Lessons from Madame Chic: 20 Stylish Secrets I Learned While Living in Paris

Okładka książki Lessons from Madame Chic: 20 Stylish Secrets I Learned While Living in Paris Jennifer L. Scott
Jennifer L. Scott Wydawnictwo: Simon & Schuster Cykl: Madame Chic (tom 1) literatura piękna
Madame Chic (tom 1)
Lessons from Madame Chic: 20 Stylish Secrets I Learned While Living in Paris
Simon & Schuster
2012-11-06
2012-11-06
moda

Trochę poradnik, a trochę pamiętnik młodej Amerykanki, która przeżyła studencką wymianę w stolicy Francji.

Autorka była zafascynowana stylem życia swoich gospodarzy, ale też większości mieszkańców tego kraju. Dostrzegła sporo różnic w zwykłej codzienności i zaczęła się nad tym głębiej zastanawiać.

20 rozdziałów, a każdy z nich dotyczy innego aspektu życia. Będzie co nieco o modzie, jedzeniu, pracy, rozrywce, prowadzeniu domu, przyjmowaniu gości, własnym rozwoju, podróżach i szeroko pojętej jakości.

Książkę przeczytałam jakąś dekadę po jej opublikowaniu, natomiast uważam, że wcale nie trąci myszką. Jest to doskonały dowód na to, że klasyka jest ponadczasowa i nigdy nie wychodzi z mody.

Język autorki jest lekki, zabawny i pełen dystansu. Czyta się przyjemnie, a jednocześnie z pewną refleksją. Być może dla kogoś będzie zbyt konserwatywna, do mnie jednak bardzo ona trafia.

20 rozdziałów, a każdy z nich dotyczy innego aspektu życia. Będzie co nieco...

Szczerze przyznam, że ciężko mi się za tę lekturę raz a porządnie zabrać - nie tylko z powodu osobistych przekonań i pewnych przykrych doświadczeń, ale i ogólnie - ciężko mi ją dokończyć, i nie wiem czy, oraz jeżeli ostatecznie tak, to kiedy to mogłoby to nastąpić.

Kąsam kawałkami po parę stron ale zatrzymałam się ostatni i być może tak ma się stać, skoro jakoś nie idzie nam po drodze. Dostałam ją w prezencie na urodziny już przeszło ponad rok temu, kiedy to z polecenia kogoś niegdyś ważnego pomyślałam by ją przeczytać, ale muszę stwierdzić że od tego momentu nie zaznałam jej za wiele, i nie mam pojęcia czy miałabym na to ochotę i jest na co marnować mój cenny czas.

Historia być może jest w jakiś sposób tam wciągająca, może dla kogoś, ale w mojej opinii raczej tylko dla ścisłej określonej grupy odbiorców, którą ja odbieram dość stereotypowo - dla typowych Paniuś w makijażu i szpilkach z "Yoreczkiem" na rączkach, albo lepiej - w torebeczce. ;)

W mojej subiektywnej ocenie również, jest to książką typowej "guru mentorki", która to o jedno ciekawe doświadczenie z jej życia chce urządzać i rewolucjonizować życie innych, w czym oczywiście nie ma nic złego, bo pokazuje swoją przemianę - z poniekąd typowej "leniwej Amerykanki" w prawdziwą damę, ale nie wiem czy to tylko moje postrzeganie tego typu osób, czy prawda - jest to dość płytkie i sucho przedstawione na swój sposób.

I nie zaprzeczam, owszem, wiele z porad może się komuś przydać i być w jakiś sposób cenne czy wartościowe - bynajmniej jednak nie dla mnie i wierzę z całego serca że wiele czytelników wystawiających gorsze noty odnajdzie się w mojej skórze. Na pewno o ile przeczytam do końca dam znać co myślę szerzej ale może to równie dobrze nie wydarzyć się nigdy.

Przyjemna pozycja do przesłuchania, nie wymagająca, lekka, można przy niej się również czasem uśmiechnąć :) Nie za wieje znam stul i upodobania Francuzek i tutaj mogłam się o tym troszkę dowiedzieć. Utwierdza również że lepiej stawiać na jakość a nie ilość, jakby uzdrawiające :)
Ja polecam tak ooo dla relaksu :)

Ja polecam tak ooo dla relaksu :)

Wspaniale się czyta, podstawowa książka dla osób lubiących poszwrzeć swoją wiedzę o stylu, garderobie, sposobie życia

Autorka pojechała do Paryża w 2001 r. na wymianę studencką. Przez pół roku mieszkała u rodziny z arystokratycznymi korzeniami. Pierwowzorem książki był blog o le vivre Francuzów. Cieszył się ogromną popularnością, więc autorka poszła za ciosem i stworzyła całą machinę poradnictwa jak żyć, by choć na chwilę poczuć się bardziej ...bon ton. A ponieważ zdaje się, że Ameryka jest zafascynowana starą Europą to i poradnik o tym jak być chic stał się tamże bestsellerem.

Lekka i przyjemna - bardzo milo sie czyta i mozna sobie przypomniec o kilku rzeczach, ktore latwo mozemy wprowadzic w zycie i sie z niego cieszyc.
Bardzo polecam szczegolnie w dzisiejszych czasach gdzie chodzenie do muzeum, teatru czy proszone kolacje wydaja sie byc zapomniana forma spedzania czasu.

Najwieksza szmira jaka w zyciu czytalam napisana przez uzurpatorke miana kreatorka stylu zycia. Pelna sprzecznosci i z poczuciem humoru na poziomie 5-latka. Strata czasu. Bestseller? Serio???

Mnie się takie podejście do życia po prostu podoba. Polecam jako lekki poradnik lifestyle'owy, ale i troche psychologiczny, mnie bardzo motywuje, żeby się w życiu trochę wysilić.

Jeżeli poszukujesz impulsu, dzięki któremu okiełznasz swoją szafę, nawyki kulinarne, styl, a przez to całe życie, jest to książka dla ciebie.

Jeżeli szukasz klucza, jak miałoby się to odbyć, czyli czujesz, że giniesz w nadmiarze ubrań, wyzwań, kosmetyków, chęci i nie wiesz, jak się w tym połapać, ta książka może być ciekawą wskazówką...

Ja przystąpiłam do lektury po posprzątaniu mieszkania (i życia ;)) z Marie Kondo (por. "Magia sprzątania"),więc nie czyhały na mnie w każdym zakamarku sterty niepotrzebnych, niepasujących do siebie ubrań, książek, których nigdy nie skończę (albo nawet nie mam zamiaru zaczynać),mimo to zainspirowało mnie to do ponownego przejrzenia swojej szafy i domu, by osiągnąć jeszcze większy spokój i harmonię.

Daleka jestem od twierdzenia, że ład w naszej szafie miałby być naszą religią, ale nie bagatelizowałabym znaczenia porządku tamże... Naprawdę lepiej, łatwiej i mądrzej się żyje mając w szafie te wychwalane przez autorkę 10 ubrań, niż hałdę ciuchów, w której nie możesz znaleźć pasujących do siebie i na ciebie rzeczy.

Jedynymi mankamentami tej książki, są amerykanizmy... Autorka zachwala na przykład zwyczaj słuchania muzyki klasycznej po wspólnym rodzinnym posiłku i przytacza typowo francuskiego kompozytora - Chopina. Albo zachwala styl i elegancję aktorów w adaptacjach Poirota Agathy Christie (Poirot był Belgiem!).

Polecam, jako lekką inspirującą lekturę.

Ja przystąpiłam do lektury po...

Weź do ręki „Lekcje Madame Chic”, jeśli lubisz czytać o doświadczeniach ludzi i szukasz książki, przy której się zrelaksujesz. Opowieść o sytuacjach, w których młoda Amerykanka zaczyna doceniać zasady savoir-vivre, wiąże się ze wspomnieniami ze studenckiego pobytu autorki w Paryżu i konfrontacją jej swobodnego stylu życia z zasadami panującymi w domu jej gospodarzy. Poczucie humoru i autoironia sprawiają, że poradnik jest bardzo miłą lekturą, która poprawia nastrój.

• Poradniki
  • Moda

Jennifer L. Scott Lekcje Madame Chic. Opowieść o tym, jak z szarej myszki stałam sie ikoną stylu Zobacz więcej