Tryptyk rzymski

Okładka książki Tryptyk rzymski Jan Paweł II (papież)
Okładka książki Tryptyk rzymski
2003-01-01
2003-01-01
40 min.
Poezja Przemijanie Religia Sztuka Rozmyślania

Są tą przemyślenia nad człowiekiem, jego życiem i przemijaniem podane w bardzo pięknej formie. Podczas czytania wydaje się jakby czas zwolnił a my inaczej patrzymy na siebie i otaczający nas świat.

Kolejna świetna pozycja, polecam gorąco. JP2 to jeden z tytanów 20 wieku, a w dodatku Polak, co wspaniałe oczywiście. Polecam gorąco!

Na początku znajduje się wyraz podziękowania Janowi Pawłowi II (18.05.1920 – 02.04.2005) od kardynała Franciszka Macharskiego (1927 – 2016) z Archidiecezji Krakowskiej za publikację tych medytacji, które są przeprowadzone podczas pontyfikatu papieskiego. W "Posłowie" zaopatruje Marek Skwarnicki z Krakowa w grudniu 2002 roku. Jest przedstawione kilka rękopisów Jana Pawła II z jego przekreślaniami, poprawkami.

Tutaj znaczenie ma łono przyrody, a szczególnie okolice górskie, gdzie znajdują się źródła rzek, a dla autora zarazem to są źródła poznania... Boga i jego dzieł stworzenia. Papież pokazuje, że do podobnych refleksji dochodzi się oglądając wytwory sztuki; podaje przykład malarski autorstwa Michała Anioła – dzieło z Kaplicy Sykstyńskiej.

"Tryptyk rzymski" to bardzo ciekawa lektura pobudzająca do zamyślenia się nad wieloma wątkami, odniesienia do siebie. Na mnie ten tryptyk oddziałuje bardzo pozytywnie. Czyta się niezwykle przyjemnie i lekko – uważam, że jest to kompozycja dostępna dla wszystkich ludzi, po prostu interesująca. Poezja mocno pobudzająca wyobraźnię, kieruje mnie w stronę rozważań o egzystencji – moim miejscu na świecie, celu istnienia, skąd pochodzę i dokąd idę (po śmierci). Czytanie tych refleksji to jakby modlitwa autora-twórcy i również moja-odbiorcy.

Poezja mistyczna wysokich lotów. Warto ją czytać łącznie z poezją św. Jana od Krzyża. Może być pomocna w modlitwie. (Ośmielam się chwalić, chociaż może papież Franciszek i poezję Jana Pawła II wrzucił do kosza, jak to praktycznie zrobił z innym osiągnięciem Karola Wojtyły, czyli teologią ciała - i nie tylko z nim).

Cudowne zamyślenie nad niepojętymi słowami Biblii, szczególnie cenne jest wyjaśnienie przez poetę nieludzkiej ofiary Izaaka: Bóg chciał, aby Abraham zrozumiał ogrom poświęcenia Boga dla ludzkości, bo w jego zamyśle była już Golgota. A nadto zamyślenie na tajemnicą ludzkiej egzystencji, przypomnienie o jej ostatecznym celu, a wszystko przepojone wiarą, jako czymś oczywistym.

Gdybym dostał tę książkę bez informacji o autorze, stwierdziłbym, że to zbiór amatorskiej poezji filozoficznej. Na pozytywną ocenę wpływa postać autora, a nie treść utworów. Wojtyła był przeciętnym poetą, książka jest niewiele warta.

Chociaż nie zgadzam się z kilkoma poglądami Jana Pawła II, Tryptyk Rzymski to w moim odczuciu zdecydowanie udana pozycja. Do całkowitego pochłonięcia filozoficznych rozważań autora niezbędna jest chwila ciszy i spokoju.

Ten niezwykły tom twórczości Jana Pawła II sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu i skłania do refleksji nad własnym życiem. Polecam

Głęboka, przenikająca wnętrze poezja, chociaż tak wygórowanie napisana, że dla mnie jest zbyt ciężka w odbiorze.

Wielki papież, Wielki Polak i także Wielki poeta. Rozważania nie tylko religijne w duchu judeochrześcijańskiej kultury. W tle Michał Anioł i jego dzieła. Zgrabne wydanie cieszy oko. Nie tylko dla pokolenia JPII

• Poezja
  • Religia