83-88971-44-1
poezja
Arek

Po latach przerwy w twórczości poetyckiej, Jan Paweł II decyduje się na publikację swoich medytacji, w których przemijanie, sztuka, natura i religia tworzą nierozerwalną całość.

książek: 2042
Renax | 2015-05-18
Przeczytana: 16 maja 2015

'Tryptyk rzymski' słuchałam już wielokrotnie, gdyż byłam tym szczęśliwcem, który zapisywał się w kolejce do dodruku książki w 2003 roku. Niedawno znalazłam 'Tryptyk' śpiewany przez Stanisława Soykę.
I chyba dopiero wtedy całość dotarła do mnie. Teraz mogłam spokojnie wysłuchać tego i przeczytać.
Jak wiemy 'Tryptyk' składa się z 3 części: o strumieniu, o Kaplicy Sykstyńskiej i o Abrahamie.
Jan Paweł II posłużył się obrazami poetyckimi z Biblii, ale na ich kanwie snuje rozważania egzystencjalne, teologiczne i filozoficzne: o początkach życia, o końcu, o przeznaczeniu i o braku potomstwa, o naszym obrazie i podobieństwie.
Za każdym odczytaniem wydobywam z Tryptyku nowe rzeczy. Powiem Wam, ze gdy czytałam dzieło po raz pierwszy, Jan Paweł II jeszcze żył, a ja miałam wrażenie, że jest jak ojciec, który przygotowuje nas na swoją śmierć.
Że to ma sens. Że wszystko ma sens.

Arek | 2011-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2011

Tryptyk, jak nazwa wskazuje składa się z trzech części, które są ze sobą spójne i połączone we wspólną myśl. Jan Paweł II rozmyśla o życiu, o przemijaniu, o Bogu o dobru i złu. A przede wszystkim o początku i o końcu. Daje przestrzeń na własne przemyślenia, skłania do tych refleksji.

Aksamitt | 2014-05-21
Na półkach: Liryka, Przeczytane

Poezja jest tym co daje wyciszenie, powoduje zatrzymanie, jest jakąś formę medytacji. Nie uważam żeby miała być czymś łatwym w odbiorze, bo wtedy zamiast skupienia i rozważań moglibyśmy ją połykać na śniadanie, obiad i kolację. Jeśli już to niech to będzie uroczysty posiłek. Smakujmy powoli słowa, obojętnie czy będą napisane przez Karola Wojtyłę, Ewe Lipską czy Juliana Tuwima.

"Zatoka lasu zstępuje
w rytmie górskich potoków...
Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd.
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
wiesz,że ono musi tu gdzieś być (...)

Grażyna | 2015-01-25
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Falko | 2014-05-07
Przeczytana: 2014 rok

Plan był taki: w związku z kanonizacją Jana Pawła II postanowiłem sięgnąć po jeden z jego utworów. Padło na Tryptyk rzymski. Chciałem po prostu sprawdzić, czy szum myśli polskiego papieża (o którego cnotach pisarskich niektórzy są przekonani) będzie w stanie i mnie rozkołysać.

Wnioski: nie jest to arcydzieło - z pewnością. Tryptyk odrzuca przede wszystkim pompatycznym, niby-wznisołym stylem. Nie sądzę jednak, że jest to jedynie zlepek nic nie znaczących fraz, rodem z kulawego katechizmu. Niektóre (niestety jest ich niewiele, bo i pozycja kilkukartkowa) myśli są - w moim mniemaniu - nowatorskie i zręczne. Odnosi się to np. do ciekawej konstrukcji, że Obraz (w postaci fresków Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej) jest swoistym uzupełnienia biblijnego Słowa. Podobnie przyrównanie Abrahama do Boga Ojca - w zakresie poświęcenia swojego syna.

Koniec końców: Tryptyk nie zraził, a nawet niejako zmusił (ale może też przez fakt swojej lapidarności) do sięgnięcia po kolejne utwory Karola...

dorota89 | 2014-06-13

Trudne, ale ważne teksty.
Przestrzeń do przemyśleń na takie tematy jak: Wiara, Życie, Słowo Boże, Człowiek, Zaufanie, Nadzieja.

"Tryptyk rzymski" rozważany długo, fragmentami, lecz podjęta refleksja pozwoliła inaczej spojrzeć na wspomniane już przeze mnie na początku elementy ludzkiego funkcjonowania.
Myślę, iż potrzebne mi było silne uświadomienie, że fundamentem dla mnie powinien być (nieraz mimo wielu przeciwności) jednak Bóg.

Cieszę się z podjęcia próby owocnych, choć skomplikowanych przemyśleń (twórczych dla własnego życia) opartych na tym utworze.

Moim zdaniem dobrze byłoby omawiać (chociaż we fragmentach) taki utwór podczas szkolnej edukacji.

Herbatka | 2012-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Kilkadziesiąt stron zapełnionych nieskładnymi zdaniami i sformułowaniami, które autor wątpliwej świetności, świeżości i światłości ułożył w formie mającej na celu przypominać wiersz, wywołało u mnie jedynie odrazę. Gdyby książka należała do mnie wyrwałbym kilka kartek i wepchnąłbym sobie do gardła, by spowodować niosące ulgę wymioty. Czytane przeze mnie wydanie było niestety własnością biblioteki, nie mogłem więc potraktować dzieła jak należy.

Sanna | 2013-04-01
Przeczytana: 2003 rok

Uczta duchowa. Nie ma w tym utworze strony, która by mnie nie poruszała do głębi – i to przy każdym kolejnym czytaniu.

Przejrzyste, niepokojące i krzepiące zarazem.

justi | 2011-09-04
Na półkach: Przeczytane, Religia, Posiadam

Trudne, ale ma w sobie coś niesamowitego.

zaphiel | 2010-11-14

Ma sens (ma sens ma sens ma sens)