Śladem Lisa Pustyni / Kroniki wojenne nr 9

Wydawnictwo: Kagero

Wojska Afrika Korps wkroczyły do Bengazi 28 stycznia 1942 roku. Dobiegła tym samym końca ofensywa, w wyniku której pokonały one pięćset kilometrów stając na linii El Gazala. Po jej wschodniej stronie zaległy pokonane oddziały brytyjskiej 8. Armii generała Neila Ritchiego. Głównodowodzący siłami wspólnoty brytyjskiej na Bliskim Wschodzie, generał Claude Auchinleck, znając powagę sytuacji, liczył się z koniecznością rychłego odwrotu do Egiptu.

kirlan | 2014-02-09
Przeczytana: 23 maja 2011

Wybiórczo zarysowo i fragmentarycznie potraktowana historia wojennych zmagań aliantów i wojsk osi w Afryce północnej. Wbrew tytułowi nie koncentruje się wyłącznie na Romlu. Wojna na pustyni jest zupełnie inna niż na rolniczych obszarach Europy. Pozycja obowiązkowa dla początkujących miłośników historii czołgów lekkich. Plusy za zdjęcia, zestawienia, sylwetki czołgów. Dwie gwiazdki mniej za brak map sytuacyjnych. Tekst nieco słabo wyważony - poszczególne wątki zbyt krótkie by zaspokoić rozbudzony apetyt czytelniczy lub nieco zbyt długie by stanowić fragment spójnej opowieści - no ale to kwestia gustu / zainteresowań wątkami.

Misza | 2012-01-08
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo fajnie rozbudowany wątek brytyjskich komandosów i ich nieudana próba zlikwidowania Rommla w Beda Littoria. A poza tym stanowczo za krótko..

potak | 2015-03-01
Przeczytana: 05 sierpnia 2015