The One

Wydawnictwo: HarperTeen
9780062059994
angielski
Julia

The highly anticipated conclusion to Kiera Cass's #1 New York Times bestselling Selection series, The One will captivate readers who love dystopian YA fiction and fairy tales. The One is the perfect finale for fans who have followed America's whirlwind romance since it began—and a swoon-worthy read for teens who have devoured Veronica Roth's Divergent, Ally Condie's Matched, or Lauren Oliver's Delirium.

The Selection changed America Singer's life in ways she never could have imagined. Since she entered the competition to become the next princess of Illéa, America has struggled with her feelings for her first love, Aspen—and her growing attraction to Prince Maxon. Now she's made her choice . . . and she's prepared to fight for the future she wants.

Find out who America will choose in The One, the enchanting, beautifully romantic third book in the Selection series!

źródło opisu: http://harperteen.com/

źródło okładki: http://harperteen.com/

Doszłam do finału historii Maxona i Ami. Szybko, bo ciekawość pchała mnie z siłą perszerona, ale nie mogę powiedzieć, że jest to dzieło wybitne.

Pierwszy tom był zaskakujący, drugi lekko sztampowy. Trzeci... Z jednej strony to ciąg dalszy uczuciowej sinusoidy, z drugiej lekka nuta sensacji i rozlew krwi. I śmierć.
Zdecydowanie za dużo umierania i jak jeszcze niektóre ofiary naprawdę rozumiem, tak dwie z nich - pani Cass, pani się rozhulała. Niepotrzebnie. Bo jedna z nich to sztuczne wydłużenie książki, oraz brak pomysłu jak inaczej, sprytniej Ami mogła odkryć pewną tajemnicę.

Odkryć, dobre sobie. Podana jej została na tacy, bo mimo wszelkich znaków na niebie i ziemi nie zauważyła.
A podobno ona taka mądra, sprytna itd. Tu w nią zwątpiłam.

Maxon mnie zirytował w pewnej chwili koszmarnie. Ami irytowała w wielu. Właściwie oboje sobie robili pod górę i rzucali kłody pod nogi, a odrobina dobrej woli z obu stron załatwiłaby całą książkę w epilogu do tomu drugiego. No albo jakiejś...

Ostatnia część trylogii, która jest idealnym zakończeniem losów Ami i Maxona. Trochę może i jest przewidywalna, ale warto ją przeczytać. Jestem zachwycona całością i jeszcze nie raz sięgnę po całą trylogię.

Książniczka | 2014-12-17

"Złam mi serce. Złam je tysiąc razy, jeśli zechcesz. Możesz z nim robić, co chcesz, bo należy tylko do ciebie."

Autorka przeszła samą siebie - dawno tak bardzo nie miałam ochoty zajrzeć w trakcie czytania na ostatnią stronę (czemu się oparłam) - w tak dużym napięciu oczekiwałam na rozwój akcji, bojąc się, że nie rozwinie się w sposób, na który mam nadzieję... Rzadko zdarza się, by każdy kolejny tom okazywał się coraz lepszy - tak jak do poprzednich miałam niewielkie zastrzeżenia, tak w tym podobało mi się absolutnie wszystko.

"Jedyna" zawiera też w sobie o wiele więcej emocji i dramatyzmu niż wcześniejsze części - jest śmierć, utrata bliskich, zagrożenie, a także smutek, żal i konsekwencje błędnych decyzji...

A America dojrzała i wreszcie ją polubiłam. Okazała się dziewczyną, której nie tylko zależy na miłości pięknego księcia, ale także taką, która potrafi walczyć o to, co dobre i wartościowe. I potrafi stanąć w obronie tych wartości, wiele ryzykując. Nie zmienia się ze strachu...

Tak, tak, tak!!!
Bajkowe zakończenie w naszej księżniczkowej grze! Nic więcej do szczęścia nie jest mi potrzebne! Powiew romantyzmu i tragizmu jednocześnie, oczywiście z przeważaniem tego pierwszego. Słodkośc, lekkość i dużo miłości! Polecam!

Canis | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

"- Twoje oczy wyglądają jak czekoladki - wymamrotałam.
Maxon uśmiechnął się.
- A twoje jak niebo o poranku."

Taka właśnie jest "Selekcja". Słodka jak czekoladki, napawająca nadzieją jak niebo o poranku. Wydawałoby się, że to historia wzięta prosto z bajki, ale nic bardziej mylnego. Z czasem rywalizacja przemienia się w wielką przyjaźń. Po starej miłości wcale nie musi pozostawać żal i przygnębienie. Ze śmierci bliskich można otrząsnąć się dzięki skupieniu się na życiu osób, które kochamy. Miłość rozkwita mimo wcześniejszych błędów, co czyni ją potem piękniejszą. Pogoń za karierą nie wychodzi na dobre, ponieważ wtedy zatracamy jakąś część siebie. Nawet największy wróg może mieć głębokie uczucia, wystarczy tylko do nich dotrzeć i go zrozumieć. I trzeba umieć wybaczać.

Oczywiście każdy przytoczony przeze mnie argument można poprzeć odpowiednimi fragmentami i zachowaniami bohaterów z "Selekcji". Można się wiele nauczyć czytając tę serię, która przypomina właśnie pudełko czekoladek. Z...

boziaczek | 2015-08-10
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Zupełnie nie rozumiem dlaczego autorka zdecydowała się na napisanie trzeciej części, skoro właściwie wszystko wydarzenia można było umieścić w części drugiej. No, ale po takim sukcesie komercyjnym "Rywalek" już mnie to mniej dziwi...
"Jedyna" to ciąg dalszy nudnych opisów rozterek sercowych infantylnej głównej bohaterki, które w końcu znajdują zakończenie, myślę, że dla nikogo owo zakończenie nie będzie zaskoczeniem.
Przeczytam i zapomniałam, choć myślałam, że trylogia "Selekcja" dostarczy mi trochę więcej rozrywki.

Natalia-Lena | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Selekcja na zawsze zmieniła losy trzydziestu pięciu dziewcząt. Teraz nadszedł czas, by wybrać przyszłą królową. America nie marzyła o tym, że korona kiedykolwiek znajdzie się na wyciągnięcie jej ręki – ani o tym, że pewnego dnia o rękę może poprosić ją sam książę Maxon. Zbliżający się koniec konkursu oraz coraz brutalniejsze działania buntowników uświadamiają Americe, jak wiele może stracić – i jak trudną walkę będzie musiała stoczyć o wymarzoną przyszłość.

Tak, po raz kolejny odwiedziłam pałac księcia Maxona. Nie pytajcie, dlaczego to zrobiłam, skoro narzekałam na poprzednie części. Uznajmy, że dotknął mnie syndrom czytelniczego masochizmu, tak samo jak wtedy, gdy sięgnęłam po Szeptem, a potem po Crescendo i Ciszę. Oraz kilka innych serii. Myślę jednak, że teraz wyleczy mnie z tego The One, które jest… paskudnie słabe.

Przyznam, że nie rozumiem zbiorowej histerii dotyczącej księcia Maxona, który ma w sobie więcej z księżniczki Disneya niż z władcy, na barkach którego spoczywają...

Beata | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Moja bardzo subiektywna opinia (Czasami człowiek musi, inaczej się udusi):

Zostanę pewnie zlinczowana przez fanki, ale 3 tom to już tylko śmieszna bajeczka o księciu Dupku i masochistycznym Kopciuszku.

No, nawet nieźle napisana , lekko i płynnie się czyta, dopracowana. Jeśli idzie o opowiedzianą historię, to uczucia mam niejednoznaczne – najpierw się złościłam, jak można znosić takie traktowanie i zabiegać o miłość chłopaczka bawiącego się uczuciami zadurzonych dziewczyn, potem rozśmieszyło mnie zakończenie - Maxon zimny jak lodowiec, bezlitosny, w końcu został zdradzony – przecież jego America oparła ramiona na piersi gwardzisty, dawnego przyjaciela!. Wielkie rozstanie - Americo masz odejść z klasą - wynoś się, nie rób scen. To Kriss będzie jedyną… bla, bla, bla. A niedługo potem: oddam za ciebie życie, musisz żyć, jesteś – Ami – moją najdroższą, jedyną, wymarzoną! O Kriss – najdroższej, słodkiej, wycałowywanej niejednokrotnie dziwnie błyskawicznie zapomniał?

Jakiś...

kaktusowaona71 | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

„Jedyna” - No moi mili.. życzyłabym sobie aby choć co dziesiąta książka miała TAKI tom finałowy.
To co charakteryzuje ten tom, to huragan emocji. Z tą książką przeszłam przez, złość, irytację, wzruszenie, bezbrzeżny smutek, morze łez, palpitacje serca i rozszalałą huśtawę uczuć.
Razem z nią śmiałam się, płakałam jak bóbr, ściskałam aż do bólu kciuki i...........do teraz nie wiem, czy mimo wszystko nie wybrałabym tej drugiej opcji.. :))
ABSOLUTNA REWELACJA !
Rzadko kiedy autorowi udaje się stworzyć naprawdę idealny tom finałowy.
Pani Kierze wyszło to wręcz perfekcyjnie.
Do tego stopnia, że aż mnie skręca jak sobie pomyślę, że to koniec mojej przygody z Ami, Maxonem i Aspenem. Z tego powodu złapałam nawet chyba lekkiego doła. Dlatego, choć tego raczej nie preferuję, przeczytam jeszcze wszystkie dodatkowe opowiadania towarzyszące tej serii. ( Aby jeszcze choć przez chwilę móc pobyć z nimi wszystkimi )
GORĄCO POLECAM

Monia0420 | 2014-10-04
Przeczytana: 04 października 2014

Jeju, nie mogę się nadziwić tą książką! Jestem zachwycona, nie, to za mało, to nie do opisania! Już dawno nie czułam się tak po zakończeniu serii.
Cudowna historia o miłości w bajkowej scenerii, która nie jest tak idealna, jak mogłoby się wydawać. Ogrom emocji sprawił, że było to dla mnie wyjątkowe przeżycie. Szczerze pokochałam Americę i Maxona. Zaskakujące wydarzenia, nowe postacie, niepewność i napięcie do ostatniej strony książki. Nic dodać, nic ując. Arcydzieło!
Cieszę się, że miałam okazję przeczytać tak wspaniałą trylogię, do której na pewno nie raz i nie dwa jeszcze powrócę :)