Październikowa lista

2014-04-22
Łukasz Praski
Łukasz Praski

O tym, jak Jeffrey Deaver zrobił mnie w bambuko

Deaver jak zwykle nie przestaje mnie zadziwiać swoimi pomysłami na fabuły. Nie są one związane tylko z seryjnymi zabójcami czy jakimiś geniuszami zbrodni, często są to kryminały napisane z innym pomysłem czy innym plot twistem. Na początku myślałam też, że książka została źle wydrukowana, gdyż na początku zobaczyłam rozdział 35 i się nieźle zdziwiłam. Zaskoczyło mnie to, że zamiast iść fabułą do przodu, to cofamy się w przeszłość i poznajemy cele oraz motywacje Gabrieli, co tak naprawdę za tym idzie, a co jest nieprawdą. Książka mimo pokazania nam zakończenia na samym początku nie sprawia, że czyta się ją źle. Nadal trzyma w napięciu i chce się dowiedzieć od czego to się zaczęło oraz jak do tego doszło. Autor ma naprawdę ciekawe pomysły i nawet w takiej książce potrafi utrzymać uwagę czytelnika, a nawet zaskakuje. Śmiało mogę polecić tę pozycję, bo jest nietuzinkowa i bardzo szybko się ją czyta. Na pewno jest to jedna z moich ulubionych powieści od Pana Jeffery'a.

Pomysł ciekawy, ale nie do końca dobrze zrealizowany. Szanuję autora za ogrom pracy, który z pewnością musiał włożyć w skonstruowanie takiej powieści. Jednakże jeśli chodzi o samą fabułę... historia była po prostu nudnawa. Końcówka rzeczywiście nie była oczywista, ale w mojej opinii samo zakończenie nie sprawiło, że cała książka stała się dobra i interesująca.

PS Ciekawy pomysł z fotografiami i ich tytułami.

PS Ciekawy...

Bardzo słaba. Nie trzyma w napięciu. Nudna. Nie pomógł jej nawet pomysł cofania się w czasie. Rozwijanie akcji "od tyłu", kolejność rozdziałów od ostatniego do pierwszego - zabieg ten wydaje się udziwniony na siłę. I niestety nie pomógł książce. Zabrakło w niej sensacji.

Nie czytałam jeszcze nigdy książki napisanej od tyłu nie spodziewałam się że tak mnie wciągnęła. Czytałam wiele jego książek ale ta jest super.Niby wiem jak się kończy a jednak.... Wciągnęła mnie za jednym podejściem.

Książka mocno nie w moim typie. Akcja pisana od końca, jednakże zakończenie (początek),trochę ratuję tą książkę. Bo jako fabuła, słabiutka. Od samego początku nie zachęca do czytania i męczyłem się z nią. Ogólnie "6" tylko przez wzgląd na zakończenie.

Podchodziłam do niej dwa razy. Za pierwszym przeczytałam jakieś 35% i już miałam ją zostawić, ale przez to, że nie jest długa, postanowiłam dać jej jeszcze jedną szansę. Nie będzie tu jednak informacji, że to był strzał w 10 i ogromne zaskoczenie. Oczywiście zaskoczenie jest spore, ale i tak nie ma wielkiego zachwytu. To jest dobry kryminał, tylko może ja po prostu nie lubię tego gatunku? Nie wiem....
Za niekonwencjonalną formę i całkiem fajny język - polecam! :)

Na początku trudno się wkręcić przez to, że akcja się cofa. Chwilami wręcz bywało nudno i kusiło, żeby przewinąć do końca i czytać od tyłu 😜 warto wytrwać. Nagroda jest przezaskakująca.
Ps. Ciekawe czy każdy na koniec drugi raz czyta pierwszy rozdział, żeby zobaczyć jak się skończyło 😁

Książka na początku mnie nie zachęciła, ponieważ została napisana od końca i myślałam że mnie nie zaskoczy, ponieważ już na początku wiemy jej zakończenie. Po jej przeczytaniu byłam bardzo pozytywnie zaskoczona że jeszcze może być zwrot akcji na końcu. Bardzo ciekawa lektura inna niż wszystkie. Polecam!

Deaver potrafi zaskakiwać pomysłami. Gdy otworzyłem książkę w pierwszej chwili pomyślałem, że trafił mi się jakiś wadliwy egzemplarz bo rozpoczynała się od rozdziału 36. Nie próbujcie czytać od końca (czyli rozdziału 1) bo nie będzie efektu zaskoczenia.
„Każde przestępstwo zaczyna się od końca”.
Plusy:
- ciekawy pomysł na poprowadzenie fabuły od końca;
- wiele zaskakujących zwrotów akcji, pomimo, że teoretycznie wszystko wiadomo;
- odtwarzanie kolejno przebiegu zdarzeń do których doszło wcześniej;
- książka wymaga skupienia bo można szybko stracić wątek;
- im bliżej końca (początku) tym robi się ciekawiej;
- czyta się szybko, fabuła nie jest „rozdmuchana”;
- dobrze wykreowana postać Gabrieli i jej metamorfozy;
- dla ostatnich (pierwszych) kilku rozdziałów warto przebrnąć przez nudne momenty;
- zakończenie (czyli początek) rewelacyjne.
Minusy:
- w wielu miejscach traciłem koncentrację, bo co rozdział to cofałem się w czasie (chyba przez to akcja też nie mogła nabrać tempa);
- historia sama w sobie dosyć przeciętna.
Pomimo minusów książka warta przeczytania w ramach eksperymentu.

„Każde przestępstwo zaczyna się od końca”.
Plusy:
- ciekawy pomysł na poprowadzenie fabuły od końca;
- wiele zaskakujących...

Czytałem lepsze książki Deaver'a...
Czytałem lepsze książki pisane od tyłu (nie pamiętam dokładnie, ale chyba jakąś książkę Fitzek'a).
Mimo to, ta książka podobała mi się, mimo że nie była jakąś rewelacją.
I uwaga! Nie czytać jej od końca, czyli od początku historii! Nie ma sensu psuć sobie przyjemności z czytania.
Bo czytając od końca, dwa ostatnie rozdziały, czyli pierwszy i drugi rozdział historii są niezwykle zaskakujące.
I to dla nich warto poświęcić trochę czasu, niekiedy nudząc się przy czytaniu, jak niżej podpisany.

Czytałem lepsze książki Deaver'a...
Mimo to, ta książka podobała mi się, mimo że nie była jakąś rewelacją.
Bo czytając od końca, dwa ostatnie rozdziały, czyli...

• Jeffery Deaver
  • Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Październikowa lista