Zabytek i historia

Antologia; wybór i wstęp Piotr Kosiewski, Jarosław Krawczyk. Ta książka to antologia XIX-wiecznych tekstów poświęconych konserwacji i ochronie zabytków. Układają się one w wielką debatę, w której głos zabierają największe autorytety kultury europejskiej, m.in. Johann Wolfgang Goethe, Friedrich Schlegel, Victor Hugo, Charles de Montalambert i inni. To nie tylko apel o obronę substancji...

Antologia; wybór i wstęp Piotr Kosiewski, Jarosław Krawczyk.

Ta książka to antologia XIX-wiecznych tekstów poświęconych konserwacji i ochronie zabytków. Układają się one w wielką debatę, w której głos zabierają największe autorytety kultury europejskiej, m.in. Johann Wolfgang Goethe, Friedrich Schlegel, Victor Hugo, Charles de Montalambert i inni. To nie tylko apel o obronę substancji zabytkowej, to również wielka dyskusja pomiędzy tymi, którzy ośmielili się rekonstruować zabytki architektury z bardzo skąpych czasem pozostałości, a tymi, którzy pragnęli pieczołowicie zachować najmniejsze choćby nawarstwienia historyczne. Pomiędzy tymi biegunami mieści się jednak cały wachlarz postaw, a niektóre z właściwych im kompromisów do dziś winny dawać wiele do myślenia konserwatorom.

Nanatei | 2015-11-05
Bartłomiej | 2014-05-14