Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury

Okładka książki Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury Ian Stewart
Okładka książki Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury
Ian Stewart Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Mathematics of Life
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2014-01-07
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-07
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378396857
Tłumacz:
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
Tagi:
matematyka
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
169
74

Na półkach:

Książkę oceniać można dwojako: jako pozycję o biologii lub jako pozycję o zastosowaniach/obecności matematyki w biologii. Ja ową lekturę kupiłem docelowo jako traktującą o matematyce w biologi, więc pod takim kątem będę ją oceniał. Treść prawie wyłącznie dotyczy biologi, matematyki jest w niej "jak na lekarstwo", więc książka jest po prostu nie na temat. Nie tego spodziewałem się po jej zakupie, więc z tego też powodu ocena będzie taka, a nie inna. Tym samym nie będę nad tym rozwodził się, pisząc dłuższą recenzję. Natomiast jako książka o biologi napisana jest bardzo poprawnie pod względem merytorycznym, mimo, iż autor jest matematykiem.
Książkę polecić mogę entuzjastom biologii, których interesują również jej trochę bardziej matematyczne aspekty. Nie polecam jej natomiast scisłowcom (a tym bardziej matematykom),którzy oczekiwali książkę stricte o matematyce i jej zastosowaniach w biologii. Jej zakup uważam za mało udany.

Książkę oceniać można dwojako: jako pozycję o biologii lub jako pozycję o zastosowaniach/obecności matematyki w biologii. Ja ową lekturę kupiłem docelowo jako traktującą o matematyce w biologi, więc pod takim kątem będę ją oceniał. Treść prawie wyłącznie dotyczy biologi, matematyki jest w niej "jak na lekarstwo", więc książka jest po prostu nie na temat. Nie tego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
193
192

Na półkach:

Spodziewałem się po tej książce więcej matematyki, za to dostaję pokaźną dawkę biologii, na co w sumie nie narzekam. Bardzo dokładnie jest opisany gen, miejscami nawet o dziwo dokładniej niż w książkach R. Dawidsona. Matematyka też oczywiście jest, ale jakby autor tym razem przywiązał do niej mniejszą wagę.

Spodziewałem się po tej książce więcej matematyki, za to dostaję pokaźną dawkę biologii, na co w sumie nie narzekam. Bardzo dokładnie jest opisany gen, miejscami nawet o dziwo dokładniej niż w książkach R. Dawidsona. Matematyka też oczywiście jest, ale jakby autor tym razem przywiązał do niej mniejszą wagę.

Pokaż mimo to

avatar
153
84

Na półkach: ,

Książka w 90% biologiczna i w 10% matematyczna, więc tytuł może mylić :) Książka skupia się głównie na wykorzystywaniu matematyki w biologii. Momentami mam wrażenie, że ten związek dosyć luźny, ale autor ładnie pokazuje, że biologia potrzebuje matematyki.

Jestem matematykiem. Mam uraz do biologii ze szkoły podstawowej. Mimo to książka momentami wciągnęła mnie na całe rozdziały. Kilka z nich jest naprawdę dobrych i ciekawych.

Z drugiej strony wiele rozdziałów przekartkowałem. Część rzeczy już wiedziałem od żony. Część mnie nudziła (nie moja bajka).

Nie jest to może pozycja, która mnie zachwyciła. Ale nie jest też słaba. Autor naprawdę się przyłożył. Utwór tworzy spójną całość, przyjemnie się czyta i nie ma literówek.

Książka może być dobrą ściągą do wytłumaczenia dlaczego warto uczyć się matematyki - mnóstwo dzieciaków na pewno się nad tym zastanawia już w szkole podstawowej :)

Polecam w szczególności fanom ewolucjonizmu i teorii powstawania życia.

Książka w 90% biologiczna i w 10% matematyczna, więc tytuł może mylić :) Książka skupia się głównie na wykorzystywaniu matematyki w biologii. Momentami mam wrażenie, że ten związek dosyć luźny, ale autor ładnie pokazuje, że biologia potrzebuje matematyki.

Jestem matematykiem. Mam uraz do biologii ze szkoły podstawowej. Mimo to książka momentami wciągnęła mnie na całe...

więcej Pokaż mimo to

avatar
104
39

Na półkach: , ,

Gdy zaczynasz liczyć cętki lamparta...

Stwierdzenie, że matematyka jest królową nauk, jest już truizmem. Opatrzyło się do tego stopnia, że straciło jakiekolwiek znaczenie. Dlatego ciekawym doświadczeniem jest lektura, w której autor z matematycznego punktu widzenia wykłada biologię. Mowa o pozycji Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury. Znany z popularnonaukowych publikacji dotyczących matematyki i biologii jednocześnie Ian Stewart - profesor matematyki o pokaźnym dorobku naukowym - po raz kolejny stara się przybliżyć czytelnikom niektóre problemy współczesnych (i nie tylko) badaczy.

Tym razem autor skupił się na zagadnieniu nurtującym wielu matematyków, biologów i badaczy nauk przyrodniczych w ogóle: co dla natury oznacza matematyka? Pod takim dość enigmatycznym hasłem autor ukrył szereg informacji i teorii na temat wykorzystania pojęć i równań matematycznych w świecie biologii. Całość podzielił na kilka rozdziałów, w każdym zajmując się innym problemem. Po pierwszym rozdziale - w którym omawia obiektywnie najważniejsze odkrycia, zmieniające oblicze nauki - przechodzi do rozważań dotyczących zastosowania matematyki w konkretnych przypadkach. Zaczyna się od tego, że filotaksja (czyli wzrost liści na łodydze rośliny) w przedziwny sposób odpowiada matematycznym ciągom liczbowym oraz idei złotej liczby i złotego kąta... A potem robi się bardziej skomplikowanie. Stewart sięga po zagadnienia związane z ewolucją, DNA, dziedziczeniem, podziałem gatunków, działaniem mózgu, umaszczeniem zwierząt i jego odmianami... Wydaje się, że nie ma kresu interesującym go przykładom.

Zanim jednak zaczniemy czytać o matematycznych zawiłościach, autor w całkiem przystępny sposób wyjaśnia pojęcia, których będzie używał i o których pisze, robi wstęp, powiedzmy, historyczny do kolejnych omawianych zagadnień (najprzyjemniejszy w odbiorze jest chyba ten dotyczący odkryć Darwina i późniejszych przemian dotyczących teorii ewolucji). Dzięki temu czytelnik-laik, mający jedynie powierzchowne pojęcie o omawianym zagadnieniu, jest w stanie zrozumieć całość. Oczywiście zdarzają się fragmenty trudniejsze lub nieco słabiej wyjaśnione - tu niestety trzeba się czasem posiłkować encyklopedią. Ale cóż to jest dla głodnego wiedzy człowieka!

Iana Stewarta charakteryzuje też piękna lekkość pióra. Nie bez kozery - jest współautorem Nauki Świata Dysku, pisanej w charakterystycznym dla Pratchetta stylu. Dlatego jego popularnonaukowe książki cieszą się dużym powodzeniem - łatwość zrozumienia połączona z łatwością czytania są ogromną zaletą.

Niewielką, ale jednak zauważalną wadą jest brak wydania twardookładkowego. Ta pokaźna, bo razem z indeksem licząca nieco ponad 450 stron, drukowana na dobrej jakości papierze (a więc gruba i ciężka) książka ukazała się tylko w wersji z miękką okładką. Ze względu na rozmiary jest to dość niewygodne, a okładka łatwo zagina się i niszczy. Szkoda - jakkolwiek to już żale bibliofila.

To, co można Stewartowi zarzucić, to pozostawienie czytelnika z uczuciem niedosytu i niedoinformowania. Matematyka życia obiecuje co prawda wyjaśnienie tajemnic matematycznej biologii (czy biologicznej matematyki),ale nie daje nam tego. Wiele problemów zostało zarysowanych, ale brak im ostatecznego rozwiązania, czyli jasnego powiedzenia, dlaczego w końcu te cętki układają się w ten, a nie inny sposób, a liście rosną pod takim, a nie innym kątem. Pod tym względem można się poczuć oszukanym - jakkolwiek cała książka dostarcza naprawdę wielu informacji na temat aktualnych badań i stanu wiedzy. Poza tym - same plusy.

Recenzja pojawiła się na portalu Gildia.pl

Gdy zaczynasz liczyć cętki lamparta...

Stwierdzenie, że matematyka jest królową nauk, jest już truizmem. Opatrzyło się do tego stopnia, że straciło jakiekolwiek znaczenie. Dlatego ciekawym doświadczeniem jest lektura, w której autor z matematycznego punktu widzenia wykłada biologię. Mowa o pozycji Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury. Znany z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
122
75

Na półkach:

Książkę źle się czyta. Poruszane tematy najczęściej opisane tylko ogólnie.
Książka o matematyce w której pierwsze 150 stron to kurs biologii na poziomie gimnazjum.

Książkę źle się czyta. Poruszane tematy najczęściej opisane tylko ogólnie.
Książka o matematyce w której pierwsze 150 stron to kurs biologii na poziomie gimnazjum.

Pokaż mimo to

avatar
12
3

Na półkach:


Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    110
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    23
  • Chcę w prezencie
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Matematyka
    4
  • Popularnonaukowe
    4
  • Naukowe
    2
  • Nauka
    2
  • Maths
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne