Egipcjanin Sinuhe

Tłumaczenie: Zygmunt Łanowski
Wydawnictwo: Czytelnik
7,85 (1386 ocen i 112 opinii) Zobacz oceny
10
216
9
290
8
305
7
361
6
123
5
64
4
10
3
13
2
2
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Sinuhe Egyptiläinen
data wydania
liczba stron
743
kategoria
historyczna
język
polski
dodał
Gerrit

Najsłynniejsza powieść historyczna Waltariego. Sinuhe, jako królewski trepanator związany z najwybitniejszymi osobistościami epoki faraona Amenofisa IV (Echnatona), zostaje wmieszany w ówczesne wydarzenia i intrygi. Ciesząc się bezgranicznym zaufaniem władcy „doliny Nilu”, przemierza w misji Syrię, Babilonię, Kretę i kraj Hatti, przeżywa wojny i prześladowania, kocha i nienawidzi, by wreszcie...

Najsłynniejsza powieść historyczna Waltariego.

Sinuhe, jako królewski trepanator związany z najwybitniejszymi osobistościami epoki faraona Amenofisa IV (Echnatona), zostaje wmieszany w ówczesne wydarzenia i intrygi. Ciesząc się bezgranicznym zaufaniem władcy „doliny Nilu”, przemierza w misji Syrię, Babilonię, Kretę i kraj Hatti, przeżywa wojny i prześladowania, kocha i nienawidzi, by wreszcie u schyłku życia poznać straszliwą tajemnicę związaną ze swymi narodzinami i odkryć własne przeznaczenie, które nie mogło się wypełnić skutkiem przedziwnych zrządzeń losu.

 

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4280)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 916
Alicja | 2015-11-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 listopada 2015

"Pisząc to wyrzekam się wszelkiej nadziei, że kiedyś ktoś mnie będzie czytać i rozumieć" (str 8)
Tymi oto słowy zaczyna główny bohater snuć smutno-gorzką opowieść o swoim życiu, trzymając się faktów rzeczywistych i prawdy.Jest to rewelacyjna powieść przenosząca nas do Egiptu i krajów Bliskiego Wschodu wieku XVIII. Mimo iż zawiera ponad 600 stron trudno się od niej oderwać, a kiedy już to uczynimy nasze myśli wciąż krążą wokół niej.Napisana przepięknym , obrazowym językiem przybliża nam życie codzienne na dworze faraona i zwykłych ludzi, ich zwyczaje, ubiór,pracę, problemy.Napisana 70 lat temu ma w sobie coś tak niezwykłego, iż współczesne pokolenie doby internetu, komórek zachwyca się nią. Powinna stać się wzorem dla wielu autorów współczesnego bełkotu. Poznajemy nowych i starych bogów czczonych przez różne narody z ich potężną siłą i mocą,różne skuteczne metody leczenia chorych,sposoby prowadzenia walki, intrygi toczone na dworach faraonów, potężną władzę jaką posiadali kapłani,...

książek: 771
ChicaDeAyer | 2015-03-12
Przeczytana: 11 marca 2015

Zawsze fascynował mnie świat starożytnego Egiptu i od maleńkości z wielką zawziętością oglądałam wszelkie filmy fabularne i dokumentalne, na zmianę marząc o byciu księżniczką i archeologiem. Cóż, żadne z tych pragnień się nie urzeczywistniło, ale zaciekawienie tematyką pozostało. Dlatego nie mogłam sobie odmówić zapoznania się z historię życia Sinuhe.

A ta jest okazją do zgłębienia nie tylko dziejów czy panoramy Egiptu, ale i innych krain sąsiadujących z kolebką Faraonów. To doskonała powieść historyczna, przenosząca czytelnika do czasów rewolucji religijnej i społecznej. Może on towarzyszyć tytułowemu lekarzowi w jego podróżach, będąc przy okazji świadkiem intryg, prześladowań, wojen i kulis wielkiej polityki. Powieść zachwyca przy tym swym rozmachem, barwnością i skrupulatnością.

Wspaniała, niezwykle wciągająca - nie mogłam się z nią rozstać.

książek: 1343

Z góry uprzedzam. Nie potrafiłem zapanować nad swoją recenzją. Wątpię, by komuś chciało się to wszystko od a do z przeczytać.
Nie potrafiłem zatrzymać myśli i powstrzymać się, by do nich się nie odnieść. Nie miałem w tym przypadku żadnych hamulców. Z góry też przepraszam jeśli odnajdzie ktoś w tym wszystkim jakiś nieporządek..., ale ta recenzja powstawala wraz z moim czytaniem, a że czytałem ją bardzo długo, to i umysł mój urodził całe mnóstwo myśli, które musiałem wypuścić na wolność i wraz z podróżą i doświadczeniami Sinuhe, dojrzewała również moja recenzja... Gdybym miał przelać na nią wszystkie swoje myśli, to aż strach
Mam nadzieję, że znajdzie ktoś w niej, choć trochę wartości, czegoś, co sprawi, że skuszę choć kilka osób na tę książkę...

Czasami trafiają się książki o wartości bezcennej, znajdujące się całkowicie poza skalą, jaką mierzy się wartość całej reszty literatury. Po przeczytaniu tej książki będę musiał zmienić i inaczej ukształtować hierarchię gwiazdek, które...

książek: 6082

(...) człowiek nie zna swojego własnego serca."

Istnieją takie powieści – przy których drga serce.
Z każdą stroną, tonie się w nich coraz bardziej.
Widzi się zachwyconymi oczami wyobraźni, to co opisują.
Widziałam historię, która stała się teraźniejszością.
Odczuwałam, to co przeżywali bohaterowie.
Dzieliłam ich samotność, słabość, pożądanie, miłość.
Nie liczyłam błysków łez, czy nagłych uśmiechów.
O takich powieściach nigdy się nie zapomina.
Zupełnie tak, jakby książka, na chwilę, oplatała duszę.
Mój opis nie jest w stanie oddać magii i wartości tej książki.

To genialna powieść historyczna, zabierająca czytelnika do starożytnego Egiptu, czasów panowania XVIII dynastii i faraona Echnatona.
Genialnie opisany jest świat przedstawiony – nie tylko bohaterowie, czy czas i miejsce akcji, ale przede wszystkich zdarzenia i ilość motywów, poruszonych przez autora – wymieszanie postaci historycznych i fikcyjnych, uchwycenie zależności, charakterów, związków przyczynowych – wszystko to...

książek: 476
Paweł | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Mika Waltarii napisał swoją najsłynniejszą powieść w 1945r. Z pewnością nie jest to przypadkowa data, zbyt mocno koresponduje z życiem pisarza. Waltarii od 1939r. pracował w ministerstwie propagandy, gdzie w czasach ciężkich prób dla Finlandii: samotna Wojna Zimowa z Rosją Radziecką1939r., następnie Wojna Kontynuacyjna u boku III Rzeszy z ZSRR w latach 1941-1944, aż do pragmatycznego przewrotu sojuszy czyli Wojny Lapońskiej przeciw Niemcom. Autor powieści z pewnością miał dostęp z pierwszej ręki do mało budujących informacji dotyczących teraźniejszości i najbliższej przyszłości jego ojczyzny. W takich warunkach niejeden człowiek, a szczególnie taki o bogatej wyobraźni, ucieka w świat abstrakcji i wyimaginowanego świata. Owocem tego escape’u od rzeczywistości jest największa powieść najbardziej rozpoznawalnego w świecie literackim fińskiego pisarza.
Akcja powieści rozgrywa się w głębokiej starożytności w czasach panowania faraona Echnatona słynnego po dziś dzień apostaty i...

książek: 3004
Marago | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 25 lutego 2013

Świetna. Książka, którą przeczytałam po raz pierwszy w wieku piętnastu lat. Potem wielokrotnie do niej wracałam. Dzięki " Egipcjaninowi Sinuhe" poradziłam sobie dawno temu na olimpiadzie polonistycznej. Egzemplarz, który posiadam jest bardzo wyczytany.W każdym razie polecam.

książek: 2287
Renax | 2016-09-22
Przeczytana: 21 września 2016

Wreszcie poznałam tę znaną powieść o Egipcie! Ale warto było. Jest to powieść wydana w 1945 roku. Wydanie, które tu przedstawiam, pochodzi z Wydawnictwa Książnica z 1998 roku. Tłumaczem powieści był Zygmunt Łanowski.
A ja tej książki wysłuchałam w niesamowitym wykonaniu pana Ksawerego Jasieńskiego. Słyszało się w głosie, że pan Ksawery czytał powieść z wielką przyjemnością. A może mi się zdawało?

Autor powieści żył w latach 1908-1979, czyli zmarł w roku mojego urodzenia, a urodziny miał 3 dni temu, bo 19 września. Urodził się w Helsinkach. I jest uznawany jako jeden z najlepszych fińskich pisarzy. W biografii w Wikipedii czytam, że jego życie było barwne, troszkę jak życie jego bohatera Sinuhe. Był świadkiem dwóch wojen, studiował teologię, Podczas wojny radziecko-fińskiej pracował w rządowym centrum informacji, inaczej mówiąc w propagandzie. Przeżył załamanie nerwowe: psychozę maniakalno-depresyjną, cierpiał też na bezsenność i depresję.
Powieścią się zachwyciłam, oczarowałam i...

książek: 1986
Wojciech Gołębiewski | 2015-08-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Fiński pisarz Mika Waltari (1908-1979) to, mimo dużej płodności, typowy autor jednej książki, właśnie tej, dzięki której zapewnił sobie trwałe miejsce w historii literatury światowej (u mnie 37 pozycja). Dużo o niej napisano, więc od strony formalnej posłużę się Wikipedią:
"Egipcjanin Sinuhe – najsłynniejsza powieść historyczna Miki Waltariego, wydana w 1945 roku. Treść osnuta jest na znanej z literatury staroegipskiej, biograficznej "Opowieści Sinuheta" z czasów XII dynastii (epoka Średniego Państwa). Przedstawia jednak wydarzenia rozgrywające się w czasach Nowego Państwa – za rządów XVIII dynastii. Fabułę podano w narracji pierwszoosobowej, a narratorem jest główny bohater – Sinuhe, który relacjonując zdarzenia całego swego życia, zarazem barwnie ukazuje ówczesny Egipt faraonów i kraje sąsiednie".

Bardzo to uczone i mądre, a ja Państwu rekomenduję jako NAJWSPANIALSZY EROTYK, jaki w życiu czytałem. I ...

książek: 251
wabag | 2015-04-07
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Książki dają nieskończenie wiele możliwości interpretowania opisanych w nich wydarzeń. Będąc czytelnikiem sam kreuję rzeczywistość, a siłą sprawczą tego procesu jest moja nieokiełznana wyobraźnia. Barwny język przedstawiony w książce Miki Waltariego „Egipcjanin Sinuhe” dał ogromne możliwości do tworzenia obrazów sprzed wielu tysięcy lat, a ponadto pozwalał na zestawianie- niczym elementy kolorowej układanki- wydarzeń ze starożytnego Egiptu do czasów nam współczesnych.

Na samym początku chciałbym jednak skupić się na języku i wspaniałym przekładzie. Czytając tę książkę miałem przed oczami każdy szczegół, autor nie tyle opisywał, co malował kolejne pejzaże związane z czasami, które dotąd- z historycznego punktu widzenia- nie interesowały mnie zupełnie. Ale aby i aspekt historyczny mógł zaistnieć zastosowałem pewien klucz. Mianowicie okrucieństwa współczesności zestawiłem z opisem zdarzeń „Egipcjanina Sinuhe”. I co mi wyszło?

Wojny domowe, nieposkromione ambicje terytorialne...

książek: 381
czytający | 2015-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 maja 2015

Pustynne piaski już dawno przysypały historię, którą przed tysiącami lat żył starożytny świat. Krew zdążyła wsiąknąć w piasek a ludzkie czaszki zbielały od wiatru i słońca. Wspomnienia zostały przykurzone przez szary pył zapomnienia. Jednak ruiny niebiańskiego miasta faraona Echnatona świadczą o dojrzewaniu bardzo wzniosłej lecz szalonej idei. Była nią odważna i niespotykana w ówczesnych czasach wiara w jedynego boga. I można się tylko spierać o to, czy oblicze nowego boga Atona nie zrobiło z ludzi morderców w imię pokoju. Czy boskie kłótnie nie wyrządziły Egiptowi więcej szkody, niż krwawe rządy faraonów będących tyranami. To i tak już nie ma znaczenia, gdyż jedynie resztki glinianych tabliczek oraz tajemne znaki na ścianach grobowców przypominają czasy, kiedy królowało bóstwo spod znaku słońca.

Mika Waltari napisał przewodnik po starożytnych cywilizacjach o którym można śmiało powiedzieć, że wędrówka według jego wskazówek doprowadzi do uwierzenia w to, że pochodzenie zapisane...

zobacz kolejne z 4270 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Weekend na Krecie

Ponoć Kreta jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych, jakie wybierają Polacy. Może to prawda, może nie, jedno jest pewne: Kreta to piękna wyspa. Dla tych, którzy planują wakacje na Krecie lub dla tych, którzy po prostu chcieliby się przenieść myślami w to rozgrzane słońcem miejsce, polecamy 8 książek, których akcja toczy się w tej części Grecji.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd