Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy

Tłumaczenie: Maria Makuch
Wydawnictwo: Znak Literanova
Enetering Hades. The Double Life of a Serial Killer
978-83-240-1634-1
literatura faktu
Ag2S

Anatomia psychopaty 1974 Jack Unterweger morduje osiemnastoletnią dziewczynę. Wyrok: dożywocie. W więzieniu zaczyna pisać autobiograficzną powieść Czyściec. 1985 Zachwyceni książką austriaccy intelektualiści rozpoczynają walkę o warunkowe zwolnienie Jacka. „Przejrzysty styl Unterwegera i literackie wartości opisu jego dzieciństwa wywarły na mnie ogromne wrażenie” - pisze w liście do sądu...

Anatomia psychopaty

1974

1985
Zachwyceni książką austriaccy intelektualiści rozpoczynają walkę o warunkowe zwolnienie Jacka. „Przejrzysty styl Unterwegera i literackie wartości opisu jego dzieciństwa wywarły na mnie ogromne wrażenie” - pisze w liście do sądu Elfriede Jelinek.

1990
Jack zostaje zwolniony z więzienia. Mieszka w Wiedniu i zaczyna pracę jako dziennikarz.

1991
W Wiedniu dochodzi do pierwszego z wielu morderstw prostytutek. W mediach sprawę relacjonuje Jack Unterweger.

Czy ktoś mógłby przypuszczać, że opisywane przez Jacka zbrodnie są jego dziełem?

Losy Jacka Unterwegera to pełna zaskakujących zwrotów akcji historia psychopaty, który oszukał wszystkich - od austriackiego prezydenta poprzez wiedeńskie elity intelektualne do licznych kobiet, które pokochały zresocjalizowanego mordercę. Nikt nawet nie przypuszczał, że popularny pisarz i celebryta prowadził podwójne życie.

Postać Jacka Unterwegera do tego stopnia zainspirowała Johna Malkovicha, że przeniósł jego losy na scenę teatralną w postaci sztuki Infernal Comedy, którą w czerwcu 2011 wystawi również w Polsce.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Piotr | 2011-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Właśnie przeczytałem książkę która zdecydowanie zmienia moje spojrzenie na książki kryminalne. Napisana o człowieku który naprawdę istniał i mordował. Naprawdę był pisarzem i synem prostytutki. W życiu jest czasami tak że płacimy w dorosłym życiu za swoje błędy z dzieciństwa i błędy rodziców. Tak było w sytuacji Jacka. Pierwsza kobietę zabił, dlatego iż przypominała mu jego matkę, która go porzuciła w moim wieku i wychowywał go dziadek z problemem alkoholowym. Jack Unterweger po zamordowaniu osiemnastoletniej dziewczyny dostaje wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Za kratami pisze swoją pierwszą powieść "Czyściec" która okazuje się bestsellerem i daje mu przepustkę do krainy wolności. Jako pedagoga resocjalizacji interesuje mnie profil tego mordercy, dlatego z przyjemnością czytałem tok jego myślenia, szczególnie zaznaczając fragmenty z jego przemyśleniami. Niestety psychopatyczni mordercy mają to do siebie że doskonale grają, potrafią wtopić się w tłum i przekonać innych do...

ZARAZA | 2014-08-01
Przeczytana: lipiec 2014

Ta historia jest niezmiernie ciekawa, wciągająca, momentami straszna, bo prawdziwa. Na początku myślałam, że czytanie tej historii będzie ciężkie, jednak myliłam się, gdyż autor prowadzi całość w sposób lekki, wciąga czytelnika w całą historię. Polecam przeczytać, nawet z czystej ciekawości.

Kiwi_Agnik | 2013-06-25
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo, bardzo, bardzo wciągająca książka.

Polecam!

Beata | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

O tej książce napisano już wiele. Wśród recenzji przeważają entuzjastyczne komentarze. Cóż, nie do końca się pod nimi podpisuję.
Zainspirował mnie tytuł na okładce, choć w oryginale brzmi on "Entering Hades". Polska wersja trochę kojarzy mi się z "millenium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"(?). na okładce można też przeczytać rekomendację Johna Malkovicha. generalnie, pomysł opisania historii mordercy, który udawał pisarza, dziennikarza, a w rzeczywiście dalej mordował kobiety jest dobrym materiałem na hit książkowy czy filmowy. Ale w tym wydaniu jakoś całość nie przekonuje.

Kokosanka | 2015-07-21
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 lipca 2015

Na początku książka bardzo mnie nudziła. Potem już się rozkręciła i naprawdę wciągnęłam się w tą historię. Nie pamiętam sprawy Unterwegera, gdyż w tamtych czasach miałam około 10lat, ale przypadek iście fascynujący. Przykro mi to pisać, ale niektóre kobiety są naprawdę bezdennie głupie i naiwne. Czytając o tym, ile się podkochiwało w Jacku myślałam, że autor trochę pofolgował sobie z fantazją..Miał facet dar przekonywania i mamienia innych osób. Warto przeczytać choćby z tego względu, jak pół Austrii dało się omamić jednemu facetowi.

Judith | 2011-07-22
Przeczytana: 15 lipca 2011

Ta książka przetoczyła się lawinowo po prawie wszystkich blogach książkowych. Przeczytałam na jej temat kilkanaście zachwyconych opinii i tylko jedną sceptyczną. Po tylu dobrych słowach spodziewałam się porywającego arcydzieła. Dostałam książkę przereklamowaną do granic możliwości.

Po pierwsze tytuł. W jaki sposób „Entering Hades” można przetłumaczyć na „Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy”? Rozumiem, że dla wydawnictwa bardzo ważna jest sprzedaż produktu, do jakiego została sprowadzona książka, ale bazowanie na popularnej szwedzkiej serii kryminałów autorstwa Stiega Larssona („Mężczyźni, który nienawidzili kobiet”) wydanej przez inne wydawnictwo (Czarna Owca) to już marketingowa przesada.

Po drugie fabuła. Miałam wrażenie, że czytam rozciągniętą do granic możliwości informację o Jacku na Wikipedii. Oczywiście cenię autora za to, że dokopał się do wielu świadków tamtych wydarzeń (policjantów, prawników, rodzin ofiar, znajomych Jacka), ale jako...

Ta pozycja zainteresowała mnie od pierwszego momentu, jak tylko dostrzegłam ją w księgarni. Szacunek do J. Malkovicha, którego słowa umieszczone na okładce przyciągając uwagę - dodatkowo spotęgowały moją ciekawość.

Nie czytam tego typu książek, aczkolwiek po tej pozycji z pewnością będę zwracała na nie większą uwagę. A jednak czuję się nieco zawiedziona. Liczyłam, że znajdę tam trochę więcej tekstu od strony samego Underwegera. Rozumiem dlaczego ta książka została napisana tak, a nie inaczej, ale to nie zmienia faktu, że czuje niedosyt, bo mimo wszystko nie wiem o Jacku tego, co chciałabym się dowiedzieć.

Być może czytałam to chcąc przeczytać powieść, a nie coś, co opierając się na faktach, nigdy nie może być do końca osobiste.

Spędziłam jednak z tą książką fascynujące godziny, pełne pytań i niepokoju jak i tych nieznośnych myśli na temat tego, co tak naprawdę dzieje się w głowie Jacka.

Z pewnością jeszcze bardzo długo będę uważała na nadzwyczaj inteligentne osoby, którzy...

malineczka74 | 2011-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2011

Lubię czytać książki biograficzne. Chętnie śledzę życie osób z pierwszych stron gazet. Sporo przeczytałam o losach sławnych polityków, gwiazd filmowych, teatralnych i muzycznych .Śledziłam też dzieje modelek, sportowców, osób konsekrowanych i świętych, ofiar wojen, więźniów łagrów i obozów koncentracyjnych. Ale jeszcze nigdy nie czytałam biografii mordercy i to seryjnego mordercy. Ktoś zapyta jak to różnica czy ktoś popełnił jedną zbrodnię czy ich wiele? - przecież miał czelność pozbawić kogoś życia ! Otóż według specjalistów różnica jest bardzo duża. Pojedynczą zbrodnię można popełnić niechcący, w afekcie pod wpływem silnych emocji czy chwilowego braku panowania nad sobą. Morderca seryjny to człowiek, który z rozmysłem popełnia kolejne zabójstwa, zwykle według takiego samego lub podobnego scenariusza, morduje,bo to mu daje satysfakcję ( Boże to dla mnie po prostu niewyobrażalne !), czuje się panem życia i śmierci i odczuwa niesamowite zadowolenie i wprost fizyczną rozkosz czy...

Sara | 2011-06-06
Przeczytana: czerwiec 2011

"Jest wiek, kiedy kobieta musi być piękna, aby ją kochano, i wiek, gdy kobieta musi być kochana, aby zachować piękność".
Od razu, kiedy tylko dowiedziałam się o tej książce miałam ochotę się na nią rzucić i przeczytać od deski do deski. Po pierwsze dlatego, że jest kryminałem, a po drugie, że jest w rzeczywistości oparta na faktach. I to takich faktach, że ja czytając miałam naprawdę wrażenie, że "Pisarz, który..." jest świetnie napisaną powieścią, a nie opisem wydarzeń, które miały miejsce naprawdę, a wspomniany wyżej pisarz nie jest dobrze skonsturowaną postacią fikcyjną, tylko prawsziwym człowiekiem z krwi i kości.

Do tej pory nigdy jakoś nie dane mi było poznac tej historii, ba pierwszy raz styknęłam się z nią przy okazji tej książki. Nigdy nie słyszałam o Jaku Unterwegrze, któremu udało się wykiwać wszystkich. "Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy" to historia mężczyzny, który w 1976 dopuszcza się morderstwa na osiemnastoletniej dziewczynie, za...

Karolina | 2016-06-03
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 29 maja 2016

Trudno jednoznacznie ocenić tę książkę. Z jednej strony historia wręcz niewiarygodna, która wydawać by się mogło ‘obroni się sama’, z drugiej jednak szwankują umiejętności literackie autora. Nie jestem na tyle zarozumiała, by twierdzić, że sama lepiej bym to opisała, jednak styl wydał mi się nieco siermiężny, co – wstyd się przyznać – nieco zmniejszyło satysfakcję z lektury.

Do rzeczy: największą zaletą książki jest jej związek z rzeczywistością. Oparta na faktach. Jak widzę w komentarzach, wiele osób Jacka Unterwegera poznało dopiero z kart tej lektury. Jest to dość zastanawiające, że w latach dziewięćdziesiątych takiego celebrytę udało się Austriakom utrzymać w ukryciu.

Książkę określiłabym jako anatomię zła. Przedstawione zbrodnie i zachowanie Unterwegera to trochę mało na analizę psychiki, czy poznanie jego motywów. Tym niemniej bezsprzecznie możemy obserwować zło w czystej postaci. Nie jest ono ohydne, wstrętne – wiele osób (przede wszystkim kobiet) dało się omamić...

Prawdziwe kryminały

Nic tak idealnie nie komponuje się z ciemnymi, chłodnymi, jesiennymi wieczorami jak kubek herbaty i dobra książka. A książki, które szczególnie dobrze pasują do jesiennej aury, to porządne thrillery albo krwawe kryminały.