Zgłosuj na książki roku 2017

Szczurowisko

Wydawnictwo: Novae Res
szczurowisko, antczak, książka, PRL,
Gell

Amerykanin, Peter Francis Stranger, przylatuje z Nowego Jorku do Obozu Bratnich Krajów Socjalistycznych celem sfinalizowania transakcji handlowej oraz krótkiego wypoczynku. Niespodziewanie zostaje `zatrzymany tylko do wyjaśnienia` pod pozorem niewłaściwie wystawionej mu wizy, zakuty w kajdanki i przewieziony z lotniska do Ministerstwa Bezpieczeństwa Mas Pracujących. Stamtąd, po wstępnym...

Stamtąd, po wstępnym przesłuchaniu, nad wyraz łatwo udaje mu się wymknąć i mimo nieznajomości nawet podstawowych realiów kraju, w którym jest pierwszy raz, bez trudu dociera do amerykańskiej ambasady, niestety zamkniętej już o tej dość późnej porze. Po nieudanej próbie sforsowania ogrodzenia zostaje `zdjęty` przez tajniaków i odstawiony z powrotem do MBMP.
W wyniku na pozór, a chwilami może i naprawdę ogólnie panującego bałaganu i rozgrywek decydentów, wędruje z rąk do rąk przeróżnych typów tamtejszej rzeczywistości. Niczym Kafkowski Józef K. staje się przedmiotem, wręcz ofiarą bliżej nieokreślonych, a dla niego całkiem niepojętych `gierek` i `kruczków` tamtejszych władz.

`Szczurowisko` to reminiscencja z okresu PRL-u, opowieść o zniewoleniu jednostki przez system i lęku przed rzeczywistością.

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/szczurowisko,druk (bez...(?)

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/szczurowisko,druk

Ula | 2015-08-28