Dziewczę ze słonecznego wzgórza

Seria: Continental
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Synnöve Solbakken
Norwegia, wieś

Akcja opowiadania "Dziewczę ze słonecznego wzgórza" rozgrywa się w skandynawskim środowisku wiejskim, a bohaterami są zamożni chłopi. Tytułowa bohaterka ma na imię Synnöwe. Jest ona jedyną dziedziczką bogatego gospodarstwa, położonego na wyidealizowanym przez innych bohaterów - Solbakken - czyli "Słonecznym Wzgórzu".
Książka zawiera także opowiadanie "Marsz weselny".

książek: 2090
beata | 2015-08-11
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

„Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza” to opowiadanie, które przyszłemu norweskiemu nobliście i autorowi słów norweskiego hymnu narodowego przyniosło sławę. To opowieść o trudnej miłości porywczego chłopaka i bardzo poukładanej dziewczyny, jedynej córki bardzo religijnych rodziców (właścicieli farmy znajdującej się na wyidealizowanym przez innych bohaterów Solbakken, czyli „Słonecznym Wzgórzu”). Tłem tej historii jest piękna norweska przyroda i obyczajowość norweskiej wsi połowy XIX wieku. Nie brak tu rodzinnych wspomnień, snów, przywidzeń.

Czuć w tym opowiadaniu poetę. I duch romantyzmu. Czyta się je, niczym wolno snującą się baśń, przepełnioną poezją i romantyzmem. Tylko kilka fragmentów (scena okrutnego bicia konia, bójki głównego bohatera z wiejskim zabijaką oraz bicie, jako metoda wychowawcza), zakłóca sielskość odbioru. Zastanawiam się, jak odbierali te sceny dawniejsi czytelnicy, na ile ten odbiór zmienił się wraz ze zmianą naszej mentalności (wrażliwości) w kwestii stosowania...

| 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

Bardzo miłe "czytadełko", pełne ciepła, miłości i wiary w człowieka. Jednym słowem - norweska obyczajówka, z pozytywnym zakończeniem. Fajna.

Michał Kulik | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Historia miłości (trudnej) 2 osób, trochę folkloru norweskich górali. Miejscami śmieszne, miejscami romantyczne. Trochę jak "Chłopi", tyle że krótsze a przez to mniej rozbudowane. Na pewno nie jest to jakieś tanie romansidło, bo czyta się całkiem przyjemnie, ale nie jest to również nic zachwycającego. Ot, lektura na godzinę, dwie.

Noemi | 2014-03-01
Na półkach: Przeczytane, Nobliści, 2014

Na początku zaznaczę, że mam mieszane uczucia - nie podoba mi się podejście do zwierząt (widoczne też w "Wielkiej grze" Vesaasa) i niektóre relacje społeczne tamtego okresu.
Historia natomiast mi się podobała - prosta i odrobinę surowa jak norweska przyroda, słowa stanowią znakomity nośnik skandynawskiej melancholii i bliskości z ziemią, na której żyją bohaterowie.

Nesta | 2013-02-11

Wzruszająca historia, opowiedziana w piękny sposób i do tego w niezwykłym klimacie norweskiej przyrody.

betulek | 2016-08-09

Romantyczna historia o tym, co w życiu ważne - miłości, wytrwałości i przeznaczeniu. Wszystko w magicznej scenerii starej Skandynawii, system wartości czasem zadziwia, ale ewidentnie jest to element folkloru. Całkiem inny świat, a problemy uniwersalne

Wabi | 2016-02-27
Przeczytana: 2015 rok

Tornbjorn pała miłością do Synnowe. Dzieło norweskiego Noblisty z 1857 r.

Anna | 2016-10-16
Na półkach: Pod BN, Posiadam, Przeczytane