Saara, dziewczyna z Vastamaki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Vastamaen Saara
8320700043
Małgorzata

Saara zaczyna swój pamiętnik jako uczennica piątej klasy - wtedy bowiem w jej spokojnym dotychczas życiu wiejskiego dziecka zaczynają się dziać rzeczy ważne i niezwykłe: sąsiedzi wynoszą się "na zarobek" do Szwecji albo uciekają do miasta. Fala emigracji do miasta ogarnia również rodzinę Syrjala. Kilkunastoletnia Saara prosto i ciekawie opowiada o trudnej drodze ze w si do miasta, o pożegnaniu z domem rodzinnym i próbach zaaklimatyzowania się w nowym środowisku.
"Saara, dziewczyna z Vastamaki", książka współczesnej autorki fińskiej, to pierwsza z cyklu trzech krótkich powieści połączonych osobą wspólnej bohaterki.
Jest to miła lektura nie tylko dla dziewcząt, którym będzie ona zapewne bliska przez osobę narratorki, ale i dla dorosłych.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

WisemantheWise | 2017-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

"Prawdziwa lekcje życia", można by napisać komentarz o tej książce. Historia rodziny, mieszkającej na fińskiej prowincji, wrośniętej w takie życie i nieznającej innego. Życie codzienne przepełnione żmudnymi obowiązkami, związanymi z pracą w gospodarstwie, w której uczestniczyć musiały nawet dzieci. Poza tym oczywiście główna bohaterka musiała także pilnie się uczyć. Życie na wsi jednak również posiada wiele zalet, co skonfrontowane zostało z rzeczywistością miejską, w której po przeprowadzce rodzina nie potrafiła się odnaleźć. Lubię książki, w których mogę przeczytać o tym czego sam nie znam, poza tym fajnie jest czytać też o odmiennych do naszych miejscach, zwyczajach i perypetiach bohaterów. Bardzo przyjemna opowieść.

Ulubiona książka mojego dzieciństwa. Wracałam do niej kiedyś wielokrotnie, ale kompletnie nie pamiętam o czym była. Marzę by przeczytać ją znowu, ale niestety mój egzemplarz gdzieś zaginął:-(