Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej

Bellona
2010-01-01
2010-01-01
historia elity II Rzeczpospolita życie prywatne

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Kolejna pozycja opisująca elity 2RP która wnosi dla nas żyjących w 21w że tak naprawdę polityka jest wciąż taka sama.

Znakomita, klimatyczna opowieść o czasach II RP, czasach minionych, ale jakże inspirujących współcześnie. II RP to swoisty kanon symboliczny i pełen nostalgii świat. Bardzo ciekawie pokazany przez autora bez egzaltacji, ale i idiotyzmów o wyzysku i spolecznych nierównościach rodem z dyrdymałów PRLowskiej propagandy

Autor przekazuje nam historię międzywojennych elit ze strony ich życia, romansów i układów. Opowieść jest zajmująca, ciekawa i pozwala poznać postaci historyczne z innej strony. Polecam!

💚

💚

Książka dość ciekawa i przyjemnie się ją czyta, chociaż musiałem przyzwyczaić się do stylu autora. Jest to bardziej pobieżna biografia kilku czołowych polityków tamtego okresu, skupiona na "ciekawostkach" z ich życia. Dość lekka i bez specjalnych ambicji, oczywiście nie może być traktowana, jako książka historyczna! Natomiast można wyciągnąć z niej ciekawe wnioski i spostrzeżenia, jeśli obsadzimy ją w szerszym kontekście. Pierwszym i najsmutniejszym wnioskiem, jest ten, że niczego się nie nauczyliśmy i nie wyciągamy lekcji z własnych błędów. Natomiast pierwsze spostrzeżenie, to brak w obecnych czasach pojęcia honor i uczciwość.
Polecam jak najbardziej, przede wszystkim dla czytelników, którzy lubią analizować to, co czytają.

2045

Uwielbiam takie książki i wciągają mnie bardziej niż dobre kryminały. Ocena 8/10 głównie ze względu na znakomite rozdziały o "ulubieńcu Cezara i bożyszczu Polek" - Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim, Ignacym Paderewskim i Śmigłym-Rydzu, w którego biografii więcej jest niewiadomych niż potwierdzonych faktów i w związku z tym chciałabym przeczytać inne książki na jego temat.
Świetna lektura. Polecam.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Początek tej książki jakoś szczególnie mnie nie porwał. Potrzebowałem też chwili, żeby przyzwyczaić się do głosu Tomasza Knapika, który z audiobookami nie ma zbyt częstego kontaktu. Później jednak dałem się wciągnąć w snutą opowieść bez reszty. Autor bardzo barwnie i swobodnie opowiada o elitach politycznych II Rzeczpospolitej. Ukazuje je z nieco innej, mniej znanej i bardziej skrywanej strony. Wieniawa-Długoszowski, Piłsudski, Paderewski, Śmigly-Rydz, Wojciechowski, Mościcki i Sławek mieli naprawdę ciekawe życie. Nie brakowało skandali, hulanek, zabaw i romansów, ale każdemu z nich na sercu leżało też dobro Polski. Mimo wszystkich swoich słabości, kiedy trzeba było, potrafili zachować się z klasą, czego dzisiaj chyba czasem brakuje. Jeśli ktoś lubi okres dwudziestolecia międzywojennego, tak jak ja, to powinien być zadowolony z lektury. W szkolnych podręcznikach próżno szukać podawanych tu faktów, a szkoda, bo dzięki znajomości życia prywatnego naszych ówczesnych włodarzy, lepiej można zrozumieć podejmowane przez nich decyzje.

Czyta się fajnie, dużo faktów, o których nie dowiemy się na lekcji historii, jednakże skoncentrowana na kilku postaciach i za dużo opisów z przed 1918 roku czyli zanim nastała II RP. Dla ciekawych tej epoki warto przeczytać.

Ciekawe, aczkolwiek nie mogę oprzeć się wrażeniu, że przeczytane kilka lat temu "Życie prywatne elit artystycznych" tego samego autora podobało mi się bardziej.
Czyżby artyści mieli ciekawsze życie niż politycy?

Najbardziej z książki podobała mi się pierwsza część poświęcona obyczajowości tamtych czasów oraz rozdziały o Bolesławie Wieniawie Długoszowskim, Edwardzie Rydzu Śmigłym, Ignacym Paderewskim i Józefie Piłsudskim. Z tymi trzema ostatnimi wiążą się rozmaite tajemnice.

Miłym dodatkiem było także przybliżenie sylwetek dwóch prezydentów II RP: Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego.

Kiedyś zgłębiałam w szkole bardzo intensywnie tematykę XX-lecia międzywojennego, ale o wielu faktach przedstawionych w tej książce nie miałam pojęcia.

Czyżby artyści mieli ciekawsze życie niż politycy?

Ciekawa książka pokazująca życie społeczne w II RP. Napisana lekkim, przyjemnym językiem więc można nie tylko miło spędzić czas z książką ale też się czegoś dowiedzieć.

• Historyczne

Sławomir Koper Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej Zobacz więcej