Oceansoul

Lata 20. XX w. W Warszawie działają rosyjscy zwolennicy powrotu carskiego porządku i agenci komunistycznej bezpieki. Jaką rolę w ich życiu odegra głośny dramaturg Ludwik Karnicki i jego nowe przedstawienie Sąd nad Antychrystem? Zagadkę po raz kolejny spróbuje rozwiązać komisarz Borewicz.

źródło opisu: https://www.wydawnictwocm.pl/aleksander-blazejowsk...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwocm.pl/aleksander-blazejowsk...»

Beremis | 2014-12-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Bardzo fajny miks obyczajówki z kryminałem. Jako że powieść dość krótka, taka nowelka ani jednego ani drugiego nie jest za dużo, dlatego osobom szukającego rasowego kryminału trochę niesmaku może pozostać po lekturze. Najbardziej mi się to kojarzyło z pojedynczym odcinkiem serialu kryminalnego. Jedna sprawa, jeden odcinek i po 40 minutach wszystko wiadomo.
Za plus książce doję historię w tle, dużą rewoltę jak i życie codzienne Warszawy. To moja druga styczność z Błażejewskim i druga historia, gdzie sztuka i teatr są sceną dla kryminału. Przypadło mi do gustu pokazanie artystycznego życia Warszawy okresu międzywojennego. Autor ani nie wiesza na nim psów, za hulaszczy tryb życia, ani nie gloryfikuje artystycznego ducha.
Czytając, wyobrażałem sobie starą gazetę, wertowaną w dorożce i później czytaną na spokojnie w kawiarni, gdzie stronę lub dwie poświęcono na druk właśnie takiej powieści. Rozdziały dość krótkie, wyraźnie rozdzielone, w każdym coś jeszcze nie dopowiedziane. Warto...

astaldohil | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Kryminału w tym niewiele, za to malowniczy przekrój przez różne warstwy społeczne międzywojennej Warszawy. Klimat wylewa się dosłownie z każdego zdania - najlepiej wypada to w rozmowach między postaciami, które mówią językiem żywym, barwnym i zróżnicowanym. "Sąd nad Antychrystem", to interesująca perełka polskiej literatury - gdyby fabuła była odrobinę lepiej skonstruowana, nie wahałbym się nazwać Błażejewskiego, polskim Conan-Doylem. Niestety, kilka błędów logicznych, brak wyrazistego głównego bohatera i zakończenie z rodzaju tych, za które powinno się pisarzy karać grzywną, mocno psują ogólnie pozytywne wrażenie z obcowania z lekturą.

Mimo wszystko, szczerze polecam, bo mimo, iż w ramach kryminału prezentuje się nieco ułomnie, to wciąż kawał świetnie spisanej prozy.

ZapomnianaBiblioteka | 2015-03-06

W latach dwudziestych ubiegłego wieku, w pewnej warszawskiej kamienicy przy ulicy Chmielnej, w nędznym, zaniedbanym pokoiku zostają znalezione zakrwawione zwłoki mężczyzny. Przybyli na miejsce zbrodni policjanci ustalają, że ofiarą jest Rosjanin, niejaki Gałkin. Tył głowy ofiary zmiażdżono uderzeniem jakiegoś twardego przedmiotu. Denat w dłoni ściska papiery pokryte zaszyfrowanym tekstem oraz połowę banknotu studolarowego. Podczas późniejszej rewizji, w domu ofiary zostają wykryte liczne schowki, a w nich kilkanaście tysięcy dolarów. Dlaczego Gałkin nie korzystał z tych środków, lecz prowadził ascetyczny tryb życia? Policja podejrzewa, że zabójstwo może mieć podkład polityczny. Jednocześnie zbliża się termin premiery sztuki „Sąd nad Antychrystem” uznanego dramaturga Ludwika Karnickiego. Czy jej autor ma jakiś związek ze zbrodnią w kamienicy na Chmielnej?

Więcej na:

domizzz | 2014-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 marca 2014

Nie miałam do tej pory za bardzo styczności z polską literaturą przedwojenną i niespecjalnie mam porównanie. "Sąd nad Antychrystem" czytało mi się bardzo przyjemnie, zaintrygowały mnie losy bohaterów i chętnie wracałam do lektury (która jest dość krótka swoją drogą), ciekawa co będzie dalej. Trochę bez sensu jest moim zdaniem postać komisarza Borewicza, który prowadzi śledztwo, ale tak naprawdę nie odgrywa w książce jakiejś szczególnej roli. Spodobał mi się klimat przedwojennej Warszawy i już żałuję, że nie mam innych tomów z serii, bo chętnie sięgnęłabym po kolejny.

-----
Fragment tekstu z mojego bloga: domizzz.blogspot.com

DagonX | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Specyficzna książka mająca być kryminałem, a która z tym gatunkiem ma tak na dobrą sprawę niewiele wspólnego. Mimo to czytało mi się ją nieźle, zwłaszcza z powodu ukazania jak wyglądała międzywojenna Warszawa i życie (w szczególności jak działał wymiar sprawiedliwości). Choćby dlatego warto się z tą pozycją zapoznać.

Anna K | 2018-01-22
Przeczytana: 2017 rok

Tom 5 serii ,,Kryminały przedwojennej Warszawy"

Warszawa w latach 20. ubiegłego wieku. W nędznym pokoiku na ulicy Chmielnej zostają znalezione zwłoki mężczyzny, którego uderzono twardym przedmiotem. Denat ściska w dłoni jakieś zaszyfrowane dokumenty oraz połowę banknotu studolarowego. Przybyła na miejsce policja ustala tożsamość ofiary. To niejaki Gałkin, Rosjanin, którego większość społeczeństwa uważała za szpiega. Wkrótce pojawiają się nowe tropy, które zmieniają dotychczasowe myślenie o tym morderstwie. Na jaw wychodzi prawdziwa tożsamość ofiary, który był poczciwym literatem, a nie szpiegiem. Tylko dwie osoby wiedziały o tej pasji: kobieta oraz Ludwik Karnicki, dramaturg zmagający się z brakiem natchnienia. Jednakże mężczyzna wkrótce staje się sławny za sprawą sztuki Sąd nad Antychrystem, która porusza wielu widzów. Mimo ogromnego sukcesu autor popada w obłęd. Tymczasem w Warszawie pojawia się tajemnicza Rosjanka, która zarzuca artyście kradzież. Czy to możliwe, że dramaturg...

kj_ksiazki | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

Kryminał z szeroko zarysowanym tłem obyczajowym Warszawy przełomu lat 20. i 30. XX w.

Mikołaj Morzy | 2014-06-26

Książka uroczo trąci myszką. Trudno ją uznać za kryminał, bo główny wątek jest słabiutki, natomiast przyjemności dostarcza obraz międzywojennej Warszawy malowany w autentyczny i przekonujący sposób przez naocznego świadka.

Triceratops | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Doskonała powieść kryminalna chociaż wolę takie, w których mam możliwość przeprowadzenia przynajmniej części śledztwa we własnym zakresie. :-)

Stendar | 2014-08-21
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

przeciętny kryminał - przeczytaj i zapomnij