Tajny pułk KG 200. Wspomnienia pilota Luftwaffe

Tłumaczenie: Barbara Floriańczyk
Wydawnictwo: Replika
Geheimgeschwader KG 200
Getos

Kampfgeschwader 200 był niezwykłą jednostką Luftwaffe o specjalnym przeznaczeniu. Każda z wydzielonych części KG 200 działała samodzielnie, nie wiedząc nic o pozostałych. Pułk wykonywał zadania szpiegowskie oraz najtrudniejsze operacje bojowe i transportowe. Testował także nowe typy samolotów i różnego rodzaju „bronie specjalne”. Ze względu na całkowite utajnienie i szczególne operacje KG 200...

Ze względu na całkowite utajnienie i szczególne operacje KG 200 szybko owiany został aurą tajemniczości. Przypisywano mu korzystanie z niezliczonej liczby obcych maszyn oraz prowadzenie akcji, które u jednych wzbudzały ciekawość, a innych szokowały.
Legendę KG 200 budowały dodatkowo niesamowite plotki. Nikt nie wiedział, jaka jest prawda, bo o nią nie wolno było pytać.
Tajny pułk KG 200 to wreszcie prawdziwa, prezentująca niepublikowane przedtem dokumenty, fakty i zdjęcia historia tej jednostki, opowiedziana przez jednego z jej oficerów ‒ Petera Wilhelma Stahla. Wiarygodna, rzetelna, bez zadęcia i patosu, a jednak nadal zdumiewająca i wyjątkowa...

Kampfgeschwader 200 ‒ najbardziej niezwykła jednostka Luftwaffe o specjalnym przeznaczeniu

Tajny pułk KG 200 to prawdziwa, prezentująca niepublikowane przedtem dokumenty, fakty i zdjęcia historia tej jednostki, opowiedziana przez jednego z jej oficerów ‒ Petera Wilhelma Stahla. Wiarygodna, rzetelna, bez zadęcia i patosu, a jednak nadal zdumiewająca i wyjątkowa.

Peter Wilhelm Stahl (ur. 7 marca 1913 r. w Lonsee; zm. 27 grudnia 2001 r. w Wenzenbach) niemiecki pilot i autor książek lotniczych. Latać zaczął w 1928 r. W latach 1934‒37 pracował jako asystent w laboratorium służb meteorologicznych Stuttgart-Böblingen. W tym samym czasie ukończył szkolenie jako pilot rezerwy. W latach 1939‒45 w pułku 30 i 200 Luftwaffe dosłuzył się stopnia porucznika i rangi szefa kompanii. Dzięki przynależności do KG 200 latał na większości głównych typów samolotów. Po II wojnie światowej zajął się działalnością rzemieślniczą. Po utworzeniu Bundeswehry wstąpił do nowej Luftwaffe. W 1970 r. przeszedł na emeryturę w stopniu podpułkownika. Następnie pracował jako publicysta oraz niezależny konsultant ds. technologii lotniczych. W latach 1970‒80 korzystał ze swego bogatego doświadczenia w pilotażu jako instruktor w Deutschen Alpensegelflugschule Unterwössen/Chiemgau. Był członkiem Traditionsgemeinschaft Alte Adler e.V.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=169

Piotr_O | 2019-05-22
Na półkach: II Wojna, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 maja 2019

Wspomnienia pilota tajnej jednostki Luftwaffe KG200. "Tajność" zawsze wywołuje wrażenie czegoś niesamowitego i niespotykanego. Autor ukazuje jednak, że służba w takiej jednostce jest niczym innym jak ciężką orką - okraszoną jakimiś niesamowitymi akcjami, ale jednak orką.

Dla mnie smaczkiem były opisy używanego sprzętu z pozycji użytkownika.
Każdy zainteresowany tematem lotnictwa i jego roli w czasie IIWŚ powinien przeczytać tą pozycję.

Marcin Kowalczyk | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

"Poufne, aż tajne"
Dotychczas działalność KG 200 kojarzyła mi się z książką "KG 200 bezimienny oddział Luftwaffe". Nafaszerowana stekiem bzdur, rozpalała wyobraźnie.
Wokół działalności tej jednostki narosło wiele legend i mitów.
A jak było naprawdę?
Możemy to sobie wyobrazić czytając wspomnienia pilota KG200. Jednostki nieco odmiennej od innych, bo działającej głównie na zlecenie organów bezpieczeństwa.
Jeżeli dodamy, że na stanie KG 200 były zdobyczne samoloty alianckie- sprawa jest naprawdę ciekawa.
Autor dość barwnie opisuje swoją służbę. Zaczynamy od przerzutów agentów za linię wroga.
Potem jest coraz ciekawiej za sprawą operacji "Zeppelin", tajnych baz w Afryce i innych karkołomnych akcji.
Możemy zapoznać się z losami pilotowanych V1 i przeżyć atak "Mistela" na mosty odrzańskie.
W książce znajdziemy sporo ciekawych zdjęć. Między innymi zadające kłam legendom, jakoby KG 200 latała alianckimi maszynami z alianckimi oznaczeniami (zdjęcie B17 z niemieckimi znakami...

Immo | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

"Historię piszą zwycięzcy", a jednak tu mamy do czynienia z książką napisaną przez "przegranego", książką, która jest szczera, uczciwa i odbrązawia niektóre wydarzenia.
Ci, którzy oczekują latających spodków i innych legendarnych "nazilotów" oraz awanturniczych historii z cyjankiem w zębie będą rozczarowani. Ci, którzy szukają jednak wyznań lotnika, który opowie o niezwykłej formacji, której był członkiem i wyjaśni jej kulisy, będą usatysfakcjonowani. Szereg zdjęć i ilustracji to dodatkowa zaleta tej książki, która jest pozycją obowiązkową dla entuzjastów awiacji, historii i tematyki militarnej. Właśnie ze względu na uczciwość, która, powiedzmy sobie szczerze, często psuje frajdę z lektury książek historycznych. Tu tak nie jest.