Deszcz

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The Rain
literatura angielska
piotrex

WILLIAM SOMERSET MAUGHAM (1894—1965), powieściopisarz i dramaturg angielski, autor licznych powieści, nowel, komedii satyryczno-obyczajowych i książek podróżniczych. W utworach swych najczęściej podejmuje problematykę społeczno-psychologiczną. Plonem licznych podróży pisarza po Dalekim Wschodzie są nowele. Dzięki zaletom konstrukcji, sceptycznemu humorowi i subtelnej ironii stanowią one najwartościowszą i najtrudniejszą część jego dorobku pisarskiego. Najpopularniejsze jego. powieści: W niewoli uczuć, Księżyc i miedziak, Ostrze brzytwy, Catalina, Cakes and Ale oraz nowele. Nowela Deszcz pochodzi ze zbioru pt. Honolulu.

Tamanna | 2017-04-19

Przepadam za maleństwami literackimi wydanymi w serii Koliber. Szybki łyk nierzadko wielkiej literatury. Zawsze mam jakąś z tym książeczek w torbie. Wyszukuję je po antykwariatach. Ostatnio przeczytana to "Deszcz".

Jej autorem jest William Somerset Maugham. Brytyjczyk urodzony i zmarły we Francji. Już w dzieciństwie - sierota. Z wykształcenia lekarz. Szpieg brytyjski w przedrewolucyjnej Rosji. Gruźlik. Ktoś, kto żył w XIX i XX wieku. Biseks. Pisarz, dla którego inspiracją były podróże.
"Deszcz" też wyrasta z doświadczenia podróży. Na wyspy Pacyfiku. W 1916 roku Maugham ruszył w podróż w tym kierunku z niedawno poznanym Haxtonem (swoim sekretarzem i kochankiem). Z powodu kwarantanny musieli oni się jakiś czas zatrzymać w stolicy Samoa Amerykańskich, Pago Pago. Towarzyszący im pasażerowie stali się prototypami bohaterów opowiadania.

W tej opowieści podróżujący statkiem do Apii (stolicy Samoa) pasażerowie przymuszeni zostają z powodu szerzącej się zarazy do zatrzymania się w...

Ugarte | 2013-04-22

Uwielbiam!