Plaża muszli

Seria: Terytoria Skandynawii
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Musselstranden
literatura szwedzka, tajemnica

Ulrika jako nastoletnia dziewczynka co roku lato spędza nad morzem w południowo-zachodniej Szwecji wraz z barwną i kontrowersyjną rodziną Gattmanów. Na muszelkowej plaży rozgrywają się najważniejsze i najpiękniejsze chwile jej życia. Gdy jednak pewnego razu znika w tajemniczych okolicznościach adoptowana przez Gattmanów hinduska dziewczynka, harmonia tego miejsca zostaje zaburzona, a letni dom pustoszeje.

Poznaj tajemnice rodziny opętanej przeszłością.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

neta | 2014-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 29 marca 2014

Mam do siebie ogromne pretensje, że wzięłam tę książkę do rąk w tak nieodpowiednim momencie. Gdy sama jestem niespokojna i pełna sprzecznych emocji. I gdy liczne trudne sprawy zajmują moją głowę i czas nie pozwalając się skupić.
A „Plaża muszli” potrzebuje ciszy. Wewnętrznej. Odrobiny zadumy, zamyślenia, a może nawet rozmarzenia…?

„Świat, który przemierza, jest szary. Słońce jeszcze nie wzeszło. Kocha ten świat, gdzie nie ma ani światła, ani ciemności, Świat bez cieni, bez kolorów. Niczego dobrze nie widać, nic się na dobre nie skryło, wszystko jest domysłem, niedopowiedzeniem”.

I niedopowiedzeniem jest ta opowieść. Tęsknotą za utraconym dzieciństwem i letnią beztroską. Nostalgiczną wyprawą do wspomnień, która przynosi nieoczekiwane odkrycie (bynajmniej nie makabryczne, jak sugeruje opis) i z czasem daje nowe spojrzenie na dawne sprawy. I ukazuje inną historię. Historię nieprzystosowania w potocznym odbiorze, ale jak się przyjrzeć uważniej to jednak historię niesamowitej więzi,...

wiejskifilozof | 2015-02-12

Przyznam,że okładka książki nie mówi nam co to będzie za książka.
Można by wysnuć przypuszczenie, że to jakaś obyczajówka.
I po części jest, bo czystym kryminałem tego nie nazwę.
Akcja w większość toczy się na jednej ze szwedzkich plaż w latach 70.
Mamy tu nie tylko piękne opisy przyrody:mewy,kraby,norki.
Ale też bywających tam ludzi.
Główną osią książki, jest zaginięcie pewnej dziewczyny.
Z perspektywy lat, wspomina te wydarzenia jej koleżanka.
I mimo,że nie ma tu wybuchów, strzelanin, czy też innych spektakularnych rzeczy, to powieść mocno wciąga i czas przy czytaniu szybko mija.

Monika | 2012-05-06
Przeczytana: maj 2012

Uwielbiam takie książki !!! Ta powieść mnie oczarowała , wyciszyła, przeniosła w piękne miejsce a mianowicie na tytułową- PLAŻĘ MUSZLI.
To historia przyjaźni, historia ludzi zagubionych szukających swojego miejsca w życiu, historia rodziny skrywającej mroczną tajemnicę. To piękna i magiczna proza POLECAM !!!

Agnieszka A | 2010-09-25
Na półkach: Przeczytane, Skandynawskie
Przeczytana: 25 września 2010

Niezwykła opowieść o nieprzystosowaniu, przynależności, poszukiwaniu swojego miejsca, osadzona w urzekającym skandynawskim krajobrazie. Historie trzech kobiet - Kristiny, Mai i Ulriki - spina klamra tytułowej Plaży Muszli, która latem 1972 staje się miejscem wydarzeń na zawsze zmieniających życie bohaterek i ich rodzin. Tajemnicze zniknięcie adoptowanej przez Gattmanów Mai odsłania prawdziwe oblicze pozornie szczęśliwej, idealnej, "miodowozłotej" rodziny.

Powieść Hermanson silnie działa na zmysły poprzez sugestywne opisy szwedzkiego krajobrazu. Przywoływane przez Ulrikę wspomnienia wakacji spędzanych na Plaży Muszli sprawiają, że czytelnik może poczuć zapach słonej wody, rozrzuconych na plaży muszli, wiatru wiejącego od szkierów. Można wręcz dotknąć śliskich od wody skał, wsunąć się w zarośnięte szczeliny, skryć w osłoniętych od ludzkiego wzroku grotach, usłyszeć przenikliwy krzyk kołujących nad wysepkami mew i rybitw. Prawdziwa uczta dla zmysłów i jednocześnie historia...

Red | 2011-01-17

Tej książki się nie czyta - ją się pochłania. Szwedzka pisarka za pomocą pióra przenosi nas w świat pełen słońca, piasku, muszli, wiatru i morza - język to zdecydowanie najmocniejsza część powieści. Opowiedziana historia, z pozoru zupełnie zwyczajna, potrafi wciągnąć bez reszty i utrzymywać czytelnika w ciągłym napięciu. Wady? Kończy się zdecydowanie za szybko.

Evita | 2011-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2011

Piękna,osadzona w nadmorskim krajobrazie historia.Kilkunastoletnia Ulrika spędza wakacje u rodziny Gattmanów,zaprzyjaźnia się z ich córką Anne-Marie,można powiedzieć,że to nawet coś głębszego,to fascynacja.Ulrika nazywa ją "swoją złotą Anne-Marie,miodową Anne-Marie".Marzy,żeby być członkiem tej rodziny,wrasta w nią.Do czasu pewnego letniego dnia,kiedy zostawiona pod opieką młodzieży,czyli rodzeństwa Gattmanów i Ulriki ginie Maja,adoptowana córka Gattmanów.Maja to taki mały "dzikusek",nie mówi,nie okazuje uczuć,ciągle rysuje ptaki.Znika bez śladu.Od tej pory rodzina się rozpada,nic nie jest takie jak dawniej.Po ponad dwudziestu latach,Ulrika wraca do tej nadmorskiej miejscowości,w której spędzała wakacje.Pokazuje synom miejsca,w których się bawiła.Dokonują makabrycznego odkrycia i Ulrika poznaje brakujące elementy układanki i zadawnione tajemnice rodzinne...

Dotka76 | 2010-08-23
Przeczytana: 2009 rok

Lubię literaturę skandynawską - zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Ta książka też mnie nie rozczarowała. Nastrojowa, nieśpieszna narracja. Spokojnie opowiedziana niezwykła w sumie historia. Jak dla mnie – brawo!

książek: 2028
Monika | 2010-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2010

"Plaża muszli" jest kolejną powieścią rodem ze Skandynawii, którą udało mi się przeczytać. Opowiada o Ulrice, która jako dziewczynka spędza co roku lato nad morzem w południowo-zachodniej Szwecji wraz z barwną i kontrowersyjną rodziną Gattmanów. Na muszelkowej plaży rozgrywają się najważniejsze i najpiękniejsze chwile jej życia. Gdy jednak pewnego razu znika w tajemniczych okolicznościach adoptowana przez Gattmanów hinduska dziewczynka, harmonia tego miejsca zostaje zaburzona, a letni dom pustoszeje. Dorosła Ulrika wraca do zatoki muszelek dopiero po dwudziestu czterech latach, by pokazać swoim synom rajską plażę swojego dzieciństwa, ale makabryczne odkrycie, którego przypadkowo dokonuje wraz z nimi, rzuca nowe światło na tajemnicę sprzed lat. Poznaj tajemnice rodziny opętanej przeszłością.
Źródło: tanio.pl
Od pierwszej strony powieści czuć tajemnicę, a losy Ulriki i Kristiny oraz Mai, adoptowanej córki rodziny Gattmanów przeplatają się i dopiero na samym końcu powieści wyjaśnia...

Ewa Kowalska | 2016-08-29
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Ta książka zawsze już będzie kojarzyć mi się z klimatem wakacji, morza i dorastaniem. Młoda dziewczyna spędza wakacje z liczną rodziną przyjaciółki. Wyprawy na Ptasią Wyspę, opalanie i kąpiele, noc spędzona na plaży pod gołym niebem dają obraz spokojnego, beztroskiego życia nastolatków. Podczas tej beztroskiej zabawy ginie mała dziewczynka. Wydarzenie to zmienia życie rodziny. Nie powiem, że przyspiesza dorastanie, ale z pewnością zmusza do głębszych refleksji. Wątek zaginięcia Mai splata obie części opowieści: tę pierwszą wakacyjną i tę drugą po latach. Zgodnie z moimi oczekiwaniami otrzymałam ciekawą historię opowiedzianą barwnie, ciepło i intrygująco. Nie przeszkadzało mi wcale, że pewnych spraw można było domyślić się wcześniej, bo i tak delektowałam się nimi, kiedy przyszła na nie pora.
Polecam nie tylko na wakacyjne dni.

Monika Napiórkowska | 2011-01-23
Przeczytana: 2010 rok

Jest po prostu magiczna :) czyta się jednym tchem POLECAM!