugą i trzecią część też może powtórzę, jednak nie koniecznie ponieważ były zdecydowanie prostsze, w końcu już nie dotyczyły bezpośrednio metodologii nauki ale jej historii.

Uważam, że ta pozycja Hayeka nie bez powodu jest sławna i jest naprawdę ważna. Polecam wszystkim, którzy nie mieli z nią jeszcze do czynienia. Jednak nie jest też pozycją prostą, chociażby przez sam styl Hayeka, który znany jest z wielokrotnie złożonych zdań.

Hayek pisze w tej książce o tym dlaczego nie powinno się traktować nauk społecznych jak nauk przyrodniczych, dlaczego nie wszystkie narzędzia nauk przyrodniczych nadają się do użycia w naukach społecznych i skąd się wzięło, że ktoś w ogóle tak o tym pomyślał. Pierwsza część to formalne metodologiczne wyłuszczenie sprawy. Druga już trochę luźniejsza opowiada o Henri de...

więcej Pokaż mimo to

avatar
208
206

Na półkach: , , ,

Tytuł tej książki doskonale obrazuje poruszany w niej problem. Przedstawia ona genezę oraz skutki wiary w możliwość budowania i kształtowania społeczeństwa w zaplanowany i systematyczny sposób. Aby zrozumieć jak działa socjalizm, jaki jest sposób myślenia jego propagatorów, koniecznie trzeba sięgnąć po ten tytuł.

Tytuł tej książki doskonale obrazuje poruszany w niej problem. Przedstawia ona genezę oraz skutki wiary w możliwość budowania i kształtowania społeczeństwa w zaplanowany i systematyczny sposób. Aby zrozumieć jak działa socjalizm, jaki jest sposób myślenia jego propagatorów, koniecznie trzeba sięgnąć po ten tytuł.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    238
  • Przeczytane
    49
  • Posiadam
    37
  • Filozofia
    6
  • Ekonomia
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Do kupienia
    2
  • Nie posiadam
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nadużycie rozumu


Podobne książki

Przeczytaj także