Jedyna miłość

Okładka książki Jedyna miłość Guy de Maupassant
Okładka książki Jedyna miłość
Guy de Maupassant Wydawnictwo: Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek literatura piękna
Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
1987-01-01
1987-01-01
opowiadania dekadentyzm naturalizm Francja

Zdumiewające ile opowiadań mieści się w tej książce!
I niestety tylko to jest zdumiewające...

Większość opowiadań jest zwyczajna, jakbym czytała scenariusz serialu Klan z 1882 roku.
Niektóre mają tylko smaczki, wskazują uczucia niezauważalne na co dzień lub poruszają (ostatnie opo). Ale to są tylko chwile.

Zdumiewające ile opowiadań mieści się w tej książce!
I niestety tylko to jest zdumiewające...

Guy de Maupassant to mój ulubiony autor krótkich form. Uważam, że nie ma drugiego pisarza, który potrafiłby w tak niewielu słowach zawrzeć prawdę o ludzkiej naturze. Większość z jego opowiadań ma jedynie kilka stron, jednak pomimo to dotykają głębi kondycji człowieka. Utwory mówią o życiu w XIX- wiecznej Francji i obracają się głównie wokół problematyki zakłamania wyższych warstw społecznych. Myślę jednak, że są na tyle uniwersalne w spojrzeniu na człowieka i relacje społeczne, że w oderwaniu od ówczesnych realiów, można je bezsprzecznie odnieść do współczesności. Czasy się zmieniają, jednak ludzie pozostają tacy sami. Polecam każdemu książki Maupassant'a, naprawdę warto się z nimi zapoznać.

Mistrz opowiadań w formie.

Mistrz opowiadań w formie.

Uwielbiam opowiadania mistrza krótkich form Maupassanta. Oto jeden ze zbiorów zawierających ich, niestety skromny wybór (Maupassant napisał 260 nowel).

Tak więc zbiór zawiera jedynie 17 opowiadań, o następujących tytułach:

14. Znak
15. Diabeł
16. Clochette
17. Pani Hermet

Kto czytał inne zbiory Maupassanta jak "Baryłeczka i inne opowiadania" czy "Naszyjnik i inne opowiadania" ten orientuje się, że pewne teksty powtarzają się w wymienionych powyżej zbiorach (Zastępca, Bombard, Jeńcy, Diabeł są w zbiorze "Naszyjnik..."; Wiosenny wieczór, Jedyna miłość, Klejnoty zawiera zaś zbiór "Baryłeczka..."

Jednakże reszty opowiadań nie znajdziemy w wydanych w 2005 r. zbiorkach nowel Maupassanta i z tego właśnie powodu zachęcam wszystkich entuzjastów twórczości tego autora do zapoznania się z omawianym właśnie zbiorem.

Jeśli miałabym polecić jakieś opowiadanie z tego zbioru, które szkoda byłoby przeoczyć to byłby nim "Znak" - zabawne, swawolne i zaskakujące niemniej niż "Zastępca", "Nagrobnice" czy "Idylla". Naprawdę polecam.

Reszta także dobra jak wszystko co wyszło spod pióra mistrza:)"Sprawa pani Luneau", "Józef", "Clochette" w typie polecanego "Znaku"; "Ręka" - opowiadanko-kryminałek w typie Ann Radcliffe, więc nie ma rzeczy nadprzyrodzonych, a jedynie przebiegli ludzie.

Tak więc zbiór zawiera jedynie 17 opowiadań, o następujących tytułach:

1. Wiosenny wieczór