Wyzwanie czytelnicze LC
Legion
1938570014
angielski
Jezier

Stephen Leeds, AKA “Legion,” is a man whose unique mental condition allows him to generate a multitude of personae: hallucinatory entities with a wide variety of personal characteristics and a vast array of highly specialized skills. As the story begins, Leeds and his “aspects” are drawn into the search for the missing Balubal Razon, inventor of a camera whose astonishing properties could alter our understanding of human history and change the very structure of society. The action ranges from the familiar environs of America to the ancient, divided city of Jerusalem. Along the way, Sanderson touches on a formidable assortment of complex questions: the nature of time, the mysteries of the human mind, the potential uses of technology, and the volatile connection between politics and faith. Resonant, intelligent, and thoroughly absorbing, Legion is a provocative entertainment from a writer of great originality and seemingly limitless gifts.

źródło opisu: http://brandonsanderson.com/books/legion/legion/

źródło okładki: http://brandonsanderson.com/books/legion/legion/

książek: 2059
jamczyk | 2018-08-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Drugie spotkanie z autorem i miłe zaskoczenie, dwa świetne teksty. Bardzo sprawnie ukazane życie "aspektów" otaczających głównego bohatera, taka fantastyka z elementami parapsychologii. Czyta się miło, szybko i tylko trochę szkoda, że tylko dwa dłuższe opowiadania, bo potencjał jest, nawet na coś wielotomowego.

romeo | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Brandon Sanderson już od pewnego czasu znajduje się na moim czytelniczym celowniku. Ale zapoznawanie się z jego twórczością rozpocząłem nietypowo, od książki wyróżniającej się tym, że dzieje się w naszym świecie, nie żadnej fantastycznej Nibylandii. I nie żałuję tego wyboru gdyż powieść wciągnęła mnie bez reszty tak, że przeczytałem ją w jeden wieczór.
Kapitalny pomysł na głównego bohatera, zdrowego na umyśle psychotyka, który otacza się tłumem postaci stanowiących jego halucynacje. Do tego dochodzi świetnie skonstruowana fabuła nasycona dopracowanymi, przemyślanymi szczegółami."Legion" dzięki temu pochłania uwagę czytelnika od początku do końca. Można go uznać za doskonałe połączenie powieści detektywistycznej i fantastyki bliskiego zasięgu. Naprawdę zajmująca koncepcja. Dowodzi to, że autor to pisarz obdarzony niepospolitą wyobraźnią,którą umiejętnie wykorzystuje.A przede mną jego następne powieści.

ZaaQazany | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Legion – demon biblijny, a właściwie wspólne imię dla wielu demonów, które opętały jednego mieszkańca Gadary (źródło: wikipedia.org)

Nazwisko Sandersona od dawna przewija się na mojej liście lektur. Nawet więcej - na półkach czekają na właściwą chwilę dwa cykle, czyli Archiwum burzowego światła i Ostatnie imperium. Tylko że są to pokaźne tomiska bądź rozległe cykle. Na pierwsze spotkanie zapoznawcze w związku z tym umówiłem się z Legionem i podzielę się pierwszym wrażeniem.
Jest to zbiór dwóch krótkich opowiadań powiązanych postacią głównego bohatera, ale całkowicie nie powiązanych treścią. Gdybym miał do czegoś porównywać, to odwołałbym się do postaci detektywa z lekką domieszką nierealności bazującej na pograniczu mistyki i schizofrenii.
Sanderson stworzył dwa zgrabne opowiadania, czytanie których jest przyjemne i lekkie. Fabuła spójna i konsekwentna. Może zawiłość spraw nie jest megasensacyjna, ale sposób podania, aranżacja wizualna, wyraźnie wpływają na poprawę doznań kubków...

WampirkaJustynka | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Bardzo fajna książka. Przypomniała mi czasy dzieciństwa i mojego wyimaginowanego przyjaciela, który z czasem odszedł w niepamięć. W sumie to Stephen fajne miał te "aspekty". Najbardziej chyba polubiłam J.C. i Ivy. Jeśli zaś chodzi o sprawy to obie były zabawne. Ogólnie czytało się szybko i mam nadzieję, że będzie więcej książek o Stephanie i jego aspektach.

Yevoni | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

I kolejna książka Sandersona wylądowała w mojej kolekcji przeczytanych.

Mamy tutaj lekko detektywistyczny tomik z dwoma opowiadaniami, które w bardzo delikatny sposób łączą się ze sobą (dosłownie jednym zdaniem). Intrygi może nie są zbyt wyrafinowane ale czy naprawdę tego oczekiwałam? Chciałam po prostu dostać przyjemną i lekką historię a taką dokładnie dostałam.

Na plus niewątpliwie zasługuje tu kreacja postaci, Sanderson jest w tym mistrzem. Stephen i jego wymyślone aspekty gdzie każdy z nich ma swoje własne fobie? BRAWO!

Świetna, lekka książka na odetchnięcie od fantastyki.

Każda następna przygoda w świecie stworzonym przez pana Sandersona utwierdza mnie w przekonaniu, że ten człowiek jeszcze nieraz mnie zaskoczy. Po prostu rewelacja!
9/10, bo jest za krótka!

Beremis | 2018-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Motyla noga, dobrze się to czytało. Nicy po lekturze miałem niedosyt, jednak to nie było to czego się spodziewałem i na co liczyłem, ale gościu na tyle dobrze operuje słowem, na tyle dobrze wykorzystuje swoje pomysły, że przy tych dwóch nowelkach spędziłem całkiem miło czas.
Jako kryminał pozycja jest słaba, co najwyżej przeciętna. Historie niby banalne i proste, ale i tak jakimś cudem, bez cudownych mocy głównego bohatera nie idzie ich rozwikłać, zakończyć. Jakoś nie to nie przekonuje. Książka bardziej mi się podobała, jako taka fabularna wersja komiksu o superbohaterach. Z tej perspektywy jest o kilka punktów lepiej. To byłby dopiero scenariusz dla X-Man. Osobowości Stephena Leeds akurat pasowały by pod kilku mutantów i ich super moce :-D

Podsumowując. Na tyle przyjemnie się mi tę pozycję czytało, że Sanderson trafia na listę autorów, których warto jeszcze poczytać. Czy jest szansa, żeby był autorem, po którego zawsze warto sięgnąć, bo zawsze będzie dobrze? Mam zamiar się o tym...

Secret | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Książka jest rewelacyjna w swojej prostocie. Czemu prostocie? No bo może sprawy, którymi zajmuje się Stephen nie są jakieś super ciekawe (są fajne, ale no bez większej ekscytacji), ale świat Leeds'a czyli jego wszystkie aspekty są po prostu rewelacyjne. Dialogi są boskie, nie jeden raz z uśmiechem na ustach śledziłam wypowiedzi aspektów (teraz myślę, że musiałam dziwnie wyglądać siedząc w tramwaju i szczerząc się jak dzieciak do książki).
Z OLBRZYMIĄ chęcią poczytałabym jeszcze trochę o Stephanie i jego aspektach (szczególnie, że jest wiele rzeczy, które są ciekawe, a nie zostały do końca opowiedziane).
Ja jestem zachwycona :) dlatego szczerze ją polecam :D

Fantasy-Bestiarium | 2017-03-28

„Legion” jest kolejną książką spod pióra Brandona Sandersona, która wciąga w magiczny i niesztampowy świat. W skład tej pozycji wchodzą dwa teksty, które zostały połączone postacią głównego bohatera. Nowela „Legion” i krótka powieść „Pod skórą” opowiada o losach Stephena Leedsa, mężczyzny, który potrafi w ciągu zaledwie paru godzin doszlifować do perfekcji dowolną umiejętność. Sanderson jak zwykle wplata w tło swych opowieści niekonwencjonalne, magiczne moce, sprawiając tym samym, że od lektury wręcz nie sposób się oderwać. Stephen Leeds jest jak najbardziej poczytalny, jedynie jego halucynacje są wariackie.

Stephen Leeds ma zdolności jedyne w swoim rodzaju, w przeciągu zaledwie paru dni potrafi nauczyć się każdej dziedziny czy zawodu. Jego umiejętności posiadają jednak pewien mankament, aby zmieścić całą potrzebną wiedzę, Stephen tworzy wyobrażone postacie, które nazywa aspektami. Dzięki aspektom jest w stanie pomieścić i używać nowych umiejętności, jednak jego aspekty potrafią...

Sylwka | 2018-09-12
Na półkach: Papier, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

pały w sierpniu dość porządnie mi dopiekły. Jako, że nie lubię leżeć bezczynnie na hamaku, to w przypływach natchnienia spoglądałam w kierunku regału i starałam się wybierać z niego te pozycje, które wydawały się lekkie (zarówno objętościowo jak i jakościowo ;)). No i tak moje oczy zatrzymały się na półce „Sandersonowej rozpusty”, gdzie stał niewinnie wyglądający Legion.

Szalone halucynacje.
Stephen Leeds jest detektywem i geniuszem, a w oczach ludzi szaleńcem. Wszystko przez niesamowitą zdolność opanowywania umiejętności wszelakich i wręcz natychmiastowego przyswajania wiedzy. Wiedzy, która powoli przerosła najśmielsze oczekiwania jego umysłu. Dlatego ten, by poradzić sobie z natłokiem informacji, zaczął tworzyć aspekty. Takich wyimaginowanych „przyjaciół”, którzy są odpowiedzialni za konkretną umiejętność czy dziedzinę wiedzy.

Stephen doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego aspekty nie istnieją. Jednak nie zmienia to faktu, że traktuje je jak współtowarzyszy. Zamawia im...