Powstanie Spartakusa 73-71 p. n. e.

Okładka książki Powstanie Spartakusa 73-71 p. n. e. Paweł Rochala
Okładka książki Powstanie Spartakusa 73-71 p. n. e.
Paweł Rochala Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka historia
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo:
INFORTeditions
Data wydania:
2009-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-09-01
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389943422
Tagi:
Historia Starożytność Rzym Republika rzymska Schyłek Republiki Niewolnictwo Niewolnictwo starożytne Spartakus Powstania niewolników
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
398
10

Na półkach: , ,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że niby to detal, ale za brak map w książkach historycznych będzie zawsze u mnie duży minus. Mamy tutaj wznowienie, jest 2022 a map nie ma. Kosztem kilku zdjęć można było lepiej dołączyć porządną mapę terenu na której to się działo.

Co do reszty, nie ma absolutnie żadnych zarzutów. Czyta się świetnie, język jest lekki ale właśnie dlatego tak dobrze się czyta. Świetnie pokazany zarys historii Rzymu. Praktycznie od każdej strony społecznej, wojskowej, politycznej. Plus dla mnie wiele informacji o których gdzieś czytałem ale teraz już mogę wiedzieć, gdzie warto kiedyś szukać potrzebnych mi informacji.

Zdecydowanie polecam.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że niby to detal, ale za brak map w książkach historycznych będzie zawsze u mnie duży minus. Mamy tutaj wznowienie, jest 2022 a map nie ma. Kosztem kilku zdjęć można było lepiej dołączyć porządną mapę terenu na której to się działo.

Co do reszty, nie ma absolutnie żadnych zarzutów. Czyta się świetnie, język jest lekki ale właśnie dlatego tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
75
62

Na półkach:

Racjonalne przedstawienie kontekstu epoki, w zakresie przydatnym, a może nawet i koniecznym do oceny wydarzeń dotyczących tytułowej kampanii wojennej. Opis samej kampanii, precyzyjny. W miejscach gdzie brak wiedzy, rozsądne hipotezy. Przedstawianie wydarzeń z różnych punktów widzenia. Opis wyposażenia i psychologii żołnierzy i dowódców, w odniesieniu do polityki i realiów epoki. Lekkie pióro, ciekawa i wciągająca narracja. Jak dla mnie genialna pozycja. Czytałem sporo pozycji o bitwach i kampaniach. Prawie każda, albo pozostawiała mnie w jakimś stopniu rozczarowanym, z wyjątkiem zaledwie kilku, w tym tej. Gorąco polecam.

Racjonalne przedstawienie kontekstu epoki, w zakresie przydatnym, a może nawet i koniecznym do oceny wydarzeń dotyczących tytułowej kampanii wojennej. Opis samej kampanii, precyzyjny. W miejscach gdzie brak wiedzy, rozsądne hipotezy. Przedstawianie wydarzeń z różnych punktów widzenia. Opis wyposażenia i psychologii żołnierzy i dowódców, w odniesieniu do polityki i realiów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

https://youtu.be/3U3sH87r85s

Recenzja filmowa

https://youtu.be/3U3sH87r85s

Recenzja filmowa

Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Na polskim rynku wydawniczym zainteresowany czytelnik znaleźć może dwie popularne monografie poświęcone powstaniu Spartakusa. Autorem pierwszej jest Bernard Nowaczyk, drugiej Paweł Rochala. Siłą rzeczy nie sposób uniknąć ich porównywania i gdy zestawi się zalety obu prac, bez wątpienia za lepszą uzna się drugą z nich. Niniejsza publikacja nie jest pozbawiona wad, ale zdecydowanie lepiej prezentuje słynny bunt rzymskich niewolników.

Rochala w swych książkach historycznych jest ewidentnie gawędziarzem. Całkiem dobrze mu to zresztą wychodzi, bo niezwykle żywo prowadzi narrację popadając aż czasem w styl nadmiernie kolokwialny. Choć dystansuje się od naukowych ambicji, wykorzystuje w swej pracy źródła oraz polską literaturę naukową, zwłaszcza artykuły badaczy lubelskich: prof. R. Kamienika i jego ucznia D. Słapka. Docenić należy też wykorzystanie choćby zachowanych fragmentów „Historii” Salustiusza, które – gdyby przetrwały w całości – byłyby z pewnością głównym źródłem do poznania historii Spartakusa. Z drugiej jednak strony odczuwalny jest brak właściwie jakichkolwiek opracowań obcojęzycznych, a dobrze byłoby podeprzeć się choć kilkoma.

Rochala nie stara się powiedzieć wszystkiego (co czyni Nowaczyk),dość sprawnie porusza się pośród starożytnych źródeł i uzupełnia narrację o powstaniu opisami innych wydarzeń, które w jakiś sposób uważa za paralelne. Bardziej lub mniej trafnie, ale uznałbym to raczej za wadę niegroźną. Siłą rzeczy dużo w książce hipotetyzowania, które wskazuje jednak na pewne intelektualne działania Autora – dzięki temu widać, że praca jest efektem jakichś jego przemyśleń, a nie tylko spisaniem od innych historyków. Trochę szkoda, że Rochala nie mógł zapoznać się z monografią M. Piegdonia o Marku Krassusie, pogromcy Spartakusa – z pewnością wzbogaciłoby to jego książkę.

Podsumowując można więc stwierdzić, że Autorowi udało się bardzo przystępnie przedstawić wydarzenia lat 73-71 p.n.e. Wykorzystał polską literaturę naukową i w oparciu o nią i o źródła antyczne pokusił się o własną rekonstrukcję przebiegu powstania. Nie zawsze są one może głębokie i trafne, ale docenić trzeba te starania. Książka bardzo ładnie prezentuje się pod względem wizualnym, na pochwałę zasługują też liczne mapki i plany pól bitwy. Język pracy jest niezwykle żywy, choć moim zdaniem zbyt gawędziarski ton mógłby czasem zostać bardziej przystosowany do form używanych w języku pisanym. Jednakże ogólna opinia o pracy jest pozytywna i jeśli ktoś chciałby zasięgnąć ogólnej wiedzy na temat powstania Spartakusa, książka Rochali będzie dobrym wyborem.

Tomasz Babnis

Na polskim rynku wydawniczym zainteresowany czytelnik znaleźć może dwie popularne monografie poświęcone powstaniu Spartakusa. Autorem pierwszej jest Bernard Nowaczyk, drugiej Paweł Rochala. Siłą rzeczy nie sposób uniknąć ich porównywania i gdy zestawi się zalety obu prac, bez wątpienia za lepszą uzna się drugą z nich. Niniejsza publikacja nie jest pozbawiona wad, ale...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    36
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    19
  • Historia
    6
  • Starożytność
    3
  • Starożytność
    2
  • Wojskowość
    2
  • Bitwy/Taktyka
    2
  • historia
    2
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Powstanie Spartakusa 73-71 p. n. e.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne