Allgemeine SS 1925-1945

2013-11-06
2013-11-06
Sławomir Kędzierski
Hitler SS

Rewelacyjne wydanie, papier kredowy, świetne fotografie. Książka chyba nie mająca sobie równych na naszym rynku w tej tematyce, czyli umundurowania, wyposażenia itp. Allgemeine SS w latach 1925-1945. Fotografie dot. umundurowania i wyposażenia poprzedza tekst podejmujący początki SS, strukturę organizacyjną (urzędy, pułki, przydział w poszczególnych okręgach itp.). Autorzy opisują także charakterystyczne dla tej organizacji artefakty, symbole runiczne, fascynacje mitologią, pochodzeniem człowieka. Mamy ciekawe tematy dotyczące np. świeczników, kabinetów, pierścieni (Totenkopfring),czy też symbolicznego zamku Wewelsburg. Oczywiście te tematy są jedynie sygnalizowane przez Autorów. Książka dla pasjonatów tematu i kolekcjonerów.

Nie sposób dać mniej gwiazdek niż 10 - to pozycja przygotowana z wielkim rozmachem, obowiązkowa i jedyna taka dla każdego, kto lubi wsadzić nos w najdrobniejsze szczegóły. Jeśli chcesz wiedzieć, na jakim pasku członkowie SS nosili swoje szpady - to po prostu tylko tutaj. Książka jest świetnie wydana, bogata w zdjęcia i bardzo drobiazgowe opisy. Przydaje się podczas polowań na targach staroci, można dzięki niej w podstawowy sposób coś oznaczyć lub rozpoznać fałszywkę.

A co do częstych zarzutów, że brak w książce informacji o zbrodniach SS - książka została pomyślana jako drobiazgowy przegląd materialnej i rytualnej otoczki SS, nie jako kolejna pozycja mówiąca o zbrodniach tej formacji. Stąd uważam, że krótka przedmowa w tym temacie w zupełności wystarczy. Nikt tutaj organizacji nie wychwala, treści są utrzymane w bardzo neutralnym tonie, więc nie widzę potrzeby dopisywania co stronę, że SS to zbrodnicza formacja. Obstawiam, że 99% czytelników sięgających po tak specyficzną pozycję doskonale o tym wie.

W tej tematyce - proszę spojrzeć na tytuł - nie ma lepszej i piękniej wydanej pozycji w Polsce.

Pięknie i starannie wydana książka. Jest albumem poświęconym zbrodniczej formacji Allgemeine SS. W rozdziale 1 znajdziemy krótkie wprowadzenie na temat formowania się SS ilustrowane zdjęciami. Omówienie struktur organizacji. Zwyczajów, religii i całej otoczki towarzyszącej SS-manom (min śluby i pogrzeby). W rozdziale 2 mamy przegląd mundurów, oporządzeń, sztandarów, odznaczeń i dokumentów. Niektóre elementy są bardzo dokładnie pokazane na wielu zdjęciach. Nie można było tego zrobić lepiej. Mimo swoich zalet książka została pozbawiona jednej gwiazdki. Album przedstawia kolekcję zebraną przez pasjonata. W kolekcji brakuje jednak uzbrojenia SS. Wiem, że bardzo trudno o nie, ale można było chociaż pokazać repliki. Drugim znacznie poważniejszym zarzutem jest całkowite pominięcie tego w czym SS było naprawdę dobre. W książce nie wspomina się o ludobójstwie. Bez tego trudno jest zrozumieć dlaczego panowie w czarnych mundurach zyskali miano zbrodniczej organizacji i zostali potępieni przez społeczność międzynarodową. Mimo, że polski wydawca uzupełnił książkę o odpowiednie komentarze to nie znajdziemy w niej munduru strażnika obozu koncentracyjnego. Za to minus jedna gwiazdka.

• II wojna światowa
  • II wojna - Waffen SS