Pan Samochodzik i Winnetou

Cykl: Pan Samochodzik (tom 9)
Wydawnictwo: Siedmioróg
Marta

Tym razem Pan Samochodzik trafia w sam środek konfliktu między żeglarzami i motorowodniakami spędzającymi wakacje nad jeziorem Zmierzchun. Sprawa komplikuje się, gdy okazuje się, że kierownik tamtejszego ośrodka wczasowego postanowił wykorzystać ten spór do realizacji własnych interesów. Cyniczny Purtak nie przebiera w środkach, ale sojusznikiem Pana Samochodzika zostaje największy obrońca mazurskiej przyrody - Winnetou. Czy wspólnymi siłami zdołają powstrzymać wyrachowanego karierowicza?

Atutem tego wydania jest spójna, opracowana dla całej serii szata graficzna autorstwa cenionej przez wielbicieli Pana Samochodzika ilustratorki Katarzyny Kołodziej. Na szczególną uwagę zasługują kolorowe, utrzymane w nowoczesnym stylu wyklejki, które stanowią zarówno wyjaśnienie, jak i dopełnienie treści książki, harmonijnie komponując się z okładką. Pan Samochodzik i Winnetou to dziewiąta książka z serii Pan Samochodzik.

źródło opisu: http://siedmiorog.pl/k3025_pan_samochodzik_i_winnetou_

źródło okładki: http://siedmiorog.pl/k3025_pan_samochodzik_i_winnetou_

denudatio_pulpae | 2016-09-29
Przeczytana: 1999 rok

"[...]- Bo ja, proszę pana, jestem z milicji. Nazywam się Frączak, kapitan.
I machnął mi przed nosem legitymacją Milicji Obywatelskiej.
Pokazałem mu legitymację służbową Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Popatrzył na mnie z uśmiechem:
- Pan reprezentuje kulturę czy sztukę? - zapytał.
- I jedno, i drugie.
- A radiowęzeł, czy to wchodzi w zakres kultury, czy sztuki?
- To zależy, co się przez niego nadaje - odparłem.
- A jeśli nic się nie nadaje, bo ktoś ukradł dwie lampy?
- No, to wtedy taki radiowęzeł wchodzi w zasięg działania milicji".

Nie zaprzeczam, że Nienacki cele miał szczytne - ochronę przyrody zawsze warto propagować. Niestety, spragnionej poszukiwania skarbów i historycznych wycieczek skwaw, ten indiański styl i brak tajemniczych schowków/planów/błyskotek trochę przeszkadzał. Wychowałam się w otoczeniu lasów, w domku oddalonym od innych siedzib ludzkich na rozsądną odległość i od dziecka fascynowała mnie przyroda, którą z zapałem poznawałam wyruszając co chwilę na jakieś...

chrispu | 2015-10-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne

"Stare konie" bawią się w Indian na Mazurach.
Dla mnie to jedna ze słabszych powieści z cyklu. Zagadki historycznej w zasadzie tu nie ma, w zamian jest jakaś niby kryminalna. Ale za to jest mnóstwo opisów przyrody, żeglowania po jeziorach i wątków ekologicznych. Co jest plusem - sporo tu informacji dla miłośników żeglarstwa.
Akcja powieści jest dość schematyczna, przewidywalna (łącznie ze słynnym popisywaniem się możliwościami samochodu). Bohaterowie powieści też jakoś nie wzbudzili we mnie większych emocji.
Moja ocena - jeśli preferujesz opisy przyrody, żeglowania lub chciałbyś w młodości zostać "Indianinem" to jest właśnie to. Jednak miłośnicy zagadek historycznych mogą czuć się zawiedzeni.

Arek | 2016-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Po pierwsze jestem rozczarowany, po drugie znudzony. Nie takiej powieści po Panu Nienackim się spodziewałem.

"Kierownik Purtak zmienił ton. Zaczął mi grozić:
- Nasz ośrodek wczasowy nie należy do Ministerstwa Kultury i Sztuki. Podlegamy Ministerstwu Przemysłu Ciężkiego i tylko to ministerstwo może nam coś zakazać."

To oczywiście był cytat, więc widzicie sami nie ma się co dziwić że mi się nie podobało. Pisarz nie zaskoczył wprawdzie swoim przywiązaniem do komuny, zaskakuje natomiast słabą formą.

Pan Tomasz jedzie swoim samochodzikiem nad Jezioro Zmierzchun. Nie, nie ma zamiaru tu wypoczywać, przysyła go Ministerstwo Kultury i Sztuki. Ma za zadanie zbadanie sprawy niszczenia ruin zamkowych, w tym rozkradanie wiekowych cegieł, które mają służyć do budowy klubu, jak to autor nazywa. Ośrodek kulturowo-oświatowy ma zastąpić zabytek historyczny, do czego Pan Samochodzik nigdy nie dopuści. A to wszystko toczy się w pięknym plenerze mazurskich krajobrazów.
Jak sam pisarz...

Weronika | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

"Są ludzie, którzy narzekają na brak przygód. Ja ich mam zawsze nadmiar. Albowiem tylko obojętnych na zło przygoda omija."
"Pan Samochodzik i Winnetou" to kolejna wspaniała książka polskiego autora Zbigniewa Nienackiego.Pan Tomasz nazywany przez przyjaciół Panem Samochodzikiem w przeddzień urlopu dostaje nowe zadanie.Główny bohater jak już załatwi to polecenie zamierza pojechać na urlop.Jednakże przez przypadek dowiaduje się jakie plany ma dyrektor Purtak.Pan Tomasz będąc w kawiarni jest świadkiem konfliktu między motorowodniakami, a żeglarzami.W Złotym Rogu bardzo dużo ludzi mówi też o Winnetou oraz tajnej lidze,która chce by nad jeziorem panowała cisza.Pan Tomasz wiedząc o planach dyrektora Purtaka ma zamiar spędzić swój urlop w Złotym Rogu.Sprawy przybierają tempa gdy ktoś porywa psa leśniczego,przecina liny trzymające żaglówki żeglarzy oraz kradnie rzeczy Winnetou...Mężczyzna zaprzyjaźnia się z Milczącym Wilkiem oraz Winnetou,który nazywa go Szarą Sową . Muzealnik już na...

McRap1972 | 2015-09-11
Przeczytana: 10 września 2015

I znowu bardzo udany powrót do lektury z czasów dzieciństwa.

Książka troszkę inna niż pozostałe tomy z serii. Tym razem Pan Samochodzik nie rozwiązuje zagadek związanych z zabytkami czy skarbami. Zamiast tego włącza się w walkę o ochronę przyrody na Mazurach i próbuje nie dopuścić do rozebrania zabytkowych ruin.

W porównaniu do innych części nie ma tu dygresji historycznych. Mamy natomiast wspaniałe opisy mazurskiego krajobrazu, dużo informacji o faunie i florze Mazur. Dostajemy też sporą dawkę wiedzy o żeglarstwie.
Książkę czyta się naprawdę bardzo dobrze. To także zasługa ciekawych postaci, jakie stworzył Nienacki.

Nie muszę chyba mówić, że polecam wszystkim.

Pan Samochodzik to Pan Tomek tropiciel zagadek historycznych i tajemnic.
Chce odpocząć od tajemnic spędza wakacje na Mazurach, lecz nie może odpoczywać bo przez nim nowa zagadka wpada na konlifkt z żeglarzami, a również z motorowodniakami musi rozwiązać sprawę.
Książka o przygodach Pana Samochodzika to bawi, śmieszy i bardzo dobra akcja, trzyma w dobrym napięciu.
Wczułam się w przygody bohaterów, a bły niesamowite, świetne. Zatopiłam się w książce , że nie dało się mi tak łatwo oderwać wciąga i to na maksa.
Genialna, świetna!!!

Piratka | 2015-08-15

Podobne do Nowych Przygód lecz bardziej ekologiczne. Rok 1973 (w Niewidzialnych mowa jest o Winnetou jako o rok wcześniejszym). W trakcie urlopu PS przybywa nad jedno z mazurskich jezior gdzie ma uniemożliwić rozbiórkę zabytkowych ruin. Wykonawszy zadanie postanawia zostać dłużej, przypadkiem bowiem odkrywa sieć wyjątkowo podłych intryg knutych przez kierownika miejscowego ośrodka wczasowego.
Jak w przedmowie napisał Autor "w miarę tworzenia forma wymknęła się spod mojej kontroli, angażując mnie bardziej, niż się tego mogłem spodziewać." Książka może sprawiać wrażenie że więcej zapowiada niż przynosi lecz trzeba pamiętać iż w chwili gdy powstawała GUKPPiW utrudniał informowanie o skażeniu rzek itp (mówi o tym "Czarna Księga Cenzury PRL"). Odważnie też w epoce zagłuszarek zabrzmiało "podobnie jak nie wolno nikogo zmuszać do słuchania radia, tak samo nie wolno nikomu zabraniać słuchania. W jednym i drugim wypadku jest to zamach na wolność obywatela." (rdz 1).
Winnetou jest...

Książki o Panu Samochodziku są neutralne w stosunku do wieku czytelnika. Myślę, że większe wrażenie zrobiłyby na mnie, gdybym zetknęła się z nimi w dzieciństwie, kiedy to byłam niesamowicie ciekawa świata i czytałam różnistości z ogromną uwagą i marsem na czole. Z przygodą Pana Samochodzika z Winnetou zapoznałam się dopiero teraz, w wieku 25 lat, bo chciałam się przekonać, jakie właściwie są powieści autora nazwanego przez mojego tatę polskim Danem Brownem. Nie rozczarowałam się. Ta, myślę, że spośród wszystkich nie jest najlepszą, ale jest na tyle specyficzna, z humorem, że nie godzi się na rozstanie- czyta się do późnej wieczornej pory, kresu wytrzymałości, póki książka nie ląduje na nosie, a oczy same się nie zamykają. Przyroda pięknie opisana, polskie tereny, którymi możemy się poszczycić, wplątanie informacji o żeglarstwie, nietuzinkowe postaci, czasem dziwne. Dzieciom w przyszłości będę polecać.

KrzysiekK | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Mocno w stylu retro, to taka podróż do przeszłości, do czasów dzieciństwa, czasów beztroski. Tym razem Pan Samochodzik bardziej jako bohater powieści kryminalno-obyczajowej. Jak zwykle otoczony pięknymi kobietami i jak zwykle bez większej konkurencji (czasami mu zazdroszczę :-) ). Tym razem nie nadużywa swojego samochodu, ta ostatnia scena z przepłynięciem jeziora trochę naciągana, ten pościg na "autostradzie" też taki trochę naiwny. Ale taki właśnie ma być Pan Samochodzik - taka naiwna, trochę przerysowana postać Bonda - Intelektualisty. Najlepsze jest to, że pomimo mojego wieku nadal przyjemnie mi się czyta tę książkę, choć pierwszy raz czytałem ja pewnie ze 25 lat temu :-)

Polecam zarówno młodym czytelnikom jako rodzaj takiej przygodowej historii czasów PRL oraz dla nieco starszych jako podróż do czasów retro, choć na pewno dziełem sztuki ona nie jest.

ciarach | 2013-03-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 marca 2013

To powrót do literatury lat dziecięcych. Spędziłem z Panem Samochodzikiem trzy wspaniałe dni. Wspaniale się czułem podczas czytania.