Ostatnia ofensywa / Kroniki wojenne nr 10

Wydawnictwo: Kagero
836044594X

Książka zawiera opisy wielu walk, między innymi w dalekich Ardenach, gdzie wykorzystywano w bitwie takie czołgi jak: PzKpfw VI Tiger II i PzKpfw V Panther Ausf.

kirlan | 2014-02-09
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Operacja "Straż nad renem" (Waht am Rein) to temat książki. Ardeny 1944 rok. Wielu żołnierzom alianckim uśpionym stosunkowym spokojem na froncie i okolicznościami przyrody wydaje się że wojna zaraz się skończy, że na gwiazdkę będą w domu ... Niemiecka ofensywa miała ich wkrótce wyprowadzić z błędu. Jak zwykle w tej serii krótko, ciekawie, garść wartościowych fotografii, zestawienia i profile wybranych czołgów niemieckich. Czy dywizja "pozłacany lew" naprawdę zasłużyła na karę czy była kozłem ofiarnym, jaki przebieg miała rzekoma masakra w Malmedy? Kto popełniał haniebne błędy a potem je tuszował a kto walczył dzielnie zgodnie z rozkazami? Jaką rolę odegrała indolencja dowódców, jak pani generał pogoda wpływała na losy wojny. Pośrednio ta książka (ale głownie 8 część serii) odpowiada na pytanie jakim cudem alianci mogli nazywać Shermana najlepszym czołgiem II wojny światowej. Odbrązowiony wizerunek aliantów i wizerunek niemieckich żołnierzy bez przyprawiania im fałszywych...

Maciek1988 | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016