Oni sterowali Hitlerem

Wydawnictwo: Bellona
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
malena

Uznany specjalista historii Niemiec, a w szczególności III Rzeszy, Jean-Paul Bled przedstawia koleje losu dwudziestu trzech emblematycznych decydentów reżimu nazistowskiego oraz współpracowników i towarzyszy Führera. Opisuje rolę, jaką odegrali w tworzeniu i ugruntowaniu hitlerowskiego aparatu władzy. Kanwą poszczególnych historii są często mało znane relacje łączące prezentowane postaci z...

Kanwą poszczególnych historii są często mało znane relacje łączące prezentowane postaci z Hitlerem. Wśród bohaterów książki znajdują się wspólnicy przywódcy III Rzeszy (Papen, Blomberg, Schacht), jego druhowie (Göring, Hess, Goebbels, Himmler, Bormann, Speer), służalcy (Rosenberg, Frick, Ribbentrop Frank Heydrich, Schirach), oficerowie wojskowi (Keitel, Guderian, Rommel, Dönitz), artyści (Hoffmann, Riefenstahl), jak również wykluczeni w czasie „Nocy długich noży” (Röhm, Strasser).
Autor nie sięga po truistyczne wzorce przedstawiające Hitlera jako histerycznego i osamotnionego dyktatora, kontrolującego lepiej lub gorzej swoich wasali. Przeciwnie, ukazuje siłę jego dominacji, zręcznego manipulowania ludźmi oraz umiejętności wykorzystywania sytuacji i konfliktów, które nieustannie pojawiały się w gronie osób z jego najbliższego otoczenia.

źródło opisu: Bellona, 2017

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9017

CUD-NATURY | 2017-11-17

Ciekawa książka, choć nie ma nic nowego, sensacyjnego. Dowiedziałam się kilku nowych faktów. Tytuł polskiego wydania brzmi sensacyjnie, ale z treści nic nie wychodzi aby dać mu ten tytuł zamiast przetłumaczyć oryginalny. Generalnie - dobrze napisana książka, ale bez żadnych zaskakujących rewelacji.

MaxWielki | 2017-08-29
Alberto | 2017-08-09