Mosquito Raider

Seria: Kroniki Wojenne
Wydawnictwo: Kagero
kirlan

... Lokomotywa pod parą, za nią ze czterdzieści wagonów. Już któryś z naszych samolotów dopadł go i chłoszcze ogniem z działek i karabinów maszynowych. Nie namyślając się długo i my robimy rundę, by spuścić na lokomotywę bombkę. Nasza bomba już leci, ale coś tam dostrzegam w dole. W pociąg walą świetlne pociski. I błyskawicznie przychodzi refleksja: my nie strzelamy, skądże więc te pociski? W...

świetlne pociski. I błyskawicznie przychodzi refleksja: my nie strzelamy, skądże więc te pociski? W tej samej
chwili dostrzegam, jak w dole pod nami, z przeciwnego kierunku, jakiś Moskito, tuż nad ziemią, nadlatuje
nad pociąg i siecze go ogniem. A nasza bombka już poszła. I już słyszymy w interkomie przekleństwa:
‘Co za taki syn rzucił na nas bombę?’ Dobrze, że wyszedł cało, siła wybuchu mogła zniszczyć samolot.
Za wielki tłok nad pociągiem, lepiej się przenieść nieco dalej. Pędzimy nad szosą. Pełno na niej jakichś
samochodów. Już lufy działek naszego Moskita prażą do nich pociskami zapalającymi. Obok chłop pędzi
polem krowę, nie zwraca na nas uwagi, pewnie jakiś głuchy. Teraz przelatujemy nad ulicami miasteczka.
Żywego ducha nie widać. I znowu pędzimy nad szosą...

źródło opisu: wydawnictwo Kagero 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Joker | 2018-04-25

De Havilland Mosquito w służbie RAF służył w każdej możliwie roli. Zaczynał od rozpoznania fotograficznego dalej przez lekki bombowiec, czy rasowy myśliwiec. Była też wersja uzbrojona w automatyczną haubicę 57 mm, która idealnie sprawdziła się w walce z U-bootami. Fakt może nie jest zaskakujący po uświadomieniu sobie, że część konstrukcji tego samolotu było wykonane z drewna.

kirlan | 2014-02-19
Przeczytana: 25 maja 2011

Historia konstruowania, budowy i wojennego wykorzystania samolotu Mosquito de Havilland (II wojna światowa). Jak zwykle krótki (60 stron) tekst wzbogacony garścią historycznych fotografii. Bibliografia, kalendarium, 1 (słownie JEDNA!!) i to niezbyt wartościowa / niezbyt potrzebna mapka. Jak zwykle w tej serii okładka przednia zawiera ciekawą poetycką grafikę wyobrażającą temat książki, zaś na okładce tylnej sylwetkę "pojazdu" / "sprzętu" będącego "bohaterem" książki.

Książka opisuje trudny proces twórczy konstruktorów, produkcję samolotu, udoskonalenia, wykorzystanie bojowe. Wybrane ważniejsze akcje opisano szerzej. Z książki wyłania się obraz użycia rożnych wersji samolotu.

Jak zwykle śledząc losy jednego typu broni poznajemy losy ludzi, ale i dowiadujemy się czegoś o całej wojnie. Przy okazji pojawiają się rozmaite kwestie poboczne (a może "drugie dno książki?) jak na przykład moralne aspekty niektórych taktyk wojennych. Fakty, relacje świadków, fragmenty fabularyzowane....

adamats | 2017-09-08
Przeczytana: 06 września 2017