Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
1 081

Najnowszy przekład Pisma Świętego z komentarzem opracowany przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła. Pismo Święte dla całej rodziny - pierwszy przekład w trzecim tysiącleciu. Idea i cechy najnowszego przekładu Pisma Świętego: •Maksymalna wierność tekstowi oryginalnemu, z uwzględnieniem w tłumaczeniu zasad współczesnego literackiego języka polskiego. •Dbałość o...

Pismo Święte dla całej rodziny - pierwszy przekład w trzecim tysiącleciu.

Idea i cechy najnowszego przekładu Pisma Świętego:

•Dbałość o to, aby jak najlepiej oddać po polsku sens oryginalnego tekstu biblijnego.
•Uwzględnienie w tłumaczeniu i komentarzach do tekstu biblijnego współczesnych badań nad Pismem Świętym.
•Unikanie w przypisach i komentarzach specjalistycznego języka teologicznego.
•Umieszczenie przed każdą księgą, a także przed zbiorami ksiąg (np. Ewangelie) zwięzłych wprowadzeń, pozwalających czytelnikowi uchwycić kontekst powstania danej księgi lub zbioru ksiąg, a także istotę zawartej w nich treści.
•Nowoczesny i przejrzysty układ graficzny pozwalający sprawniej korzystać z Pisma Świętego, tzn.:
- naturalna, bordowa skóra ze złotym wyciskiem,
- przypisy z informacjami koniecznymi do zrozumienia tekstu biblijnego, umieszczone na zewnętrznych marginesach stron,
- komentarze do poszczególnych fragmentów, na które podzielony jest tekst biblijny, ukazujące główne myśli oraz przesłanie w nich zawarte,
- odnośniki do innych miejsc w Biblii, umieszczone na wewnętrznych marginesach stron,
- skrócone nazwy ksiąg wraz z zakresami tekstu biblijnego, umieszczone w dolnych rogach stron, ułatwiające szukanie wybranego miejsca w Piśmie Świętym.
- słownik wyjaśniający 186 terminów biblijnych, tablice chronologiczne i mapy, które przybliżają kontekst historyczny i geograficzny wydarzeń biblijnych.
- estetyczne, bordowe, twarde etui ochronne
Welkość czcionki 10,5 pkt.

Dodatkowe informacje:

Realizacja projektu trwała 12 lat. Wzięło w nim udział ok. 90 osób (m.in. biblistów, redaktorów, polonistów, językoznawców). Księgi Pisma Świętego zostały przetłumaczone z języków: hebrajskiego, aramejskiego i greckiego.

Najnowsze tłumaczenie Pisma Świętego zawiera "Słowo wstępne" abp Józefa Michalika, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a także Imprimatur wydane przez bp Zygmunta Zimowskiego, Przewodniczącego Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

Celem nowego przekładu Pisma Świętego nie jest wyeliminowanie z użycia istniejących przekładów, ale wzbogacenie istniejącej już tradycji translatorskiej. Różnorodność przekładów pozwala widzieć Pismo Święte z różnej perspektywy, co w konsekwencji daje lepsze i głębsze rozumienie zawartego w nim orędzia zbawczego.

W 1996 r. polscy Pauliści podjęli inicjatywę nowego tłumaczenia całego Pisma Świętego z języków oryginalnych i opatrzenia go całościowym komentarzem. Rozpoczęciu prac towarzyszyła aprobata władz kościelnych oraz błogosławieństwo papieża Jana Pawła II. Wielkie znaczenie dla pomyślnego zrealizowania tego projektu miała entuzjastyczna odpowiedź polskich biblistów, którzy widzieli potrzebę przygotowania nowego tłumaczenia Pisma Świętego.

Pierwszym zwieńczeniem żmudnych prac było wydanie w 2005 r. Nowego Testamentu i Psalmów. Mniej więcej dwa i pół roku po wydaniu NT i Psalmów zostały zakończone prace nad całością Pisma Świętego, które Wydawca (Edycja Świętego Pawła) z wielką radością pragnie oddać do rąk wszystkim wierzącym w Chrystusa i wszystkim ludziom dobrej woli, poszukującym Prawdy.

Zgodnie z wolą bł. ks. Jakuba Alberione (1884-1971), Założyciela Rodziny Świętego Pawła, fundamentem apostolstwa zgromadzenia zakonnego Towarzystwo Świętego Pawła jest Pismo Święte. Szczególnym wyrazem służby Słowu Bożemu w Towarzystwie Świętego Pawła jest podejmowanie inicjatyw o charakterze ściśle biblijnym, do których należy dokonywanie tłumaczeń Pisma Świętego na języki nowożytne i dołączanie do nich komentarzy, dostosowanych do różnych kategorii odbiorców.

źródło opisu: http://www.edycja.pl/produkty/biblia-i-biblistyka/...(?)

źródło okładki: http://www.edycja.pl/produkty/biblia-i-biblistyka/...»

Kata | 2011-04-01
Na półkach: Sacrumprofanum, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Spoiler! Jezus umiera.

Feanor | 2010-05-07
Przeczytana: sierpień 2005

Jak można oceniać Biblię? Dla osób wierzących ma ona inną wartośc, dla osoby czytającej ją jako zbiór opowieści zupełnie inny. Zdecydowałem się dac wysokie noty, bo są w niej księgi, które mnie zachwyciły i do których wracam (m.in. Księga Tobiasza, Księga Koheleta). Ponadto Biblia to rzecz ponadczasowa, to podstawa kultury europejskiej, czy się to komuś podoba, czy nie.
Uważam, że każda osoba wykształcona, chrześcijanin czy też nie, powinnna ją znać.

Szymon40k | 2010-12-26

czytałem lepsze fantazy

Nifelinord | 2011-01-13
Przeczytana: 2005 rok

Podstawa kultury europejskiej - owszem.
Ciekawa i wymagająca lektura - ależ tak.
Książeczka pełna krwi i przemocy, której nie powinno się dawać do rąk dzieciom - w pewnym sensie.
Zbiór praw, wedle których układać należy życie - nigdy.

Ann | 2011-05-05
Przeczytana: 05 maja 2011

Biblii nie skończę czytać nigdy... a jak już dotrę do ostatniego słowa, to rozpocznę jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz... Tej Księgi po prostu nie da się przeczytać do końca.

Artur Kiela | 2012-09-12

900 osób pomyślało: "ocenię se Biblię, taki jestem mądry"

MaiTakeru | 2011-05-07

Jedyna książka, która zmieniła (i nadal zmienia) całe moje życie.
Przy tym jedyna, którą będę zgłębiać przez całe to życie.
I chyba jedyna, która mi się nigdy nie znudzi. Ale biorąc pod uwagę Autora, to nie ma się co dziwić, jak to możliwe. :)

MeMarie | 2012-02-07

" 22 Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to winny zostanie ukarany grzywną, jaką na nich nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. "" GRZYWNA ZA PORONIENIE A ZA BRAK DZIEWICTWA SPALENIE LUB UKAMIENOWANIE?!?!
Wszystkie kobiety powinny nienawidzieć tej pseudo dobrej instrukcji zycia. Nie rozumiem WAS KOBIETY!!

violino | 2010-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2010

Biblia może u mnie do końca świata wisieć jako Teraz czytam albo jako Przeczytana, ale Niedoczytana. Dlaczego? Bo Biblii nie da się czytać jak przeciętnej książki. Biblię powinno się czytać z komentarzem, albo wręcz podczas lektur okołobilijnych, sięgać po odpowiednie fragmenty Pisma Świętego. Tej książki nie da się zrozumieć bez jakichkolwiek pomocy - zbyt duża metaforyczność, zbyt duże osadzenie w historii i legendach, w końcu zbyt duża rozciągłość tematów i lat, by to ogarnąć samemu.

Nie mogę powiedzieć, że Biblię czyta mi się dobrze. Nie, nie czyta mi się jej dobrze - dobrze służy mi za to jako źródło i podpora do książek i tekstów jej dotyczących.

Tak samo nie sądzę, by dało się tu dawać jakiekolwiek oceny. Bo ona nie jest jednowymiarowa, nie jest nawet dwu- ani trójwymiarowa. Tak na dobrą sprawę zawiera w sobie tyle materiału, tak silnie zróżnicowanego pod względem treści, języka, stylu.. wszystkiego! i tak mocno zakorzenionego w ludzkiej świadomości w takiej czy innej...

książek: 2041
skarbka78 | 2013-11-28

Biblia to arcydzieło w dziejach literatury, książka wszechczasów, która zawiera wszystkie gatunki literackie. Można ją czytać przez całe życie, wciąż odkrywając coś nowego. Prawdziwa skarbnica prawd etycznych dla ludzi wszelkich wyznań, bo naucza podstawowych norm moralnych. Polecam wszystkim!