Niemal pół wieku po premierze kultowego filmu Tadeusza Konwickiego Ostatni dzień lata (1958) redakcja Newsweeka Polska zwróciła się do dziewięciorga znanych pisarzy z propozycją napisania tekstu według pomysłu zaczerpniętego ze scenariusza filmu dwoje ludzi, plaża, realia współczesne.

Anne_Joy | 2013-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2013

Niesamowite, ile treści można zawrzeć na 20 stronach! Tym razem sięgnęłam jedynie po opowiadanie Nurowskiej "Długi letni dzień". Rzecz dzieje się na nadbałtyckiej plaży latem 1982, w czasie trwania stanu wojennego. Poznajemy młode kochające się małżeństwo, które – w nadziei na lepsze życie – pragnie po zmroku przeprawić się pontonem do Szwecji. Wkrótce jednak okaże się, że nie są oni w swej decyzji tak do końca jednomyślni. Będzie to miało wpływ na ich dalszy związek. Jak więc zakończy się dla nich ten długi letni dzień? Czy będą jeszcze umieli odnaleźć do siebie drogę? Czy może, pomimo łączącej ich miłości, czeka ich rozstanie? Warto się przekonać.
Nurowska świetnie oddaje tu rzeczywistość PRL-u i stanu wojennego, a także marzenia ludzi o wyrwaniu się z wszechobecnej "szarości" do innego, lepszego świata. Wobec jej bohaterów nie sposób być obojętnym. Polecam!

Moja ocena (jednego opowiadania): 6/6 lub 9/10

PS. Muszę pamiętać, żeby obejrzeć film Konwickiego "Ostatni dzień lata".

ArtMagda | 2015-12-03

"Mam nadzieję, że przynajmniej Ty potraisz być szczęśliwy. Podobno decydują o tym dwa, może trzy momenty w życiu, te, które dają światło. Reszta jest bez znaczenia"...

To zgrabny zbiór opowiadań polskich autorów, i choć owszem zeszłoroczny, to zdecydowanie nieprzeterminowany:) Zbliżają się wakcje, zatem zapewne nie zabraknie okazji do plażowania, a co na wydmach, piaskach złotych jest niezbędne? Przyjemna, lekka lektura, pozwalająca zrelaksować się i w pełni cieszyć każdym dniem lata!

Niemal pół wieku po premierze filmu Tadeusza Konwickiego "Ostatni dzień lata" (1958) redakcja "Newsweek Polska" zwróciła się do dziewięciorga pisarzy z propozycją napisania tekstu według pomysłu zaczerpniętego ze scenariusza filmu - dwoje ludzi, plaża, realia współczesne. Autorami opowiadań zebranych w tym tomie są kolejno wwdług spisu treści: Wojciech Kuczok, Włodzimierz Kowalewski, Rafał A. Ziemkiewicz, Maria Nurowska, Paweł Huelle, Izabela Sowa, Stefan Chwin, Krystyna Kofta, Sławomir Shuty. I...

Raisa | 2012-08-07

Właściwie trzeba by ocenić każde opowiadanie osobno. Moje faworyty to "Brzydki człowiek", "Długi letni dzień", "Pierwsze lato" i "Królowa fryzjerek". Dodam, że książka pojechała ze mną na Woodstock i jako festiwalowa lektura sprawdziła się. ;)

Monika | 2013-04-03

Każde opowiadanie należałoby rozpatrzyć osobno bo każdy z pisarzy ma swój niepowtarzalny styl. Książka jako całość zlewa się w swoistą, jak dla mnie mało barwną i zaskakującą, mozaikę historii miłosnych.Nie zachwyciła mnie, pozycja lekka i przyjemna na letnie leżakowanie na łące.

Beata Woźniak | 2014-08-24
Przeczytana: 25 października 2011