Nauka szachów w weekend

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Learn Chess in a Weekend
poradniki
Bogdan

Gra w szachy od blisko 1400 lat fascynuje i stanowi wyzwanie. Publikacja niniejsza zawiera podstawowe informacje na temat rozgrywania partii, możliwe do wykorzystania zarówno przez amatorów, jak i bardziej zaawansowanych graczy. W niezwykle przystępny sposób przybliża terminy i pozycje szchowe. Dla potrzeb dydaktycznych szachownica, ilustrująca konkretne przykłady, ma zaznaczone kolorowe pola, obrazujące sytuację na planszy. Przystępnie ułożony program kursu pozwala łatwo opanować reguły i podstawową taktykę gry szachowej.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1999

źródło okładki: Zdjęcie utorskie

Kern | 2018-10-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: październik 2018

Pozycja słaba dla wszystkich możliwych czytelników. Przy objętości około 100 stron pierwsze 20 zajmują bzdurne opisy typu jakie kolory mogą mieć bierki, jak duże pola powinna posiadać szachownica itp. Następnie przyjdzie nam się zmierzyć z serią niepotrzebnej terminologii. Wreszcie na 50 stronie otrzymujemy zasady (i to byłoby najbardziej wartościowa część, tak na poziomie wikipedi). By zakończyć totalnie niestrawnymi zapisami "stenotypicznymi" gier.
Wszystkie analizy są bardzo uproszczone i przeznaczone raczej dla osób obeznanych.

Brakuje najbardziej potrzebnych rzeczy czyli konkretnych przykładów zagrywek, analizy posunięć, sztuki wyboru lepszego posunięcia. Kompletnie rozpisanych poszczególnych partii. Rad dla początkujących.

Podsumowując, lepiej sprawdzić zasady w jakimkolwiek miejscu (np w pudełku z szachami). Oszczędza się czas, zaangażowanie i pieniądze.

Bogdan | 2014-03-18
Przeczytana: 1999 rok