Kaznodzieja: Dawne dzieje: Święty od Morderców

Tłumaczenie: Maciek Drewnowski
Cykl: Kaznodzieja (tom 4.1) | Seria: Klub Świata Komiksu
Wydawnictwo: Egmont Polska
Preacher: Ancient History
Ennis, kanodzieja
komiksy

Ten tom, obrazoburczej i kontrowersyjnej serii autorstwa Gartha Ennisa skupia się na jednej z pobocznych postaci serii – Świętym od Morderców. Poznajemy jego losy, jeszcze za życia i już po śmierci. Co sprawiło, że pewien kowboj został zesłany do piekła i stał się jednym z najbardziej niebezpiecznych zabójców?

źródło opisu: http://swiatkomiksu.pl

źródło okładki: http://swiatkomiksu.pl

Wkp | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Komiksy
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Pewien płatny morderca wysłuchuje historii o Świętym od Morderców. Świętym, który niegdyś był człowiekiem, zwykłym mieszkańcem dzikiego zachodu, który poszukiwał leku, dla chorej żony i córki. Spóźnił się i jedynym czego pragnął, była zemsta za spóźnienie się...

Najsłabszy tom Kaznodziei. Mówię to ze smutkiem, ale nadal jest to bardzo dobry komiks. Mniej w nim kontrowersji, choć mamy np. nekrofilię, za to więcej rozważań natury moralnej - czy człowiek może być dobrym, a jednocześnie nie chcieć do tego nijak mieszać Boga? Co z człowiekiem robi zemsta? Czym jest prawdziwe Piekło?

Fabuła, choć lekko westernowa, nie rozczarowuje, wciąga, cieszy stałych czytelników, ale brak tu Jessego. Brak głównych wątków. W oryginale były to jedynie dodatki i tak też należy traktować ten tom. Połówkę oryginalnego wydania zresztą - druga jej część w polskim tomie nr 7.

Rysunkowo jest gorzej, Ezaquerra nie pokazał nawet poziomu z Pielgrzyma, a i tam nie był rewelacyjny. Kolorystyka też jakoś...

Kofi | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

Historia Świętego od morderców to wyjątkowo okrutny western, ale w dobrym stylu, no może poza kreską. Wizualnie ten komiks nie przypadł mi do gusty i nie pasuje do pozostałych albumów. Sama historia jest prosta i wcale, aż tak nie przeraża nas przeszłość Świętego. Emocje pojawiają się dopiero, gdy ten trafia do piekieł, tam mamy ubaw po pachy, lecz sam diabeł wygląda trochę jak dziki, czerwony pies i jest raczej komiczny niż straszny. Spin-of warty uwagi, ze względu na rolę Świętego w głównej serii, ale nie jest to najlepszy album.

Ten album był tak okrutny, że na ponad rok Zarzucilam całą serię.

trycha | 2014-02-17

Co można napisać o tej serii? Poza tym, że jest kultowa, obrazoburcza, zabawna i szalenie wciągająca? Jeszcze całe morze superlatyw. I żadna nie będzie przesadzona.

Norbert | 2013-01-10
Na półkach: Przeczytane, Komiks

Kaznodzieja jest moim jednym z ulubieńszych komiksów a co najważniejsze trzyma poziom od pierwszego tomu do ostatniego

Przemek Skoczyński | 2014-10-24
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 02 października 2014

W "dodatkach" do cyklu jest nieco słabiej niż w częściach "właściwych".

Bartosz Nowicki | 2015-03-29

Stanowczo moja ulubiona postać w całej serii. I jedna z ulubionych w komiksach w ogóle

książek: 1905
krzysiu966 | 2016-11-14