Ostatnia ofensywa / Kroniki wojenne nr 10

Okładka książki Ostatnia ofensywa / Kroniki wojenne nr 10 Andre Zbiegniewski
Okładka książki Ostatnia ofensywa / Kroniki wojenne nr 10
Andre Zbiegniewski Wydawnictwo: Kagero Seria: Kroniki Wojenne militaria, wojskowość
56 str. 56 min.
2007-01-01
56 min.
836044594X
Wacht Am Rhein

"Waht am Rein", czyli ostatnia niemiecka ofensywa na froncie zachodnim. Mamy bardzo krótko wyłożony sam przebieg ataku, Bastogne i maskarę w Malmedy. Co do tego ostatniego, autor przedstawia dość ciekawe wnioski.

Operacja "Straż nad renem" (Waht am Rein) to temat książki. Ardeny 1944 rok. Wielu żołnierzom alianckim uśpionym stosunkowym spokojem na froncie i okolicznościami przyrody wydaje się że wojna zaraz się skończy, że na gwiazdkę będą w domu ... Niemiecka ofensywa miała ich wkrótce wyprowadzić z błędu. Jak zwykle w tej serii krótko, ciekawie, garść wartościowych fotografii, zestawienia i profile wybranych czołgów niemieckich. Czy dywizja "pozłacany lew" naprawdę zasłużyła na karę czy była kozłem ofiarnym, jaki przebieg miała rzekoma masakra w Malmedy? Kto popełniał haniebne błędy a potem je tuszował a kto walczył dzielnie zgodnie z rozkazami? Jaką rolę odegrała indolencja dowódców, jak pani generał pogoda wpływała na losy wojny. Pośrednio ta książka (ale głownie 8 część serii) odpowiada na pytanie jakim cudem alianci mogli nazywać Shermana najlepszym czołgiem II wojny światowej. Odbrązowiony wizerunek aliantów i wizerunek niemieckich żołnierzy bez przyprawiania im fałszywych wampirzych kłów. Opisy potyczek i całych bitew. Bastogne , Houffalize i okolice oto główna lokalizacja wydarzeń. Plus za zdjęcia i zestawienia. Niestety znów muszę dać dwie gwiazdki mniej za brak map sytuacyjnych!! Jakichkolwiek!!!

• II wojna światowa
  • historia