Susza

Albatros
2014-08-01
2014-08-01
Wiesław Marcysiak
klęska susza zbrodnia gwałt chaos

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Niesłusznie jeden z bardziej zapomnianych tytułów w bibliografii autora. To drugi katastroficzny thriller w jego dorobku. Pierwszym był "Głód". O ile w Głodzie losy bohaterów były drugoplanowe, autor skupił się na zdziczeniu narodu, o tyle w Suszy na pierwszym planie są bohaterowie, a gdzieś tam w tle pojawiają się krwawe zamieszki. Historia jest ciekawie zbudowana, niemal łapczywie czyta się o ostatkach wody pitnej. Główny bohater jest wyrazisty, złole są złolami jak powinni bez możliwości zapałania nutką sympatii. Dużo się dzieje, bez zbędnych przestojów. Do czego mogę się przyczepić? Przeciągnięte ostatnie rozdziały, i autor i czytelnik domyśla się jak będzie wyglądać kulminacja, lecz pan Graham dopisuje to i owo bez większego znaczenia dla fabuły. No i do nieco schematycznego podejścia do złola. W niemal każdym jego thrillerze to polityk/gubernator/senator tylko intencje i działania są inne. Pomimo to, dobry tytuł.

Ciężko mi było przebrnąć przez ten tytuł. Nie wiem czy jeszcze kiedyś do niego wrócę.

Brutalna i wulgarna książka. Po tym jak przebrnąłem, trudną dla mnie, scenę gwałtu kilkunastu facetów na nastolatce , dalszą część czytałem z dużym zaciekawieniem.

Myślę, że miała potencjał i można było napisać ją dużo lepiej. Główny bohater zbyt łatwo radzi sobie ze wszystkimi problemami: wygrywa pościgi, ze strzela helikoptery, bzyka kochankę a chwilę potem swoją byłą żonę i wraca do niej. Abstrakcja większa niż ten brak wody przez rok😆

Przeczytałem że w względu na autora ponieważ wcześniej czytałem jego starsze dzieła (Manitu, Głód, Bazyliszek...) od razu widać jego styl.

Polecam ludziom odpornym na krzywdę wobec słabszych i o obniżonej tolerancji na gloryfikowanie głównego bohatera.

Po bardzo słabym "Głodzie" sięgnąłem po "Suszę". Jest to niestety tylko odrobinę lepsza książka.

To nie jest najlepsza książka autora jaką czytałam.
Dość zbliżona tematem do Głodu.
Tym razem Masterton zajął się tematem braku wody. Tym do czego ludzie są zdolni gdy z powodu klęski suszy nie mogą ugasić pragnienia.
Samą książkę czyta się dobrze. Zwłaszcza jak ktoś lubi styl w jakim autor pisze.

To nie jest najlepsza książka autora jaką czytałam.
Dość zbliżona tematem do Głodu.

Gdy znajdziemy się w sytuacji, na którą kompletnie nie mamy wpływu, dochodzą do głosu pierwotne, zwierzęce instynkty...byle przeżyć, byle przetrwać, a wrogim jest nie tylko natura. Podczas, gdy bohaterowie książki mierzą się z przeraźliwą suszą, okazuje się, że świat to jedna wielka machina, przywileje mają tylko nieliczni, a zwykły człowiek to marionetka, która nic nie znaczy.

Książka rozpoczęta i nigdy nie dokończona. Niezbyt mi się podobała fabuła i bohater. Nie wiem czy dobrnęłam do połowy, ale po prostu zanudziła mnie i wcale nie chciałam wiedzieć jak zakończy się ta historia. Najciekawsze fragmenty to były opowieści o rodzinach, którymi pomagał główny bohater. Niestety nie jest to główny temat.

Wszystko czego oczekujesz od Mastertona, no może bez beboków, w tej książce znajdziesz !

Nóż się w kieszeni otwiera.
Dramatyczna sytuacja kaprysu klimatycznego pretekstem do realizacji planów eksterminacyjnych "nieprzydatnych" grup społecznych. Do tego arogancja i fałszywość na szczytach władzy, swoboda stosowania bezprawia prywatnie najętych pomagierów porządkowych (aż do doraźnie stosowanych egzekucji niewygodnych oponentów),zakłamywanie rzeczywistości i zarządzanie nią ku korzyściom elit, bez oglądania się na cierpienie innych.
Aż dziw, że taki zwykły urzędnik społeczny, po wielekroć - zdawało się - skazany na unicestwienie, potrafił pokonać molocha. Zdradźmy - to jednak bohater nie taki byle jaki, to i owo potrafi, i tym co potrafi co i raz (na szczęście) zadziwia.
Ta fikcja (?) literacka niestety czasem wydaje się znajdować jakieś ślady pierwowzorów z rzeczywistości. Dodatkowo -czytanie o dramatycznej suszy, ponadnormatywnych temperaturach i marzeniach: królestwo za butelkę wody, która jest warunkiem przeżycia w sytuacji gdy właśnie docierają z Europy prawdziwe i aktualne wiadomości o kończących się skalach w termometrach... Trochę nieswojo...

Nóż się w kieszeni otwiera.

Zaczyna mi się Masterton podobać. Książka mocno zbliżona do "Głodu", znowu te jego erotyczne wstawki (to akurat mógłby sobie darować bo one nic nie wnoszą do fabuły; odnoszę czasem wrazenie jakby on musiał przynajmniej raz wspomnieć bo inaczej to by chory był ;D). Warto wspomnieć o samej akcji, książka jest krótka i czyta się ją naprawdę ekspresowo. Postaci pojawiają się żeby odegrać swoją rolę i potem giną, Graham nikomu nie wybacza. Smutne ale zarazem prawdziwe ukazanie natury ludzkiej - tam gdzie pieniądze tam pierwszeństwo i biedniejsi zawsze na straconej pozycji. Najbardziej mnie uderzyło jak ludzie nie mieli co pić a w klubie golfowym był podlewany trawnik. Ciekawie też ukazana natura ludzka kiedy dla pieniędzy ludzie gotowi są zniszczyć to co natura tworzyła miliony lat - wyburzenie jaskini w której się chowali. Szkoda mi tylko końcówki bo sądziłem że Jesus naprawdę zastrzeli Martina i choć bardziej wolę happy endy tutaj akurat pasowałoby mi gdyby Martin zginął. Wydaje mi się że wpływ ma na to cała ta apokaliptyczna otoczka i beznadzieja wokół no ale jednak wszystko się dobrze skończyło. Masterton mógł takze opisać czy susza ogarnęła cały świat bo z tego co wiemy to tylko USA i byłoby również miło gdyby dodał więcej opisów co działo się w innych rejonach Stanów i jak ludzie reagowali na tą klęskę - opis ich instynktów przetrwania i do czego ludzie są zdolni w takich sytuacjach. Mimo to czas spędzony z tą książką z pewnością na plus.

• Graham Masterton
  • Egzemplarz recenzencki