Sąd nad Antychrystem

Okładka książki Sąd nad Antychrystem
Aleksander Błażejowski Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Kryminały przedwojennej Warszawy kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kryminały przedwojennej Warszawy
Wydawnictwo CM
2013-05-19
2013-05-19
aleksander błażejowski kryminały przedwojennej warszawy

Dobrze się czyta, trzyma w napięciu

Kryminał z szeroko zarysowanym tłem obyczajowym Warszawy przełomu lat 20. i 30. XX w.

Na półkach: , , , ,

Tom 5 serii ,,Kryminały przedwojennej Warszawy"

Warszawa w latach 20. ubiegłego wieku. W nędznym pokoiku na ulicy Chmielnej zostają znalezione zwłoki mężczyzny, którego uderzono twardym przedmiotem. Denat ściska w dłoni jakieś zaszyfrowane dokumenty oraz połowę banknotu studolarowego. Przybyła na miejsce policja ustala tożsamość ofiary. To niejaki Gałkin, Rosjanin, którego...

W latach dwudziestych ubiegłego wieku, w pewnej warszawskiej kamienicy przy ulicy Chmielnej, w nędznym, zaniedbanym pokoiku zostają znalezione zakrwawione zwłoki mężczyzny. Przybyli na miejsce zbrodni policjanci ustalają, że ofiarą jest Rosjanin, niejaki Gałkin. Tył głowy ofiary zmiażdżono uderzeniem jakiegoś twardego przedmiotu. Denat w dłoni ściska papiery pokryte...

Bardzo fajny miks obyczajówki z kryminałem. Jako że powieść dość krótka, taka nowelka ani jednego ani drugiego nie jest za dużo, dlatego osobom szukającego rasowego kryminału trochę niesmaku może pozostać po lekturze. Najbardziej mi się to kojarzyło z pojedynczym odcinkiem serialu kryminalnego. Jedna sprawa, jeden odcinek i po 40 minutach wszystko wiadomo.
Za plus książce...

przeciętny kryminał - przeczytaj i zapomnij

Książka uroczo trąci myszką. Trudno ją uznać za kryminał, bo główny wątek jest słabiutki, natomiast przyjemności dostarcza obraz międzywojennej Warszawy malowany w autentyczny i przekonujący sposób przez naocznego świadka.

Specyficzna książka mająca być kryminałem, a która z tym gatunkiem ma tak na dobrą sprawę niewiele wspólnego. Mimo to czytało mi się ją nieźle, zwłaszcza z powodu ukazania jak wyglądała międzywojenna Warszawa i życie (w szczególności jak działał wymiar sprawiedliwości). Choćby dlatego warto się z tą pozycją zapoznać.

Doskonała powieść kryminalna chociaż wolę takie, w których mam możliwość przeprowadzenia przynajmniej części śledztwa we własnym zakresie. :-)

Kryminału w tym niewiele, za to malowniczy przekrój przez różne warstwy społeczne międzywojennej Warszawy. Klimat wylewa się dosłownie z każdego zdania - najlepiej wypada to w rozmowach między postaciami, które mówią językiem żywym, barwnym i zróżnicowanym. "Sąd nad Antychrystem", to interesująca perełka polskiej literatury - gdyby fabuła była odrobinę lepiej skonstruowana,...

• E-book
  • 2014