KGB/FSB. Władcy Rosji

Okładka książki KGB/FSB. Władcy Rosji Irina Borogan, Andriej Sołdatow
Okładka książki KGB/FSB. Władcy Rosji
Irina BoroganAndriej Sołdatow Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej reportaż
reportaż
Biblioteka Gazety Wyborczej
Agora
2015-04-09
2015-04-09
Agnieszka Sowińska
KGB FSB Putin Federacja Rosyjska Rosja służby specjalne

Książka ukazująca powiększanie się wpływów służb specjalnych w Rosji, a jednocześnie ich słabą skuteczność. Wydaje się, że autorzy porządnie zweryfikowali przedstawione informacje. Literacko średnia.

Pozycja bardzo stronnicza, przedstawiająca tylko jeden punkt widzenia, który często pozostaje w domysłach. Nie podobało mi się, że przeważająca większość źródeł, to linki do strony autorów. W książce bardzo rzadko są przedstawiane dowody na poparcie wysnutych tez. Raczej jest to zebranie wielu informacji i budowa teorii o dziedzictwie, celach i akcjach podjętych przez KGB/FSB. Wolałbym pozycję, która przedstawi więcej dowodów a mniej wniosków obarczonych subiektywnym spojrzeniem. Pozycja raczej nie porywa i nie czytałem jej z jakąś wielką przyjemnością.

PS. Nie wnikam czy tezy tam zawarte są prawdziwe.

Należę do osób lubiących literaturę historyczną i faktu. Nawet jeśli jej lektura przynosi tylko negatywne przemyślenia. A dokładnie takich spodziewałem się po tym tytule.

Doceniam ogrom roboty jaki zrobili autorzy, bowiem za tą książką kryje się wiele lat żmudnego zbierania danych, kojarzenia faktów, czy walki z prześladowaniami. Oni wierzyli, że mają pewną misję do spełnienia i bez wątpienia ją osiągnęli. Misją tą było otwarcie oczu rosyjskiego społeczeństwa.

Reporterska robota, doprawdy wspaniała. Zaś literacka?

Od pierwszej strony widać, że naczelnym celem wydawnictwa jest "poinformować", a nie "zainteresować". Przez kolejne rozdziały raczej brnie się, niż przepływa. Poważne oskarżenia mieszają się tu z tymi mało istotnymi. Najważniejsze wydarzenia przeplatane są pobocznymi. Liczba szczegółów i pojawiających się nazwisk przygniata, przez co jest do okiełznania tylko dla osób doskonale obeznanych w rosyjskich realiach.

W efekcie czytelnik ma bardziej wrażenie obcowania z "kompendium nadużyć FSB", niż z wciągającą literaturą polityczną, która miałaby w pierwszej kolejności pokazałaby mechanizmy działania rządzących.

Po lekturze w pamięci zostaje przykry ale i ważny obraz. Jednak mam wrażenie, że jest on skierowany głównie do Rosjan.

Skusiła mnie reklama w telewizji i zakupiłem tę książkę. Autorzy dobrze opisują wewnętrzne problemy Rosji niemniej jednak, uważam, że książkę momentami czyta się jak dane statystyczne, albo analizę danych na temat wywiadu i kontrwywiadu. Spodziewałem się po tej pozycji dużo więcej. Osobą których nie interesuje tematyka nadużywania i skorumpowania władzy (co nie jest zresztą nowością w Rosji) nie polecam. Mnie osobiście książka momentami nudziła. Przeciętniak.

Książka opisuje działania służb specjalnych w Rosji. Jeżeli ktoś lubi temat służb i ich działania to polecam serdecznie.

Książka pozwoliła nabrać mi dystansu do pewnych teorii spiskowych i popatrzeć szerzej na rosyjskie tajne służby. Co nie oznacza jednak, że z Rosją wszystko jest w porządku...

Kompetentnie przedstawiona historia służb specjalnych Federacji Rosyjskiej po rozpadzie Związku Radzieckiego. FSB czyli Federalna Służba Bezpieczeństwa to w prostej linii kontynuatorka osławionego KGB. Według autorów jest to służba potężniejsza niż KGB: ma większe wpływy i władzę. Niemniej z największym zagrożeniem ostatnich lat, terroryzmem, poradziła sobie marnie.

Po upadku ZSRR Borys Jelcyn, aby osłabić wszechwładzę specsłużb, rozdzielił je na szereg niezależnych agencji, które zaciekle ze sobą konkurowały. Gdy Putin przyszedł do władzy, z powrotem scalił wszystkie służby pod egidą FSB, a na ich czele postawił kumpli – czekistów z Petersburga. Co więcej, czekiści, czy raczej byli czekiści, rządzą Rosją: kierują wieloma ważnymi biznesami i w sposób decydujący kształtują politykę państwa.

KGB podlegało partii komunistycznej zaś FSB podlega jedynie prezydentowi, zresztą też czekiście, więc ludzie których mentalność jak piszą autorzy: „charakteryzuje się podejrzliwością, klanowością oraz klaustrofobicznym stosunkiem do świata zewnętrznego” niepodzielnie rządzą Rosją od 15 lat.

Autorzy pokazuję, iż FSB ma olbrzymią władzę: podsłuchy, inwigilacje, prześladowania opozycjonistów, itp. itd. Zabija też, praktycznie bezkarnie, przeciwników Rosji, głównie Czeczenów, poza granicami kraju. Najgłośniejszym zabójstwem było otrucie Aleksandra Litwinienki w Londynie w 2006r.

Z drugiej strony swoje główne zadanie, czyli walkę z terroryzmem, służby spełniają marnie. Autorzy dokładnie piszą o fatalnie przeprowadzonych przez FSB operacjach antyterrorystycznych w teatrze na Dubrowce i Biesłanie, gdzie poległy setki zakładników;zatem tradycja nieliczenia się z życiem ludzkim jest wciąż w Rosji żywa.

Może najlepsza charakterystyka FSB brzmi następująco: "FSB najbardziej przypomina bezlitosne „mukhabaraty” – służby specjalne w krajach arabskiego Bliskiego Wschodu: głównym jej zajęciem jest obrona autorytarnego reżimu. Jest przy tym podporządkowana wyłącznie najwyższej władzy w państwie, pozostaje nieprzenikniona dla społeczeństwa, skorumpowana, w walce zaś z tymi, których podejrzewa o terroryzm albo odmienne poglądy polityczne, posługuje się bezwzględnymi i okrutnymi metodami."

Sporą część książki stanowi monotonna wyliczanka ekstra aktywności rosyjskich specsłużb: ich finansowanie sportu czy filmów - panegiryków. To mało interesujące dla nierosyjskiego czytelnika. Niemniej książka prezentuje kompetentny obraz wszechwładnych specsłużb we współczesnej Rosji; przy takich służbach perspektywy rozwoju demokracji w Rosji są raczej marne.

Po...

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Mój
  • Żanu czytał - pożyczone z biblioteki