7,84 (1956 ocen i 375 opinii) Zobacz oceny
literatura polska, szpital, kruki
Lara Notsil

Julia budzi się w tajemniczym szpitalu. Nie poznaje własnego odbicia, nie pamięta, jak się tu znalazła. Z czasem dowiaduje się, że cała jej rodzina zginęła w pożarze. Jedynie Julii udało się przeżyć, choć na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. Nazwa ośrodka, Druga Szansa, powinna napawać pacjentów otuchą... Co jednak myśleć o kobiecie, która ciągle wróży Julii śmierć, pojawiającej się nagle nieznajomej dziewczynie i szeptach rozbrzmiewających dookoła?
Najwyraźniej dzieje się tu coś dziwnego.
Julia staje się coraz bardziej zagubiona i przerażona.
Co zrobi w sytuacji, w której nie może zaufać nawet sobie?

źródło opisu: Wydawnictwo Uroboros, 2013

źródło okładki: www.gwfoksal.pl

boziaczek | 2014-01-13

"Druga szansa" to moje pierwsze spotkanie z pisarstwem p. Miszczuk. Książka bardzo mi się podobała. Pomysł na fabułę okazał się oryginalny i ciekawy. Julia jej młodą dziewczyną, która budzi się po wypadku w ośrodku dla osób z zanikami pamięci. Dziewczyna nie pamięta niczego ze swojego poprzedniego życia, ani rodziny i przyjaciół, ani tego kim jest. Z czasem okazuje się, że w ośrodku dzieją się dziwne, coraz dziwniejsze rzeczy i nie wszystko jest takie "różowe", jakie wydawało się na początku. Julia zaczyna się bać...
Podobała mi się atmosfera strachu, jaką zbudowała p. Miszczuk. Napięcie i tajemniczość wzmaga się powoli, a zakończenie było dla mnie ogromną niespodzianką:)
Książka napisana jest prostym językiem i czyta się bardzo przyjemnie. Polecam na dobry relaks:)

GraceSuarez | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Gdzieś już przy którejś z moich recenzji wspominałam, że mam pewną awersję do polskiej literatury. Niemniej jednak byłam miło zaskoczona czytając 'Drugą szansę'.

Już od samego początku książka zapowiada się bardzo interesująco. Pewna dziewczyna budzi się w ośrodku. Nie wie kim jest. Nie pamięta niczego ze swojego życia. To dość nietypowy wstęp. Od razu czytelnikowi nasuwają się pytania 'Dlaczego tak jest'? ' Co będzie dalej'? Na drugie pytanie odpowiem :) Dalej będzie jeszcze mroczniej i jeszcze ciekawiej. Świetny, godny polecenia polski horror z dreszczykiem. Dobrze zarysowane postacie - szczególnie Doktor Morulska. Muszę przyznać, że momentami naprawdę miałam ciarki na plecach. Od samego początku budzi grozę i przerażenie.
Jedyne do czego mogłabym się 'przyczepić' to język. Nie pasowały mi niektóre określenia i burzyły klimat. Ale na szczęście tylko w niektórych rozdziałach, całość wypada bardzo dobrze :)

Zakończenia nigdy bym się nie spodziewała.Zaskoczyło mnie maksymalnie...

Monika | 2015-04-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Nie po drodze mi z powieściami dla współczesnych nastolatków. Nie lubię fantasy.
A tu TAKA NIESPODZIANKA!!!
Dawno żadna książka tak ogromnie pozytywnie mnie nie zaskoczyła! Czytałam, czytałam, czytałam... dopóki nie skończyłam. Za jednym "posiedzeniem", bo tej książki nie można odłożyć nieprzeczytanej.

Chylę czoła przed Autorką i z całego serca zachęcam do dalszej wytężonej pracy :)

mclena | 2016-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2016

"Cisza.
Otula mnie.
Miękka.
Lepka.
Straszna.
- Boję się..."

"Druga Szansa" to moje pierwsze spotkanie z polska autorką Katarzyną Bereniką Miszczuk i z ręką na sercu przyznaję – była to niesamowita podróż w głąb ludzkiego umysłu. Chęć poznania prawdy była wręcz przytłaczająco dusząca, a wątpliwości w to, komu wierzyć, co jest prawdą, a co kłamstwem doprowadzały, że momentami mnie samą trzeba by było zamknąć w zakładzie psychiatrycznym. Zmyliła mnie troszkę kategoria powieści – dla mnie to bardziej cos z gatunku thrillera niż fantasy i dlatego spodziewałam się czegoś magicznego, niewytłumaczalnego, jakiegoś zaczarowanego świata, a tymczasem kiedy przeczytałam epilog zamiast pytań, byłam w pełni usatysfakcjonowana z zakończenia, co więcej wzbudziła wystarczająco do refleksji, żeby jeszcze przez pół nocy rozmyślać nad tym, co tutaj znalazłam. Język jest niespodziewanie przystępny i bardzo przyjemny, nie było się do czego przyczepić. Bohaterowie na piątkę z plusem, nie było nic co...

Aleksandra | 2016-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Recenzja dostępna także na moim blogu zperspektywyczytelnika.blogspot.com

Stojąc przed lustrem Julia nie poznawała siebie. Czy to naprawdę ona? Czy ona tak wyglądy? Dlaczego nie poznaje siebie?!

Na te pytanie próbuje odpowiedzieć jej psychiatra - Zofia Morulska. Opowiada jej o pożarze, w wyniku którego dziewczyna doznała poważnych obrażeń głowy. To przez to, że straciła pamięć, nie potrafi sobie niczego przypomnieć. Ani rodziny, ani domu, ani nawet siebie...

W ośrodku Julia poznaje jedynie trójkę osób w swoim wieku. Jednym z nich jest Adam - chłopak tak bezpośredni, że aż na język się pcha, by go nazwać bezczelnym. To z nim zaprzyjaźnia się Julia, lecz - o dziwo, to nie podoba się jej opiekunce.
Ponadto Julia zamiast czuć się lepiej i powoli odzyskiwać pamięć, odczuwa niepokój i... widzi dziwne rzeczy. Nie potrafi odróżnić jawy od snu, zaś Zofia sugeruje, że to tylko jej przewidzenia. Że trzeba zwiększyć dawkę leków.
Lecz Julia nie tylko widzi niepokojące rzeczy, ale także...

Kiwi_Agnik | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Jak cienka jest granica pomiędzy szaleństwem, a poczytalnością, kiedy okazuje się, że to wszystko, co dzieje się podczas snu - może jest nie tylko snem?

Czytając powieść Pani Miszczuk można zbzikować, bo książka osnuta jest klimatem grozy, tajemnicy oraz napięcia i przetrząsa głowę.

basik | 2018-02-14

Bardzo się zdziwiłam, gdy w bibliotece na półce "literatura młodzieżowa" zobaczyłam tą książkę. Opis na okładce czyli miejsce akcji i tematyka, raczej na młodzieżówkę nie wskazywał. Do tego okładka (dla mnie wstrętna i odpychająca) raczej sugeruje powieść grozy albo horror. Na pewno zwraca uwagę i oddaje mroczny klimat powieści.
Dla mnie jest to raczej thriller psychologiczny z wątkiem paranormalnym i fantasy.
Powieść dobrze się czyta, wciąga tematyka a niepokój ,tajemnicza atmosfera, mroczny klimat i uczucie zagrożenia który towarzyszy bohaterom na każdym kroku , udziela się też czytelnikowi.
Tu rzeczywistość przeplata się z narkotycznymi wizjami bohaterki i do końca nie wiadomo co jest prawdą a co iluzją. I która rzeczywistość jest prawdziwa.
Wciągnęła mnie ta powieść, ale w pewnym momencie chyba się w tym wszystkim pogubiłam. Poczułam się zagubiona i otumaniona, bo nie wiedziałam co jest grane, co jest prawdą a co snem.
A końcówka powieści to dla mnie kompletne zaskoczenie, bo...

Asia | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Kurczę już dawno żadna książka tak mnie nie wciągnęła, żebym nie mogła się oderwać od czytania przez pół nocy :)Czytając, cały czas chodziło mi po głowie zakończenie i wyjaśnienie całej sprawy, wymyślałam naprawdę różne scenariusze, jednak na taki pomysł jak autorka nie wpadłam.... może dlatego, że był najprostszy z możliwych i krótko mówiąc banalny.... Ale właśnie chyba to zakończenie sprawiło, że całość strasznie mnie zaintrygowała. Mogę z czystym sumieniem polecić.
Tak z innej beczki widać, że pani Miszczuk się rozwija jako pisarka :) nie mogę się doczekać następnej książki!!

Eli1605 | 2018-03-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2018

To moje pierwsze, przypadkowe zresztą spotkanie z twórczością pani Katarzyny Miszczuk. Książka jest dla młodych ludzi ale i mnie wciągnęła tak, że przeczytałam ją w ciągu kilku godzin. Towarzysząc głównej bohaterce zastanawiałam się tak jak ona, co jest prawdą, co halucynacją, czy to rzeczywistość, czy może już niepoczytalność. I jeszcze ta szokująca, przyciągająca okładka. Dziwna ale dobra książka.

Gabrysia | 2014-01-14

"Druga Szansa"
Kiedy zaczęłam ją czytac wciągnęła mnie bez reszty. Tej książki nie można od tak odłożyc na półkę - wtedy czuje się ogromny niedosyt.
Jedna z najlepszych jakie czytałam.
To arcydzieło. Sam opis czy okładka zachęca do jej kupna.
Nie zawiodłam się na Pani Katarzynie - pisze świetnie.
" Druga Szansa " - nie trzeba się tu rozpisywac.
Jest to po prostu ideał którego nie da się przewyższyc.
Książka opowiadająca o tym jak wielką zagadką może byc nasz umysł.
Julia budzi się w obcym łóżku obcym miejscu nie wie gdzie jest.
I tak rozpoczyna się jej 'przygoda'.
Przeżywa niesamowite przygody , czasami nawet przestraszyłam się czytając ja. Jest wiele fragmentów przy których można poczuc ciarki czy strach jeśli się w nią wczuje. Koniec jest BARDZO zaskakujący. Może się nawet zakręcic łęzka.
Książka opowiada przede wszystkim o zrozumieniu i 'odkryciu' siebie pokazując że czasem świat może spowic nas niesamowice gęstą mgłą przez którą nie widac naszego życia ani pamięci która jest...