Mój Ojciec, Mój Przyjaciel

Mein Vater mein Freund
9788365532060
edukacja, ojcostwo, wychowanie
Alicja

Mały Arno Stern jeździ swoim czerwonym samochodzikiem po podwórku, kiedy nagle woła go matka: „Arno, odstaw samochód i chodź szybko!”. Tak zaczyna się w 1933 roku ucieczka żydowskiej rodziny przed nazistami. Ojciec Arno, Isidor, kierowany intuicją i niewyczerpaną ufnością w Boga wie, że potrzeba cudu, by odnalazł spokój i szczęście dla swojej rodziny. Zaufanie i bezwarunkowa miłość są kluczem...

Zaufanie i bezwarunkowa miłość są kluczem dostępu Isidora do swojego syna Arno, który stanie się wynalazcą Malortu i osiągnie niezwykłe sukcesy naukowe. Arno z kolei przekazuje tę tradycję zaufania synowi André, któremu dał przywilej niechodzenia do szkoły. Dziś André także ma synów…

Sternowi zależy nie na tym, aby zobaczyć u dzieci spełnienie własnych oczekiwań, ale by wzrastały one w przestrzeni miłości, zaufania i motywacji, w której ich umiejętności mogą rozwijać się bez ograniczeń.

Opowieść Arno i André Sternów to poruszająca historia rodziny, wolna od dziadostwa, ponieważ pokazuje, jak ważna w życiu człowieka jest głęboka potrzeba posiadania kochającego ojca.

Trzy pokolenia ojców i synów pokazują, że miłość i zaufanie są dziedziczne.

To niezwykle cenny głos w aktualnej dyskusji o „nowym ojcostwie” i problemach współczesnych chłopców.

Poruszająca historia żydowsko-niemiecko-francuskiej rodziny.

źródło opisu: wydawnictwoelement.com.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

wmiędzyczasie | 2017-03-13
Przeczytana: luty 2017

"Mój ojciec, mój przyjaciel" autorstwa Arno i André Sternów to poruszająca opowieść o trzech pokoleniach żydowskiej rodziny, która przetrwała dzięki sile ojcostwa.
Isidor, Arno i André, to kolejni ojcowie, ale też synowie, których decyzje i postawy wzajemnie na siebie wpływały (i nadal wpływają). Zarówno Arno, jak i André, opisują relację ojciec-syn, przywołując szereg rodzinnych historii, ważnych decyzji oraz codziennych zdarzeń.
Ucieczka z rodzinnych Niemiec, zagrożenie życia, troska o najbliższych i chęć zapewniania swoim najbliższym choćby namiastki domu - to wyzwania, z którymi mierzy się ojciec Arno, tym samym wyznaczając pewną linię ojcostwa, które poświęceniem, wiernością, troską i odwagą porusza czytelnika. Arno i André w innych czasach i zupełnie innych warunkach, będą kontynuować pewien wzór ojcostwa Isidora.
Książka dzięki wielu ciekawym anegdotom i refleksjom autorów na temat ojcostwa oraz relacji rodzinnych stanowi cenną lekturę, nie tylko dla ojców - śmiało można...

nitka_kitka | 2017-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Bardzo ładna książka rzucająca rys historyczny głównie na okres II wojny światowej. Losy żydowskiej rodziny wiele lat nie mającej własnego domu. Piękne jest to, że mimo tylu cierpień, niebezpieczeństw, udało się zachować godność, szacunek a więzi rodzinne przetrwały do dziś i są wyjątkowo mocne. Piękne to. W dzisiejszych czasach nie szanujemy tego co mamy, nie liczy się dla nas człowiek. Niezwykle cieszę się z przeczytania tej książki. Polecam.

maciejem | 2017-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2017

Slabe. Ci ktorzy oczekuja od tej ksiazki jakiegos rodzaju literackiego poradnika na przykladzie relacji ojca z synem beda zawiedzeni. Pierwsza polowa ksiazki to historia,wujka,ciotki,matki,babki dziadka itd. rodziny austriackich zydow. drugia zas polowa to laurka synka wystawiona ojcu, popadajac w zachwyty jaki jest wspanialy, madry i utalentowany. Nie nie podobala mi sie ta ksiazka.
Kupilem ja po malowniczej i zachecajacej recenzji w radio. Niestety nie jest to ani ciekawa ani dobrze napisana historia. Nie polecam.

margoosa | 2017-06-04
Przeczytana: 31 maja 2017