Zabić arcyksięcia

Okładka książki Zabić arcyksięcia Greg King, Sue Woolmans
Okładka książki Zabić arcyksięcia
Greg KingSue Woolmans Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Assassination of the Archduke
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2014-03-31
Data 1. wyd. pol.:
2014-03-31
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324025046
Tłumacz:
Anna Gralak
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nieznane oblicze arcyksięcia1097 48 165

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
173 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
285
110

Na półkach:

Książka przedstawiająca losy miłości arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i Zofii Chotek. Można by powiedzieć, że bajka o Kopciuszku, bo Zofia pochodziła z innych sfer niż Franciszek Ferdynand, i cesarz Franciszek Józef nie wyrażał zgody na ten związek. A mimo to Franciszek Ferdynand walczył o ten związek, i idąc na pewne ustępstwa doprowadził do ślubu. Ale niestety nie jest to bajka o kopciuszku, bo jak wiemy z historii, losy tych dwojga zakończyły się dramatycznie w Sarajewie. Książka „Zabić arcyksięcia” została napisana na podstawie wspomnień potomków tej pary. Jest opowieścią nie tylko o miłości następcy tronu Franciszka Ferdynanda, ale także o sytuacji panującej na dworze Habsburgów, relacjach tytułowego bohatera z cesarzem Franciszkiem Józefem, o etykiecie dworskiej, co wolno, a czego nie wypada.
Czytając książkę spotykamy się z próbą wyjaśnienia, kto tak naprawdę stał za zamachem z 28 czerwca 1914 r., było tak wiele zaniedbań, że można oskarżać nie tylko serbskich terrorystów.
Trudno się nie wzruszyć przy tej lekturze, ginie następca tronu z zoną, a było to dwoje kochających się ludzi, zostawili sierotami troje dzieci, których późniejszy los był pełen cierpień i upokorzeń.
Zachęcam do tej dość ciekawej lektury.

Książka przedstawiająca losy miłości arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i Zofii Chotek. Można by powiedzieć, że bajka o Kopciuszku, bo Zofia pochodziła z innych sfer niż Franciszek Ferdynand, i cesarz Franciszek Józef nie wyrażał zgody na ten związek. A mimo to Franciszek Ferdynand walczył o ten związek, i idąc na pewne ustępstwa doprowadził do ślubu. Ale niestety nie jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1552
186

Na półkach: , ,

Książka "Zabić Arcyksięcia" to przykład, że można czytać o historii w ogóle się przy tym nie nudząc, a nawet wręcz przeciwnie. Plus tej książki to niesamowicie plastyczny język - a tym samym rewelacyjnie przyswajalna treść. Nie ma tu podręcznikowych terminów. Opis życia Arcyksięcia Ferdynanda , w tle dzieje Austro-Węgier. Myślę, że naprawdę warto przeczytać, by cos niecoś wiedzieć o roli jaką odegrał zamach na arcyksięcia w historii XX wieku.

Książka "Zabić Arcyksięcia" to przykład, że można czytać o historii w ogóle się przy tym nie nudząc, a nawet wręcz przeciwnie. Plus tej książki to niesamowicie plastyczny język - a tym samym rewelacyjnie przyswajalna treść. Nie ma tu podręcznikowych terminów. Opis życia Arcyksięcia Ferdynanda , w tle dzieje Austro-Węgier. Myślę, że naprawdę warto przeczytać, by cos niecoś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
405
191

Na półkach: , , , ,

Sięgając po tę książkę spodziewałam się powieści historycznej i zaskoczyło mnie to, że to nie powieść. Czy jednak czytało się przez to gorzej? Absolutnie nie. Bo choć "Zabić arcyksięcia" nie ma w sobie nic z powieści, czyta się świetnie. To obraz tamtej epoki, tamtych postaci i jednego wydarzenia, które na zawsze zmieniło bieg historii. Pomimo, że jest to książka historyczna brak tu jedynie suchych faktów, zamiast tego dostajemy realistyczny obraz cesarstwa austro-węgierskiego przełomu wieków. Ale nie jest to opowieść o monarchii, albo raczej to nie monarchia jest tu głównym bohaterem. Poznać możemy historię prawie jak z "Kopciuszka", miłości Franciszka Ferdynanda i Zofii Chotek i choć Zofia była arystokratką, a nie ubogą dziewczyną z gminu za miłość i małżeństwo z arcyksięciem, przyszło zapłacić jej ciągłymi upokorzeniami i wyrzeczeniami. Franciszek Ferdynand osoba, która była pierwszą ofiarą I Wojny światowej. Ta książka nie skupia się jedynie na dynastyczno-politycznych wydarzeniach tamtego okresu, to świetny wręcz urzekający obraz miłości i rodzinnego ciepła, wspaniałe połączenie dwóch sfer życia w piękną i spójną opowieść. To również bardzo przyjemna powtórka wiedzy historycznej. Dużym plusem tej lektury jest to że nie skupia się jedynie na postaciach Franciszka Ferdynanda czy Zofii, odmalowuje nam szerokie tło, dwór w Wiedniu i jego stosunki towarzyskie, sytuacje polityczną, czy wreszcie domowe życie pary książęcej i ich dzieci. Po mistrzowsku przedstawione zostały tu też późniejsze pośrednie następstwa wydarzeń w Sarajewie, a także wojenne i powojenne losy potomków pary książęcej.
Czytając niemal można przenieść się w tamte czasy i miejsca.
To pouczająca ale i bardzo przyjemna opowieść.
Polecam.

Sięgając po tę książkę spodziewałam się powieści historycznej i zaskoczyło mnie to, że to nie powieść. Czy jednak czytało się przez to gorzej? Absolutnie nie. Bo choć "Zabić arcyksięcia" nie ma w sobie nic z powieści, czyta się świetnie. To obraz tamtej epoki, tamtych postaci i jednego wydarzenia, które na zawsze zmieniło bieg historii. Pomimo, że jest to książka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
275
169

Na półkach: , ,

Kupując tę książkę spodziewałam się opowieści o zakazanym romansie na tle ważnych dla Europy i świata wydarzeń historycznych. Dostałam natomiast studium nad życiem Franciszka Ferdynada, które nieuchronnie zaprowadziło go do Sarajewa w 1914 roku. Nie przefabularyzowana, ale również nie przesycona faktami historycznymi.
Imponująca bibliografia oraz próby dyskusji z innymi badaczami zdają świadczyć o obiektywizmie książki.

Kupując tę książkę spodziewałam się opowieści o zakazanym romansie na tle ważnych dla Europy i świata wydarzeń historycznych. Dostałam natomiast studium nad życiem Franciszka Ferdynada, które nieuchronnie zaprowadziło go do Sarajewa w 1914 roku. Nie przefabularyzowana, ale również nie przesycona faktami historycznymi.
Imponująca bibliografia oraz próby dyskusji z innymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
439
15

Na półkach:

Niezwykle ciekawa książka o życiu ludzi znanych głównie ze swojej śmierci.Dodatkowym plusem jest nakreślenie losów dzieci Franciszka Ferdynanda i Zofii Chotek. Polecam.

Niezwykle ciekawa książka o życiu ludzi znanych głównie ze swojej śmierci.Dodatkowym plusem jest nakreślenie losów dzieci Franciszka Ferdynanda i Zofii Chotek. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
614
123

Na półkach: ,

Biografia arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, historia jego życia od lat młodości do tragicznego końca wynikłego na skutek zamachu w Sarajewie. Autorzy skupiają się szczególnie na jego związku z Zofią Chotek – romansie, któremu sprzeciwiała się cała monarchia. Książka jest podobno przełomowa, gdyż pokazuje prawdziwe oblicze arcyksięcia i jego małżonki. Jako, że nie czytałam żadnych innych książek o arcyksięciu nie mam jej do czego porównać, ale oceniam ją bardzo dobrze. Doskonale zaprezentowano wewnętrzne stosunki w rodzinie Habsburgów, zasady panujące wśród arystokracji, a także pokrótce ówczesne nastroje polityczne w Europie. Podsumowując fajna pozycja dla zainteresowanych jedną z najważniejszych rodzin królewskich Europy.

Biografia arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, historia jego życia od lat młodości do tragicznego końca wynikłego na skutek zamachu w Sarajewie. Autorzy skupiają się szczególnie na jego związku z Zofią Chotek – romansie, któremu sprzeciwiała się cała monarchia. Książka jest podobno przełomowa, gdyż pokazuje prawdziwe oblicze arcyksięcia i jego małżonki. Jako, że nie czytałam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
327
94

Na półkach:

Bardzo ciekawie napisana "biografia" arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Przystępny sposób opowiedzenia historii małżeństwa arcyksięcia, jego problemów z cesarzem Austro-Węgier oraz wszech miar potępiającą go arystokracją.
To juz moje drugie spotkanie z arcyksięciem - muszę przyznać, że po książce "Następca tronu. Powieść o Franciszku Ferdynandzie", polubiłem arcyksięcia i najzwyczajniej po ludzku współczuje jemu, że nie mógł objąć tronu i naprawić rozpadającej się monarchii.
Polecam dla wszystkich miłośników historii.

Bardzo ciekawie napisana "biografia" arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Przystępny sposób opowiedzenia historii małżeństwa arcyksięcia, jego problemów z cesarzem Austro-Węgier oraz wszech miar potępiającą go arystokracją.
To juz moje drugie spotkanie z arcyksięciem - muszę przyznać, że po książce "Następca tronu. Powieść o Franciszku Ferdynandzie", polubiłem arcyksięcia i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1239
227

Na półkach: , , , ,

nie przepadam za tym gatunkiem, a oprócz tego dawno, dawno temu odwiedziłam kilka stron, poświęconych arcyksięciu i jego żonie. I tutaj muszę zaznaczyć, że Franciszek Ferdynand nie zyskał wtedy mojej sympatii. Nie umiem jednoznacznie stwierdzić dlaczego, po prostu wywarł na mnie negatywne wrażenie. Mimo wszystko postanowiłam dać szansę książce "Zabić arcyksięcia" i już wiem, że było warto. Sama pozycja jest napisana bardzo przystępnie, nie ma zanudzania, każda strona ujawnia nam kolejne interesujące fakty z życia następcy tronu Austro-Węgier i jego najbliższych. Dzieło Grega Kinga i Sue Woolmans jest naprawdę godne przeczytania, bo ukazuje nam prawdę i nie opisuje pobieżnie sytuacji Franciszka i Zofii, a później także ich dzieci. Gdzieś spotkałam się z opinią, że książka ta jest bardzo subiektywna i że po prostu czuć, jak bardzo autorzy pałają sympatią do tej historycznej pary. Ja jednak uznaję, że ten subiektywizm (niewielki, moim zdaniem, ale jednak) był bardzo Franciszkowi Ferdynandowi potrzebny. Arcyksiążę zawsze jawił się ludziom (nie wszystkim, ale była to spora grupa osób) jako niesympatyczny gbur (tak jak mi),a ta książka posłużyła "ociepleniu" wizerunku następcy tronu Austro-Węgier. Taki PR arcyksięcia. Okazało się, że Franciszek był po prostu nieśmiały, a jedyne towarzystwo, w którym czuł się dobrze, była jego ukochana Zofia i dzieci. Oprócz tego, dowiedziałam się wielu, naprawdę wielu, innych i ciekawych rzeczy zarówno o arcyksięciu, jak i jego rodzinie, a także zamachowcach, przez których stracił życie. Poza tym książkę, pomimo jej rozmiarów, czyta się bardzo szybko i przyjemnie, chociaż fakty w niej przedstawione wcale do przyjemnych nie należą. Jeśli ciągle nie jesteście przekonani, co do tej pozycji, to może zachęci Was to: nie żałuję ani jednej chwili poświęconej książce "Zabić arcyksięcia" i nauczyłam się z niej więcej, niż na lekcjach historii.
Cała recenzja:
http://przystanek-bookstock.blogspot.com/2016/06/zabic-arcyksiecia-greg-king-sue-woolmans.html

nie przepadam za tym gatunkiem, a oprócz tego dawno, dawno temu odwiedziłam kilka stron, poświęconych arcyksięciu i jego żonie. I tutaj muszę zaznaczyć, że Franciszek Ferdynand nie zyskał wtedy mojej sympatii. Nie umiem jednoznacznie stwierdzić dlaczego, po prostu wywarł na mnie negatywne wrażenie. Mimo wszystko postanowiłam dać szansę książce "Zabić arcyksięcia" i już...

więcej Pokaż mimo to

avatar
426
22

Na półkach: ,

Bardzo fajna i zgrabnie napisana biografia pary arcyksiążęcej. Książka ta była dla mnie okazją do przypomnienia sobie i pogłębienia tematyki związanej z I wojną światową. Podczas czytania widoczna jest zdecydowana sympatia autorów do głównych bohaterów. Co dla mnie było również problematyczne, ponieważ pozbawiło to książkę obiektywizmu i spojrzenia chłodnym okiem na ich życie.

Bardzo fajna i zgrabnie napisana biografia pary arcyksiążęcej. Książka ta była dla mnie okazją do przypomnienia sobie i pogłębienia tematyki związanej z I wojną światową. Podczas czytania widoczna jest zdecydowana sympatia autorów do głównych bohaterów. Co dla mnie było również problematyczne, ponieważ pozbawiło to książkę obiektywizmu i spojrzenia chłodnym okiem na ich życie.

Pokaż mimo to

avatar
49
30

Na półkach:

Bardzo dobra, interesująca książka. Przedstawia pradzwie realia cesarskiego dworu i wstrząsającą, a zarazem piękną, historię głównych bohaterów. Jak najbardziej godną polecenia i przede wszystkim wciągająca pozycja. Masa faktów i sprawdzonych informacji, co mnie osobiście najbardziej do niej przekonało.

Bardzo dobra, interesująca książka. Przedstawia pradzwie realia cesarskiego dworu i wstrząsającą, a zarazem piękną, historię głównych bohaterów. Jak najbardziej godną polecenia i przede wszystkim wciągająca pozycja. Masa faktów i sprawdzonych informacji, co mnie osobiście najbardziej do niej przekonało.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  445
 • Przeczytane
  218
 • Posiadam
  118
 • Chcę w prezencie
  14
 • Historyczne
  11
 • 2014
  11
 • Ulubione
  9
 • Historia
  9
 • Biografie
  5
 • Biografia
  4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zabić arcyksięcia


Podobne książki

Przeczytaj także