Australia 1941-1945. Działania lotnicze

II wojna w Australii ? Naprawdę była taka ?
Zwykle wiedza o niej sprowadza się do japońskiego nalotu na Darwin i ataku na port w Sydney.
A tu otrzymujemy opracowanie o kampaniach lotniczych i walkach powietrznych nad północną Australią i okolicznymi wyspami z udziałem lotnictwa RAAF i w późniejszym okresie również lotnictwa amerykańskiego i brytyjskiego.
Choć brakuje mi trochę statystyk, podsumowania zwycięstw i strat czy listy asów to ocena książki musi być bardzo wysoka. Tym bardziej, że to pierwsze tak kompleksowe opracowanie o tym teatrze działań wojennych. Polecam nie tylko fanom lotnictwa.

II wojna w Australii ? Naprawdę była taka ?
Choć brakuje mi...

„Dobra i zwięzła”
Książeczka porusza dość niszowy temat, działań lotniczych w obrębie kontynentu i okolicznych wyspach w latach 1941-1945. Są opisane działania wszystkich rodzajów lotnictwa – myśliwskiego, bombowego i rozpoznawczego. Ciężar przesunięty jest na stronę aliantów, ale mamy też wspomnienia i działania strony Japońskiej.
Oprócz opisu działań poszczególnych eskadr, autor cytuje wspomnienia lotników i dokumenty.
Ubarwia to narrację. Dość specyficznym i ciekawym jest pogrubienie nazw opisywanych maszyn.
Oprócz tekstu głównego, mamy liczne zdjęcia i mapy. Wydawnictwo postarało się, aby zdjęcia w tym formacie wyglądały wyraźnie i były czytelne. Na koniec mamy kilka załączników i barwne plansze z sylwetkami walczących maszyn.
Wydanie na dobrym papierze, klejone w miękkiej oprawie.
Wadą jest brak bibliografii – nie można stwierdzić z jakich źródeł korzystał autor.
Ze swej strony polecam tą bardzo dobrą książkę.

„Dobra i zwięzła”
Oprócz opisu działań poszczególnych...

• II wojna światowa
  • Wojna na Pacyfiku