Córka Michorowskich

Okładka książki Córka Michorowskich Anna Rohóczanka
Okładka książki Córka Michorowskich
Anna Rohóczanka Wydawnictwo: Czarno na Białym Cykl: Saga rodu Michorowskich (tom 2) Seria: Z wyższych sfer literatura obyczajowa, romans
Saga rodu Michorowskich (tom 2)
Z wyższych sfer
Czarno na Białym
2014-01-15
1992-01-01

Anna, piękna córka Stefci i Waldemara. Nie dość, że piękna, to jeszcze prawego i niezłomnego charakteru, niezwykle dojrzała i oczywiście wszyscy się w niej kochają. Do cukru z poprzedniego tomu dodana jest kolejna torba (nie torebka) cukru i kolejne nierealne historie. Co uderza w tej książce, to to że wszyscy umieją doskonale czytać mowę ciała i na jej podstawie określają uczucia i myśli innych osób. Co zadziwiające, zawsze trafnie :)

Dalsze losy kolejnego pokolenia Michorowskich. Stefania i Waldemar doczekują się córki. Piękna Anna po ukończeniu pensji wraca do rodzinnego majątku, gdzie czeka na nią kilku adoratorów i... rodzinna tajemnica sprzed lat. Komu odda serce młoda hrabianka i kto kryje się pod postacią wiejskiego nauczyciela?

,,Córka Michorowskich” to druga część ,,Stefanii”, kontynuacji słynnej ,,Trędowatej”. Anna Rohóczanka postanowiła udowodnić swoją fantazję(opis na początku głosi, że historia jest oparta na faktach, ale średnio w to wierzę) i opisać dalsze losy cudownie żywej Stefanii, Waldemara, a także ich dzieci.

Od odnalezienia Stefci przez Waldemara minęło dwadzieścia lat. Zakochani są małżeństwem i mają dwoje dzieci – Macieja i Annę. Anna wyrasta na piękną, pełną wdzięku pannę. Interesuje się nią wielu mężczyzn, ona jednak nie traktuje poważnie ich zalotów. Jej serce zdobywa Andrzej, młody lekarz i wychowanek jej ojca. Czy jednak przepaść społeczna nie stanie na drodze ich uczuciu? Do tego do majątku Michorowskich przybywa tajemniczy Rafał, który szybko zdobywa sympatię Waldemara, Anna i Stefcia mają jednak wobec niego złe przeczucia.

O ile pierwsza część była naprawdę dobrym i przyjemnym uzupełnieniem ,,Trędowatej”, tak ,,Córka Michorowskich” wygląda jakby była tworzona na siłę. Tajemnica Rafała jest łatwa do odkrycia, większość wątków schematyczna(dziewiętnastowieczne friendzone 😉) i mało rozbudowana, a zakończenie jest za szybkie. Nie ma tu tego wyczekiwania i śledzenia akcji z zapartym tchem jak w przypadku ,,Stefanii”.

Jednak nie jest to też nieudana powieść. Myślę, że styl pisania Rohóczanki przypadnie do gustu fanom Mniszkówny. Autorka nie uwspółcześnia swojej historii, pisze w starym stylu(poza kilkoma delikatnymi wzmiankami o pożądaniu w związku Stefanii i Waldemara) i ma to swój uroczy klimat. Historia jest romantyczna, pełna miłosnych wyznań i czułych pocałunków, i właśnie taka ma być. Dla romantycznych dusz to idealna lektura. W tym tomie Rohóczanka podjęła się też wplecenia kilku wątków społecznych i historycznych, których nie było w pierwszej części ani też w ,,Trędowatej”. Czytając ,,Córkę Michorowskich” chwilami czułam się jakbym czytała powieść z pozytywizmu. Podoba mi się, że Rohóczanka tak dobrze oddała ducha epoki i samej Heleny Mniszek, nie wtrącając w wypowiedzi bohaterów zbyt współczesnych poglądów, na siłę zmieniając język i wprowadzając obszerne sceny erotyczne jak w niektórych współczesnych romansach historycznych.

Myślę, że nic by się nie stało, gdyby Anna Rohóczanka poprzestała na napisaniu książki o wskrzeszeniu Stefci Rudeckiej, ale mimo to miło spędziłam czas przy ,,Córce Michorowskich” i przy następnej wizycie w bibliotece wypożyczę kolejną część serii, czyli ,,Rodzeństwo”.

,, (…) ludzie potrafią nam dopiec, gdy nie akceptują naszego postępowania. I to nie wprost – bo przed atakiem frontalnym można się bronić – ale aluzjami, które pozornie wcale nie są skierowane do ciebie.”

Od odnalezienia Stefci przez Waldemara minęło dwadzieścia lat. Zakochani...

Udana kontynuacja Powrotu Trędowatej. Czyta się bardzo przyjemnie. Autorce udało się stworzyć własnych bohaterów. Momentami czułam się jakbym czytała Irenę Zarzycką. Autorka świetnie odtwarza styl starych romansów. Polecam!

HISTORIA MIŁOŚCI, O KTÓRĄ WARTO WALCZYĆ DO SAMEGO KOŃCA. DRUGA CZĘŚĆ SAGI RODU MICHOROWSKICH – KONTYNUACJA KSIĄŻKI PT. „STEFANIA. SZCZĘŚLIWY POWRÓT TRĘDOWATEJ” ANNY ROHÓCZANKI. Córka Stefanii i Waldemara Michorowskich, Anna, wyrasta na piękną, dobrą i szlachetną pannę. Bez pamięci zakochuje się w niej Andrzej Zdobski – lekarz, wychowanek ordynata. Miłosna intryga zagęszcza się, gdy na scenie pojawiają się skrywający wielką tajemnicę nauczyciel – Rafał Orczyk i hrabianka Zofia Brochwicz – zazdrosna o urodę i powodzenie Anny. Czy upiory przeszłości przeszkodzą szczęściu? Czy miłość znów zatriumfuje?

Saga rodu Michorowskich. Tom II.

Historia miłości o którą warto walczyć do samego końca.

Córka Stefanii i Waldemara Michorowskich Anna, wyrasta na piękną, dobrą i szlachetną pannę. Bez pamięci zakochuje się w niej Andrzej Zdobski- lekarz, wychowanek ordynata. Miłosna, intryga zagęszcza się, gdy na scenie pojawiają się skrywający wielką tajemnicę nauczyciel Rafał Orczyk i hrabianka Zofia Brochwicz- zazdrosna o urodę i powodzenie Anny. Czy upiory przeszłości przeszkodzą szczęściu? Czy miłość znów zatriumfuje?

Saga rodu Michorowskich. Tom II.

Historia miłości o którą warto walczyć do samego końca.

Historia miłości, o którą warto walczyć do samego końca. Druga część Sagi rodu Michorowskich. Kontynuacja książki pt. „Stefania. szczęśliwy powrót Trędowatej” Anny Rohóczanki.

Ciekawa fabuła osadzona w interesujących czasach historycznych. Warto przeczytać.

Książkę oceniam na 4.

Dalszy ciąg tej niby- kontynuacji, ale zrobiony lepiej- wg mnie oczywiście- od pierwowzoru, bo bardziej współczesny styl i sensacyjne wątki niwelują przesłodzenia często tam obecne.
Losy córki Stefci i kuzynów Michorowskiego są ciekawe i lekko napisane. Polecam!

Zdecydowanie dużo słabsza od oryginału. Takie dopisywane, przez innego autora, dzieje żeby zadowolić czytelników mówiąc kolokwialnie mnie nie kręcą.
Nie ten język, nie ten styl.

Nie ten język, nie ten styl.

• Ebooki-posiadam
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • Polskie
  • Obyczajowe