Utwory wybrane. Tom 4. Mistrz i Małgorzata

Seria: Biblioteka klasyków
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
literatura piękna
pleciuch

W czterech obszernych tomach gromadzimy wszystko, co z Bułhakowa najwspanialsze, począwszy od wczesnej prozy, teksty krótkie, felietony, opowiadania, powieści, utwory teatralne (zarówno dramaty, jak i powieści okołoteratralne) aż po opus magnum, Mistrza i Małgorzatę w klasycznym i znakomitym literacko przekładzie. Crème de la crème edycji stanowi nowy przekład Białej gwardii według edycji krytycznej z 2015 roku. Przekład Mistrza i Małgorzaty porównano z rosyjską edycją krytyczną - także z 2015 roku.

Tom czwarty:

Mistrz i Małgorzata

Wybrała i posłowiem opatrzyła Alicja Wołodźko-Butkiewicz.

źródło opisu: https://piw.pl/pl/utwory-wybrane-tom-4-mistrz-i-malgorzata

źródło okładki: https://piw.pl/pl/utwory-wybrane-tom-4-mistrz-i-malgorzata

jar1o | 2019-04-29
Przeczytana: kwiecień 2019

Sprawa tyczy wydania z 2018-11-12 wydawnictwa PIW.
Część tekstu w wielu miejscach w sporej ilości jest pogrubiona nie wiedzieć czemu.
Bez związku i składu raz pogrubiona a raz normalna.
Napisałem zapytanie do wydawnictwa o co z tym pogrubieniem chodzi.
Nie otrzymałem do dziś żadnej odpowiedzi być może aby mnie zbyć przed odpowiedzią na spory błąd edytorski wydania.
Przeszkadza mi taka różnoraka grubość tekstu, wygląda to jakbym przeglądał gazetę.
Zastanawiam się czy książka nie jest wybrakowana.
Ciekawi mnie czy pozostałe egzemplarze u innych osób są takie same.
Ocena tyczy wydania, mam problem żeby takie coś czytać.

Przeczytane.
Książa świetna, końcowa nota podniesiona zwłaszcza dzięki znakomitemu nostalgicznemu epilogowi.
W książce pojawia się jedna nieścisłość dość istotna.
"Bezdomny" dowiaduje się że zmarł sąsiad z pokoju 118 w klinice Strawińskiego, a w epilogu pisze że ów chory zaginął na ZAWSZE!
Ponieważ książka nie została ukończona przez Bułhakowa (ciągle ją poprawiał i...

AntoniS | 2019-03-25

Genialna książka, genialny przekład.