Nicholas

Tłumaczenie: Anthea Bell
Cykl: Przygody Mikołajka (tom 1)
Wydawnictwo: Phaidon
1 072
1 016
1 387
Le petit Nicolas
angielski
Charlotka

Nicholas is the first in a series of five books, that bring to life the day-to-day adventures of a young school boy - amusing, endearing and always in trouble. An only child, Nicholas appears older at school than he does at home; his touchingly naive reactions to different situations cut through the preconceptions of adults to result in a formidable sequence of escapades. This first book in the series contains a collection of 19 individual stories in which, despite trying to be good, Nicholas and his friends always seem to end up in some sort of mischief. In the school room, at home and in the playground, their exuberance often takes over and the results are calamitous - at least for their teachers and parents. Whether confusing the photographer hired to take the class picture, rescuing a 'stray' dog, or trying desperately to help the teacher when the school inspector pays a visit, Nicholas always manages to make matters worse. This hilarious and heart-warming book will ignite laughter in children and adults alike. These stories of Nicholas' cureless antics blend a wonderfully imaginative sense of humour with a refreshing take on life, to leave a lingering aftertaste of ageless romantic charm in any reader.

źródło opisu: http://www.amazon.com/Nicholas-Ren%C3%A9-Goscinny/dp/0714861154

źródło okładki: http://uk.phaidon.com/store/childrens-books/nicholas-9780714861142/

chrispu | 2014-05-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne

"Spójrz mi prosto w oczy" i powiedz czy nie chichrałeś się bezwiednie chociaż raz podczas czytania "Mikołajka".
Myślę, że nie ma takiej osoby.
Genialnie skonstruowana książeczka dla, generalnie, wszystkich. Może z wyjątkiem niemowlaków (no chyba, że damy im ją do gryzienia).
Każda opowieść w książce to zamknięta całość więc nie ma znaczenia gdzie się zacznie czytać, chociaż chyba lepiej czytać od początku (niektóre z postaci są obszerniej opisywane w pierwszych rozdziałach).
Komizm w książeczce jest dwuwymiarowy - wynikający z treści oraz z obrazków. Ten wynikający z treści to zderzenie świata bardzo uproszczonego, który rządzi się prostymi zasadami przyczynowo - skutkowymi (niekoniecznie logicznymi), takiego właśnie jak widzi "małe" dziecko, z uporządkowanym światem i zasadami dorosłych. Dodatkowo dochodzi tu komizm wynikający z konfrontacji między rówieśnikami (małymi egoistami). I w zasadzie nie da się opisać, z czego się śmiejemy. Czasem jest to śmiech przez cały rozdział a...

ardnaskela | 2017-02-13

Uwielbiałam Mikołajka jako dzieciak i zostało mi tak na zawsze. Chyba do dziś moje wyobrażenie Francji jest w dużej mierze oparte na tych książeczkach. Zdecydowanie nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych. Polecam.

Tathagatha | 2013-07-08
Przeczytana: 06 lipca 2013

Po latach wróciłam do 'Mikołajka' i jestem nadal zachwycona! W podstawówce zaczytywałam się wszystkimi książeczkami, a ponowna lektura po takim czasie również przyniosła mi wiele pozytywnych emocji.

Polecam dosłownie wszystkim: historyjki są urocze, zabawne i sympatyczne! Odprężenie gwarantowane.

Książka arcydzieło!
Opowiada ona o przygodach Mikołajka który nie wiadomo czemu zawsze potrafi rozśmieszyć człowieka.
Nie dziwne że nadal zaskakuje czytelników na całym świecie zyskując nowych fanów.
Bo kto by nie lubiał Mikołajka?
Chyba nikt.
Niedziwne ponieważ książka jest prześmieszna oraz posiada jeszcze śmieszne rysunki które posiadają trochę ironii i bawią do łez.
Bo kto by się nie uśmiechnął podczas czytania tej lektury?
Chyba nikt.
Do tego widać jeszcze dobrą współpracę autorów a także widać że Rene Goscinny ma duży talent do kreowania postaci, świata widzianego oczami dziecka.
Najlepszy był rozdział Dzienniczki kiedy to wszyscy się martwili co im powiedzą rodzice (a oto fragment który jest niezły:) )
"Najmniej zmartwiony był Euzebiusz.
,,- Ja- powiedział-ja się nie boję. Mój tata nic nie mówi, patrzę mu prosto w oczy, a on podpisuje, i koniec.
(...)
I wszedł do domu, a że zostawił uchylone drzwi, usłyszałem odgłos klapsa i gruby głos, który mówił: ,,Nie...

Wkp | 2015-10-24
Przeczytana: 06 grudnia 2015

JAKA PIĘKNA KATASTROFA

Mikołajek jest z czytelnikami już od 55 lat, a mimo to nie zestarzał się przez ten czas ani trochę i wraz z kolejnymi wznowieniami bawi i cieszy coraz to nowe pokolenia czytelników, niezależnie od wieku.

Mikołajek to chłopiec zdawałoby się jakich wiele. Chodzi do szkoły, bawi się z kolegami, wyczynia psoty. W rzeczywistości jednak każda rzecz, w której bierze udział, której się tylko dotknie, czy to szkolne zdjęcie, czy przygarnięcie psa, zabawa w Indian i kowbojów albo zwykła szkolna wizytacja, kończy się mniejszą lub większą katastrofą. Załamanie nerwowe przypadkowych uczestników także zdarza się nad wyraz często. A przecież Mikołajek nigdy źle nie chce, to tylko samo tak wychodzi… a zresztą tak czy inaczej, zawsze zabawa jest przednia, nawet jeśli znów ktoś dostanie w nos!

Pierwszy tom przygód Mikołajka i jego jakże barwnej paczki przyjaciół, zatytułowany tak, jak na imię ma sam główny bohater i narrator, to zbiór niemal dwudziestu zabawnych opowiadanek...

Moim zdaniem jedna z najlepszych książek dla dzieci. Przezabawna, taka zwyczajna, a taka niesamowita. Pisarz który skreślił te historie ma naprawdę wielki talent i patent.

Zachęcam do przeczytania książki z serii: „Mikołajek” autorstwa Sempe’a i Gościnny. Osobiście polecam część „Nowe przygody Mikołajka” . Opowiada ona o losach chłopca o imieniu Mikołajek, który wraz z przyjaciółmi przeżywa masę przygód. Mikołajek jest pełnym energii dzieckiem. Ma wielu przyjaciół, przeciętnych rodziców i nie jest zbyt dobrym uczniem... O nowych historyjkach o Mikołajku i jego paczce, rodzicach, sąsiadach, szkole, wakacjach i świętach warto przeczytać, gdyż naprawdę są świetne, jest to bardzo ciekawa i interesująca lektura.

Polecam tę książkę jako jej czytelnik wszystkim młodym ludziom, jak i dorosłym. Książka jest niezwykła i nie brakuje w niej humoru. Przygody mikołajka potrafią doprowadzić do łez.

Różnorakie historyjki zawarte w "Nowych przygodach Mikołajka" możemy czytać na wiele sposobów. Wyrywkowo, wybiórczo, od końca, od początku, na nudnym przyjęciu czy w łóżku.

Zatem jest to książka na każdą okazję. Wszystkie historyjki łączą ze sobą te same postacie...

boziaczek | 2012-07-21

Prześmieszne, przezabawne historyjki, nie tylko dla młodego czytelnika. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, każdy odnajdzie tutaj cząstkę siebie i swojego dzieciństwa. Zawsze wracam do tych opowiadań ze wzruszeniem. Gorąco polecam!

Książniczka | 2014-09-01

Przygody Mikołajka i jego codzienne życie to z pozoru zwykłe opowiastki o też zwykłym chłopcu i jego kolegach. W rzeczywistości to ogromna dawka humoru sytuacyjnego - zwłaszcza zakończenie każdego rozdziału nieodmiennie przyprawia mnie o atak śmiechu...

Humor i komizm zawarty w tych krótkich historyjkach w zasadzie nawet trudno opisać. Wynika on częściowo z tego, że świat przedstawiony jest właśnie z punktu widzenia Mikołajka, i jego przemyślenia są najzupełniej logiczne - okazuje się tylko, że dorośli kierują się zupełnie inną logiką...

Zwykła książka dla dzieci - a tak naprawdę niezwykłe, urokliwe i przezabawne opowiastki, i to zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Do wielokrotnego czytania, na poprawę humoru.

nieperfekcyjnie | 2010-09-15

Uwielbiam wszystkie serie "Mikołajka". Książka nadaje się nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy mogą rozluźnić się przy niej i pośmiać do łez.