Przygody Filonka Bezogonka

Tłumaczenie: Zygmunt Łanowski
Cykl: Filonek Bezogonek (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Pelle Svanslos pa aventyr
9788310120168
Filonek bezogonek
Kopytkowa

Pewnego razu kotek bez ogonka wskoczył do samochodu stojącego na podwórku... Taki był początek całej serii ciekawych zdarzeń. Przygarnięty przez małą Birgittę, rezolutny Filonek z ciekawością obserwuje świat i przeżywa kolejne przygody – dostaje medal za wybitne zasługi, wyjeżdża na zieloną trawkę, a nawet... odbywa samotną podróż pociągiem w nieznane.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2011

źródło okładki: www.nk.com.pl

sola255 | 2015-04-14

Baaardzo ciepła historia małego kotka. Ja miałam jeszcze starsze wydanie , niż są tu wprowadzone:-)
Stare dzieje , kiedy spotkałam Filonka i zostaliśmy przyjaciółmi ;-)
Wszystkie dzieci powinny go poznać bo to straszny słodziak !
Dodaję link , który znalazłam . Fajna grafika , lektor hym ...nieciekawy ,ale jeśli ktoś woli oglądać i troszkę posłuchać ,da radę ;-) !!

Przygody Filonka Bezogonka to powieść, której bohaterem jest mały kotek bez ogonka. Trafia on do domu małej dziewczynki, Birgitty, i zaprzyjaźnia się ze wszystkimi domownikami. Zjednuje sobie ich sympatię miedzy innymi tym, że zaraz na początku wspólnego mieszkania głośnym miauczeniem ostrzega o pożarze w kuchni. Kotek ma wiele przygód, między innymi wyjeżdża z rodziną na wieś na wakacje, a w drodze powrotnej gubi się, gdy przez pomyłkę wskakuje do niewłaściwego pociągu. Na szczęście przygarnia go życzliwy człowiek, który oddaje Filonka Birgitcie, gdy w gazecie natrafia na ogłoszenie o zaginionym kotku.
Filonek poznaje też inne koty z sąsiedztwa, jednak są one bezdomne i uważają, że Filonek jest zarozumiały. Wiele razy próbują wyrządzać mu złośliwe psikusy, ale wszystko zawsze kończy się dobrze. Nie wszystkie koty nie lubią Filonka - na wsi poznaje Stinę, która zapoznaje go z wiejskimi zwierzętami, a na miejskiej ulicy poznaje sympatyczną kotkę Ingrid.
Przygody Filonka Bezogonka to...

Matrioszka | 2018-11-09

Czasami należy wrócić do czasów dzieciństwa i poczuć się jak dziecko :)

Kwyrloczka | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trochę wstyd ale, drugi raz nie przeczytałam Filonka. Pierwszy raz w szkole, lata temu. Drugi raz dziecko przesłuchało Filonka i też nie było mi dane. Filonek zdecydowanie został zdeklasowany przez Pucka i Bursztyńsia. Napisze tylko to czego dowiedziałam, się od pociechy.
Nuda! Tylko się z niego wyśmiewali, zaczepiali, albo mu coś zabrali. I inne koty to, inne koty tamto. W końcu urwali mu łańcuszek, i dalej zaczepiali. W sumie, to najlepsze było jak pojechał na zieloną trawkę.
No, i to by było na tyle. Czyli zasadniczo nie polecamy.
Jest też dla mnie nauka, są takie książki o zwierzętach, które nawet dla ich miłośnika są niestrawne.

Marquee | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

Obecnie telewizja i internet oferuje wiele bajek dla dzieci. Jednak trudno wśród nich odnaleźć te bardziej wartościowe.Ta pozycja to ciekawa propozycja dla najmłodszych, którzy będą mieli okazję poznać miłego bohatera i jego niezwykłe przygody. Wspólnie z rodzicami jako narratorami może to być ciekawa podróż dla dzieci. Polecam

Evik | 2012-04-12
Przeczytana: 07 lipca 2011

Historia kotka, któremu po urodzeniu szczur odgryzł ogonek. Z tego powodu był szykanowany przez inne koty.
Przypadkiem ze wsi kotek trafia do miasta, do rodziny z dwojgiem dzieci. Tam dostaje nowe imię - Filonek.
W nowej rodzinie ma sporo przygód. Pierwszego dnia niszczy szal z lisa, potem ratuje rodzinę z pożaru. Razem z rodziną obchodzi święta, dostaje bożonarodzeniowe prezenty. Poznaje piwniczne koty. Niestety, przydomek Bezogonek za nim ciągnie się. Nowa rodzina zabiera go ze sobą na wakacje na wieś. Zauważa tam żmiję, która bierze za ogon bez kota ;) . W czasie powrotu z wakacji gubi się i odnajduje. Ma wiele innych, ciekawych przygód.
W dzieciństwie bardzo lubiłam przygody Filonka Bezogonka.

Solyenna | 2014-08-27

Moja pierwsza -prawie- samodzielna wizyta w bibliotece i moja pierwsza książka. Nie wybrałam jej sama- Pani bibliotekarka przydzieliła mi ją. Byłam troszkę rozczarowana i smutna- tytuł nie brzmiał zachęcająco. Obiecała mi, że nigdy nie zapomnę tej książki- i faktycznie nie zapomniałam. Już na sam dźwięk tytułu budzą się we mnie niesamowite wspomnienia. Magia pierwszej książki...od tego wszystko się przecież zaczęło.

MsFairylight | 2015-12-15
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo
Przeczytana: wrzesień 2001

"Przygody Filonka Bezogonka" to pierwsza książka, jaką w swoim życiu wypożyczyłam w szkolnej bibliotece. Dlaczego akurat ta? Z bardzo prostej przyczyny: bardzo spodobała mi się okładka. Po powrocie do domu zabrałam się za lekturę i odkryłam, że nie tylko kolorowe obrazki są zaletą książki. :) Fabuła dość prosta, zwierzęcy bohaterowie, czego więcej do szczęścia potrzeba siedmioletniemu dziecku?
"Filonek" był i zawsze będzie kamieniem milowym w mojej literackiej podróży przez życie. Tego samego życzę każdemu dziecku, które kiedykolwiek po niego sięgnie.
P.S. Pozycja obowiązkowa dla dużych i małych miłośników kotów!

Abee | 2015-02-20
Przeczytana: 26 grudnia 1977

Wzruszająca historia z dzieciństwa. Sympatia do kotków została na lata.

mag | 2015-12-04

Filonek jest młodym, ruchliwym kociakiem, z różowym noskiem i nakrapianym w szare plamki futerkiem. I byłby normalnym kocurkiem, gdyby nie smutny fakt - nasz bohater nie ma ogonka, a wiąże się z tym mrożąca krew w żyłach historia, o której dowiecie się z książki. Nietrudno się zatem domyślić, skąd się wzięło jego przezwisko, którego serdecznie nie znosił.

Filonek, jak na młodego kiciusia przystało, jest ciekawy świata, a ta ciekawość prowadzi go do samochodu pewnego wujka. W ten oto sposób nasz milusiński opuszcza rodzinne wiejskie strony i trafia do miasta do przesympatycznej rodzinki.

Kotek poznaje domowe życie, udaje mu się uratować dom przed pożarem, za co dostaje medal. Ale nie zawsze jest tak kolorowo, bo Filonek, jak na kota przystało, lubi też psoty, a te nie zawsze podobają się domownikom.

Jest jeszcze banda kocura Monsa, która z zazdrości ciągle zatruwa życie naszemu bohaterowi.

Filonek wyjeżdża wraz z rodziną na wakacje i przeżywa mnóstwo przygód. Poznaje życie na...