Doctor Sleep

Wydawnictwo: Hodder & Stoughton
horror
angielski
kluga

On highways across America, a tribe of people called The True Knot travel in search of sustenance. They look harmless - mostly old, lots of polyester, and married to their RVs. But as Dan Torrance knows, and tween Abra Stone learns, The True Knot are quasi-immortal, living off the 'steam' that children with the 'shining' produce when they are slowly tortured to death. Haunted by the...

Haunted by the inhabitants of the Overlook Hotel where he spent one horrific childhood year, Dan has been drifting for decades, desperate to shed his father's legacy of despair, alcoholism, and violence. Finally, he settles in a New Hampshire town, an AA community that sustains him and a job at a nursing home where his remnant 'shining' power provides the crucial final comfort to the dying. Aided by a prescient cat, he becomes 'Doctor Sleep.'

Then Dan meets the evanescent Abra Stone, and it is her spectacular gift, the brightest shining ever seen, that reignites Dan's own demons and summons him to a battle for Abra's soul and survival . . .

źródło opisu: www.hodder.co.uk

źródło okładki: www.hodder.co.uk

Opinie czytelników (12000)

"Lśnienia" chyba nie trzeba przedstawiać żadnemu prawdziwemu miłośnikowi książkowego horroru. Dla mnie to książka z najwyższej półki i przyznam się szczerze, że bałam się jak wypadnie jej kontynuacja. King Kingiem, ale zepsucia takiej historii bym mu nie wybaczyła. Takim oto sposobem "Doktor sen" stał sobie jakiś czas na mojej półce, bo bałam się tam zajrzeć - cóż za ironia, wzbraniałam się zajrzeć do horroru, bo bałam się, że nie będę się w ogóle bać. Wiedziałam, że to będzie coś innego niż "Lśnienie" i chyba też nie było mi spieszno do poznania tych różnic. Mój błąd!

"Doktor sen" nie jest prostą kontynuacją "Lśnienia". Najbardziej związany z pierwszą częścią jest sam początek książki, a później Danny już nie jest słodkim małym chłopcem, widzącym różne rzeczy. Jest dorosłym mężczyzną, mającym nadal pewne dziwne przebłyski, który niestety brnie przez swoje życie popełniając błędy swojego ojca. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia, a to dopiero początek całej serii wydarzeń,...

Pinkiman | 2016-05-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 24 maja 2016

Rewelacyjna kontynuacja, która w mojej opinii przebija Lśnienie o dwie długości.

Dalsze losy Danny'ego Torrence'a podobały mi się o wiele bardziej od tak uwielbianej przez wszystkich powieści o hotelu Panorama (który dalej odgrywa znaczącą rolę - w końcu ka jest kołem). Najbardziej ujęły mnie dwa aspekty mocno rozwinięte na tych 650 stronach:

a) Jasność - wreszcie dowiadujemy się sporo o tym darze, którym obdarzony jest Dan, a także jak on funkcjonuje i jak można go wykorzystać;

b) AA - King w tej powieści rozlicza się ostatecznie ze swoim alkoholowym problemem zderzając ze sobą dwie rzeczywistości. Jack vs Dan Torrance; Początkujący King vs. Autor ogromnej bibliografii.

Klimat wylewa się tu litrami, czuć tęsknotę za utraconymi wartościami, a całość jest oprawiona w tak sztandarowe już dla Kinga paranormalne umiejętności.

Nawet jako samodzielna powieść "Doktor Sen" mógłby się obronić. Bez przeczytania pierwszej części traci sporo, ale nie jest to niezbędne. Dlatego polecam...

Mollinka_90 | 2018-08-27
Na półkach: King, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Zabrałam się za powieść "Doktor Sen" prawie tak łapczywie jak głodny od kilku dni człowiek rzuciłby się na jedzenie czy przebywający na pustyni na oazę, ponieważ byłam ogromnie ciekawa dalszych losów Danny'ego ze "Lśnienia" - powieści mistrza grozy, która swoim klimatem naprawdę może napędzić stracha.

Mający epizody jasnowidzenia Dan, w kontynuacji jest już dorosłym Danem Torrancem i zmaga się z wieloma demonami, przede wszystkim niestety poszedł w ślady ojca i nałogowo nadużywa alkoholu. Wdaje się w bójki, nie może znaleźć stałej pracy i generalnie toczy się po równi pochyłej na samo dno. Kiedy przybywa do niewielkiego miasteczka, którego główną atrakcją turystyczną jest makieta kolejki miejskiej, wyciąga do niego rękę pewien konserwator i jego szef. Dzięki spotkaniom Anonimowych Alkoholików, Dan pomału wychodzi z nałogu i zdobywa pracę w hospicjum, gdzie pomaga umierającym przejść na drugą stronę, wykorzystując odrobinę swoje paranormalne wrodzone zdolności, dzięki którym...

nadzieja1925 | 2016-02-18
Przeczytana: 16 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Czy to głosy naszych umarłych przyjaciół, czy tylko dźwięk gramofonu?”
Ciąg dalszy przygód chłopca, który ocalał po tragicznych wydarzeniach w hotelu Panorama.
„STRACH – to skrót od „stań na nogi, rany wyliż, chorobę zwalcz”.”

Tym razem Danny jest Danem. Dorosły facet, który również nie stroni od alkoholu. Żyje ciągle na walizkach, aż do pewnego momentu... gdy wjeżdża do Minimiasta, wewnętrzny głosik (jego stary przyjaciel) podszeptuje mu, że to jest właśnie to miejsce.
To miejsce, gdzie znajdzie pracę, rodzinę, przyjaciół... dołączy do AA i zacznie pracę w hospicjum, gdzie dzięki jego jasności będzie pomagał jego mieszkańcom przejść na drugą stronę. Tam właśnie Dan przekształci się w tytułowego Doktora Snu.
Pewnego dnia na jego karteczce, na jego tablicy i w jego głowie pojawi się dziewczynka – Abra, której jasność przewyższa nawet Dana. Potrzebuje pomocy, gdyż na gruzach hotelu Panorama pojawiła się nowa ekipa zła – Prawdziwy Węzeł, którzy żywią się jasnością. A ona, jak to...

Karol | 2014-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Nazywanie tego kontynuacją Lśnienia to duża przesada. Okej, głównym bohaterem jest Danny(teraz właściwie już Dan) znany z tej powieści, akcja na chwilę przenosi nas w miejsce gdzie kiedyś stała Panorama, mamy kilka odniesień do kultowej powieści autora, ale to tyle. Nie należy się nastawiać do tego jako do kontynuacji, to po prostu dalsze losy Dana lekko powiązane z Lśnieniem. Książka obroni się samą historią, nie potrzebuje miana kontynuacji hitu. Fabuła jest ciekawa i wciągająca, bohaterowie są opisani bardzo dobrze, nie ma tutaj takiej wnikliwej analizy psychologicznej jaką dostaliśmy w Lśnieniu, ale to zbytnio nie przeszkadza. Inna historia, inny gatunek, inny zamysł, nie ma co powielać schematów. Parę fajnych nieprzewidywalnych zwrotów akcji, ciekawe(moim zdaniem wręcz zaskakujące) zakończenie. Zdecydowanie warta polecenia książka.

teri | 2014-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Troszke obawialam sie tej ksiazki.Poniewaz "Lsnienie" nie za bardzo mi sie podobalo.Jak juz kiedys napisalam,bylo w nim,jak na moj gust,zdecydowanie za duzo obledu.Na cale szczescie "Doktor sen" okazal sie inny,bardziej w moim guscie.Przygody doktorka Dana i Abry-cwokow,walka z Prawdziwym Wezlem,wciagnely mnie niesamowicie.To jest to co lubie!!!Le avventure di Dan è Abra con il male....

DonSzabla | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013, Posiadam
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Sięgając po kontynuację kultowego "Lśnienia" wiedziałem, że otrzymam zupełnie inną powieść niż klasyk z 1977 roku. Stephen King mocno się zmienił co można zaobserwować po wydanym w tym roku "Joylandzie". Czy zmiana stylu to dobry pomysł? Moim zdaniem tak. Nowe książki mistrza grozy czyta się bardzo szybko a wydarzenia w nich przedstawione zapadają głęboko w pamięć. Zjawiska paranormalne połączone z tłem fabularnym to bardzo dobry pomysł. Nasuwa się teraz pytanie: Jak na tle poprzedniczek wypadają nowe historie Dana?

"Doktor sen" to udana kontynuacja. Dalsze losy Dana Torranca zostały wzbogacone o bardzo ciekawe tło fabularne, które wciąga od pierwszych stron, intrygujące postacie (równie ciekawe co Dick Halloran) i wydarzenia, które przyprawiają czytelnika o szybsze bicie serca. Fajnie, że motyw lśnienia został wykorzystany w sposób, który wzbogaca powieść a nie jest tylko chwytem marketingowym. Byłem wprost zachwycony pomysłowością Stephena Kinga i tym jak wymyślił nowe "super...

Danway | 2014-01-13
Przeczytana: 06 października 2013

Gdy w czerwcu na polski rynek wydawniczy weszła powieść "Joyland" to myślałem, że Stephen King powoli odchodzi na pisarską emeryturę. Kilka miesięcy później tj. we wrześniu na rynek wszedł "Doktor Sen" to prawie od razu pobiegłem do sklepu i kupiłem tę nową powieść, tym bardziej, że w mojej ulubionej księgarni Matras była na nią promocja. Udało się wiec upiec dwie pieczenie na jednym rożnie.

Mimo wszystko po "Joylandzie" byłem pewien obaw o poziom nowo zakupionej książki. Jak się okazało wszelkie objawy były bezpodstawne a książka okazała się niesamowita. Jednak wszystko po kolei.

Jak wszyscy wiedzą "Doktor Sen" jest kontynuacją jednej z pierwszych jego powieści pt. "Lśnienie". Na dobrą sprawę druga część Lśnienia z pierwszą częścią ma wspólnego tylko głównego oraz pierwszą część książki, która dzieje się kilka miesięcy po pożarze w hotelu Panorama.

Później Dan Torrance dorasta dziedzicząc problemy swojego ojca, w tym największy czyli problem z alkoholem. Dan próbuje...

gwiazdka | 2013-11-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 01 listopada 2013

Zaledwie dwa miesiące temu przeczytałam „Lśnienie", a teraz wpadła mi w ręce najnowsza powieść Kinga: „Doktor Sen". Jakież było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że jest to kontynuacja tej pierwszej. Owszem, wiedziałam, że King wydał coś nowego, ale że to dalszy ciąg… to już mi umknęło. A tu taki szczęśliwy zbieg okoliczności. „Doktor…" oczywiście nic by nie stracił przeczytany jako pierwszy, ale już przy „Lśnieniu" byłoby dużo więcej konsekwencji. Ale wracam już do „Doktora…" Pierwsze strony jak to zwykle mam podczas lektury Kinga były średnio wciągające, ale im dalej w strony tym robiło się ciekawiej, coraz trudniej było odkładać książkę na bok. Oczywiście nasuwa się myśl, że porównanie obu powieści nie wyjdzie na plus dla żadnej. I chyba dobrze, każda z nich ma swój własny niepowtarzalny klimat. W „Doktorze…" brakuje napięcia, zakończenie jest dość przewidywalne w głównych wątkach, ale należy pamiętać, że King lubi zaskakiwać i nie zawsze wszystko układa się różowo więc tak...

vandenesse | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2014
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Jak to dobrze, że nie szukam w książkach Kinga grozy, nie oczekuję przerażającego horroru. W przypadku niektórych pozycji dziwię się, że niektórzy to właśnie w nich znajdują... Jest napięcie, fajny klimat, emocje ale bez przesady, nie aż tak, żebym spać w nocy nie mogła.
To co mnie jara u Kinga to niesamowite opisy obyczajowe - codzienne życie, psychologia, zmaganie się z problemami - w przypadku "Doktora Sen" z alkoholizmem. Przepodobały mi się wątki gdy pojawiali się przyjaciele z AA, gdy pracodawca Dana staje się jego mentorem w walce z alkoholizmem. Podobnie opis hospicjum i specyfika jego pracy z "pensjonariuszami" - ktoś kto był na dnie staje się nagle potrzebny, wręcz niezbędny.
"Doktor Sen" to po prostu dobra, wciągająca historia nawet biorąc pod uwagę lekką śmieszność wątku rozszalałych "staruszków" wysysających parę z niewinnych dzieciaczków.

zobacz kolejne z 11990