Pochwała macochy

Okładka książki Pochwała macochy
Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Muza literatura piękna
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Elegio de la madrastra
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8370902154
Tłumacz:
Carlos Marrodãn Casas
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1079
632

Na półkach:

Mario Vargas Llosa urodził się w 1936 roku w Arequipie. W swoim życiu napisał całkiem sporo powieści, tom opowiadań, tekst do albumu ze zdjęciami, a także sztuki teatralne. Jego powieści doczekały się 3 ekranizacji, stojących na dobrym poziomie, żadnej jednak wybitnej. Ze względu na swoje przekonania i zaangażowanie polityczne przez część czytelników jest odkładany na dalszy tor, ich strata. W Polsce znamy go obecnie z pięknego wydania Wydawnictwa Znak, które po przyznaniu pisarzowi Literackiej Nagrody Nobla wznowiło jego wszystkie teksty. Na fali popularności autora po 2010 roku zapoznałem się do tej pory z „Rozmową w Katedrze”, „Pantaleonem i Wizytantkami”, „Rajem tuż za rogiem”, „Marzeniem Celta”, „Świętem Kozła”, „Szelmostwami niegrzecznej dziewczynki” oraz „Szczeniakami”. W tym gronie tylko „Szczeniaki” i „Szelmostwa…” mnie nie zauroczyły i nie pochłonęły w całości. Pozostałe grono, a w szczególności „Rozmowa…” i „Święto…” stanowią absolutne klasyki w swoim gatunku i jednocześnie jedne z najlepszych powieści jakie w życiu czytałem. Llosa w swoich dziełach posługuje się pięknym, kwiecistym i namiętnym językiem. Nikt z taką gracją i żarliwością nie umie pisać o uczuciach międzyludzkich. Częste stosowanie narracji polifonicznej wyprowadziło go na piedestał pisarzy.
„Pochwała macochy” to króciutka opowieść o życiu trójki bohaterów – ojca, syna i jego macochy. Syn płonie ogniem namiętności względem macochy, która mu ulega. W tym wszystkim niczego nieświadomy ojciec dokonuje codziennych czynności fizjologiczno-biologicznych. Obrazy ożywają i stają się wypełnieniem życia rodziny. Skandal wisi na włosku, nasz mały bohater pisze wypracowanie do szkoły, w którym instrumentalnie wskazuje czego dokonał w ostatnim czasie…
Ta satyra właściwie może nie mieć sensu, może nie być ani uniwersalna ani realna. To wszystko nie ma znaczenia gdy do pióra zasiada Llosa. Czytelnik płynie po nieznanych sobie meandrach literackich przygód razem ze słowami pojawiającymi się w każdym zdaniu. One tworzą jedność, nierozerwalne połączenie poezji z prozą. Znamy każde słowo, a jednak siedząc i myśląc godzinami nie potrafilibyśmy ich ułożyć w tej, jedynej i niepowtarzalnej kombinacji, której poznanie stanowi przyczynek częstych wypieków na policzku i niezliczonego pokładu uznania kierowanego w stronę autora. Przerywniki z opisami erotycznych scen przedstawianych na płótnach dodają dodatkowej wymowy całej historii. Niestety w tym wypadku Llosa zrezygnował z wszelkich literackich sztuczek na rzecz popisów językowych.
Z kolei duży plus należy się za najlepszy w historii literatury opis defekacji. Wydrukowałem go sobie i powiesiłem na ścianie!
Gdyby jeszcze w tym całym żarcie było drugie dno dałbym powiastce lepszą notę. Ale może moje obecne wątpliwości rozwieją „Zeszyty don Rigoberta”? Poczekamy zobaczymy.

Mario Vargas Llosa urodził się w 1936 roku w Arequipie. W swoim życiu napisał całkiem sporo powieści, tom opowiadań, tekst do albumu ze zdjęciami, a także sztuki teatralne. Jego powieści doczekały się 3 ekranizacji, stojących na dobrym poziomie, żadnej jednak wybitnej. Ze względu na swoje przekonania i zaangażowanie polityczne przez część czytelników jest odkładany na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 568
  • Chcę przeczytać
    1 058
  • Posiadam
    569
  • Ulubione
    51
  • Nobliści
    32
  • Chcę w prezencie
    27
  • 2014
    22
  • Teraz czytam
    21
  • 2011
    21
  • 2013
    20

Cytaty

Więcej
Mario Vargas Llosa Pochwała macochy Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Pochwała macochy Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Pochwała macochy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także