Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa

2013-10-24
2013-10-24
2013-06-03
Tina Oziewicz
Oliver Jeffers nieakceptacja dziecka przez rodziców inność

Mały Książę doby gender

2020 52 51

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Tej książki się nie czyta.
Tę książkę się pochłania!
Leci się przez kolejne strony,
kolejne przygody bohatera.
Z zachwytem, z zapartym tchem,
z podziwem dla autora Johna Boyne'a.

"Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa"
to opowieść o chłopcu, który ignorował grawitację
i unosił się w powietrzu.
Rodzice i inni dorośli zakładali mu plecak z obciążeniem,
ale czasem coś się popsuło i Barnaby znów wzbijał się do góry.

Latał niezależnie od woli i nie potrafił przestać.
Niestety jego rodzice tego nie tolerowali.
Chcieli być normalni, przeciętni, niewyróżniający się.
A ich syn ewidentnie zwracał na siebie uwagę.
Schować więc go! Albo się pozbyć...

To też opowieść o normalności i inności,
o akceptacji i obcinaniu skrzydeł.

Co znaczy "normalny"?
Czy "nienormalny" jest gorszy?

Bardzo ciekawa książka.
Intryguje, fascynuje, skłania do refleksji.
Do rodzinnego czytania, do wieczornych rozmów.
Polecam!

Tej książki się nie czyta.
Tę książkę się pochłania!
Leci się przez kolejne strony,
kolejne przygody bohatera.
Z zachwytem, z zapartym tchem,
z podziwem dla autora Johna Boyne'a.

"Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa"
to opowieść o chłopcu, który ignorował grawitację
i unosił się w powietrzu.
Rodzice i inni dorośli zakładali mu plecak z obciążeniem,
ale czasem coś się...

Czy lekkie życie faktycznie było lekkie?

Barnaby Brocket to chłopiec, mieszkający w Australii. Jego rodzina jest normalna, a to znaczy, że członkowie nie zwracają na siebie niczyjej uwagi (przynajmniej taki jest ich nadrzędny cel). Po co podróżować? Po co poznawać nowych ludzi? Nie lepiej po prostu być i mieć spokój? Rodzinie Barnaby'ego, a szczególnie jego rodzicom tyle wystarczy.
I nagle ich normalny świat burzą narodziny najmłodszego dziecka, które zamiast płakać, od razu unosi się pod sufit. I tym właśnie objawia się jego lekkość - na Barnaby'ego nie działa grawitacja. Jak można się domyślać, dla jego rodziców jest to dramat. Ich mieszkanie musi się zmienić - pod sufitem zamontowano materace, by dziecko za bardzo się nie poobijało. Ale jeśli czekamy na kolejne ciekawe pomysły, jak umilić życie syna, będziemy bardzo zawiedzeni...
Ta książka porusza wiele trudnych tematów - przede wszystkim inności i jej wielu aspektów, m.in. powodów, dla których nie lubimy i boimy się tego, co dla nas obce, niezrozumiałe; tego, jak inność jest postrzegana (nie zawsze negatywnie); pokazuje, że nie każdy chce być w centrum uwagi. I tak dalej i tak dalej.
Piszę to z perspektywy osoby dorosłej. Książka piękna, ale i trudna. Niechęć rodziców do syna, wypuszczenie go w nieznane, okłamywanie pozostałych dzieci - to tylko niektóre z zachowań i postaw, które wzbudzają duże emocje w czytelniku, powodują bunt i frustrację. Ale właśnie to, powoduje, że koło książki trudno przejść obojętnie, trudno o niej nie myśleć i ją zapomnieć. Myślę, że może być ona powodem do wielu dyskusji, zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi.

P.S. Zapomniałam dodać... Książka ta przede wszystkim pokazuje miłość dzieci do rodziny i ich przywiązanie do domu. Nawet odrzucenie nie spowoduje, że stanie się inaczej.

Czy lekkie życie faktycznie było lekkie?

Zabawna książka, która uczy, że nie powinniśmy bać się inności, ponieważ nie ma w niej nic złego. Super!

Kolejna książka o inności, którą ostatnio przeczytałam. Coś mnie prześladuje ta tematyka.
I tym razem dostajemy powieść, którą powinni przeczytać przede wszystkim dorośli. Niestety większość dorosłych bohaterów tej opowieści nie wywiązuje się ze swej roli najlepiej, dzieci postępują często bardziej dojrzale niż oni. Choć oczywiście kilku na poziomie się znajdzie.
Czytajmy więc o przygodach Barnaby'iego Brocketa wspólnie z dziećmi lub wnukami i rozmawiajmy z nimi, rozwiewajmy ich wątpliwości i przede wszystkim nie zawiedźmy ich nadziei i wiary w nas.

Czytajmy...

Rozumiem fabułę i mądrość tej książki, ale dla mnie jest zbyt banalna. Według mnie napisał zbyt banalnie ( bardzo trudny temat opisał w bardzo metaforycznej historii. To nie dla MNIE

Jak dla mnie koszmarna książka. Łatwo przewidzieć zdarzenia.

Jak dla mnie koszmarna książka. Łatwo przewidzieć zdarzenia.

Przyjemność czytania.

Przyjemność czytania.

Doskonałe! piękne! choć może być kontrowersyjne.

Doskonałe! piękne! choć może być kontrowersyjne.

Najcudowniejsza książka jaką czytałem od wielu lat. Każdy wątek mówi tak wiele i nawet jak się kończy, myśli się o tych osobach, o tych problemach. Jest ich tak dużo, mówią o tylu sprawach, a równocześnie są tak różne. Trochę jak "Matylda", ale na znacznie wyższym poziomie. To nie jest książka tylko dla dzieci... UWAGA TO NIE JEST TYLKO ZWYKŁA KSIĄŻKA DLA DZIECI! Nie wiem jak wyrazić podziw do tej książki. Każdy powinien ją przeczytać. Przynajmniej ja będę ją pożyczał komu się da.

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży