Miłość w Powstaniu Warszawskim

historia
Czerwone i Czarne
2013-09-11
2013-09-11

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Nie sraj do własnego gniazda, Sławuś.

Nie sraj do własnego gniazda, Sławuś.

Ujęcie Powstania Warszawskiego ze sfery uczuć, pozwala na dostrzeżenie w bohaterach ludzi z krwi i kości. Młodych ludzi, którzy przeżywają pierwsze miłości, rozczarowania, a czasem szybkie śluby przed śmiercią.
Serdecznie polecam sięgnięcie po tę pozycję!

Serdecznie polecam sięgnięcie po tę pozycję!

Co rok 1-go sierpnia o godzinie 17:00 w całej Polsce rozlegają się syreny na pamiątkę wybuchu Powstania Warszawskiego. To wtedy rozpoczął się największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie. Wszyscy zawsze wspominamy odwagę powstańców, ale oprócz walki o wolność ojczyzny mieli również swoje miłości, które pozostają w cieniu dramatycznych wydarzeń z sierpnia 1944 roku.
To czy powstanie Warszawskie było zasadne czy nie to temat na zupełnie inną książkę i recenzję… Sławomir Koper w swojej książce poruszył temat miłości w tym trudnym dla Polaków czasie. Pokazał, że ci młodzi ludzie byli nie tylko żołnierzami podziemnej armii, ale też normalnymi ludźmi, którzy kochali tak jak my teraz. Jednak ich miłość była naznaczona piętnem wojny. Nie wiedzieli czy dożyją kolejnego dnia, czy nie zostaną aresztowani podczas łapanki i wywiezieni gdzieś do Niemiec na roboty lub do obozu koncentracyjnego. Już podczas wojny miłość była trudna. A co dopiero mówić o miłości w Powstaniu? Ludzie nie planowali nawet najbliższych godzin, a co dopiero mówić o całym życiu…
“Miłość w Powstaniu Warszawskim” to sześć historii dotyczących miłości w trakcie największego zrywu ruchu oporu w Europie. To historie młodych ludzi, którzy chcieli kochać i być kochanymi, a także żyć w wolnej niepodległej Polsce, która od kilku lat była już pod okupacją niemiecką. Byłam zachwycona, że autor postanowił opisać historię miłości mojego jedynego ulubionego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Barbary. Część tej historii już znałam (dzieciństwo poety),więc uzupełniłam swoją wiedzę o pozostałe kwestie. Historia poety pokazuje, że do podziemnej armii szli ludzie, którzy kompletnie się do tego nie nadawali. Baczyński był młodym, wrażliwym mężczyzną chorującym na astmę, a jednak postanowił walczyć o wolną Polskę. Czuł, że to był jego obowiązek. Takich jak on było wielu. Było też jednak wielu, którzy byli urodzonymi żołnierzami.
Autor nie skupił się na historiach ze szczęśliwym zakończeniem. Tam, gdzie mógł, bo był ciąg dalszy skupił się na życiu po wojnie (często gdzieś poza granicami kraju). Ta książka pokazuje, że poryw miłości podczas Powstania Warszawskiego nie był wystarczający do szczęśliwego życia po zakończeniu wojny. Ludzie nie poznawali się dobrze, chcieli zaznać czegoś wyjątkowego, bo byli przekonani, że to ostatnie chwile ich życia. Same uczucia nie wystarczyły, aby być szczęśliwą parą, która podczas walk składała sobie przysięgi małżeńskie. Po prostu w przypadku tych młodych ludzi miłość nie dawała pełnej satysfakcji po wojnie, bo najczęściej życie toczyło się z dala od Polski, o którą walczyli, a powrót do kraju oznaczał śmierć.
To, co ważne chociaż może nie do końca trzymające się tematu, ale moim zdaniem bardzo istotne i powinno być poruszane przy każdej publikacji dotyczącej Powstania Warszawskiego to fakt, że na samym początku jego wybuchu miało ono ogromne wsparcie i pozytywne przyjęcie wśród ludności cywilnej, która wierzyła, że powstańcy są dobrze przygotowani do walk i że w końcu Polska będzie wolna. Rzeczywistość okazała się zdecydowanie bardziej brutalna wraz z upływem kolejnych dni, a pozytywne odczucia zmieniły się w nienawiść wobec tych, którzy ściągnęli na zwykłych ludzi gniew Niemców w postaci masowych egzekucji, braku pożywienia oraz wody. Ci zwykli ludzie nie mogli nawet ewakuować się kanałami, bo te były przeznaczona tylko do transportu żołnierzy.
Powstanie Warszawskie zawsze będzie budziło sprzeczne emocje. Czy było zasadne? Czy powinno wybuchnąć? Odpowiedź nigdy nie będzie jasna, bo zarówno odpowiedź “Nie” oraz “Tak” uruchomią machinę kolejnych pytań i odpowiedzi. “Miłość w Powstaniu Warszawskim” to dobra pozycja pokazująca, że w czasie trwania największego dramatu ludzkości miały miejsca rzeczy i uczucia prozaiczne.

To...

Ciekawe podejście do Powstania, opis życia codziennego Powstańców. Miłości w książce raczej niewiele, choć niektóre fragmenty chwytają za serce.

Momentami miałam łzy w oczach. Konkretna książka faktu.

Momentami miałam łzy w oczach. Konkretna książka faktu.

I znowu mój ukochany Koper! Tym razem ze sporą dawką historii. Miłość w Powstaniu Warszawskim to książka, która oprócz zaplecza historycznego, prezentuje historie zwykłych ludzi. Ludzi, którzy w trakcie trwania okupacji odnaleźli miłość. Ludzi, którzy do ołtarza szli w brudnych, znosznych lub pożyczonych ubraniach. Ale myślę, że nie to jest w niej najważniejsze. Bohaterstwo powstańców zdecydowanie gra tu pierwsze skrzypce. Aż ciężko sobie wyobrazić, że w tym nierównym starciu, na jednego zabitego Niemca przypadało stu zabitych Polaków. Ludzi chowano w zbiorowych mogiłach, gdyż brak już było miejsca na cmentarzach. I co ciekawe, nie dla każdego Warszawiaka powstańcy byli bohaterami. Niektórzy winili ich za ten zryw, zarzucając im brak realnego ocenienia sytuacji. Zaskakuje również stosunek Niemców do naszych rodaków po zakończeniu powstania. Myślę, że ta książka będzie idealna dla tych, dla których spotkanie z historią to droga przez mękę. Tu historia miesza się z głosem zwykłych ludzi i to daje jej największą wartość. Polecam!

Mój instagram: my.books.shelf

Świetna, wzruszająca i prezentująca powstanie bez lukru i patosu. Losy ludzi w ekstremalnych warunkach, losy miasta cmentarza w którym się urodziłem i po którego ulicach codziennie się poruszam. Warto przeczytać choćby po to aby poruszać się z większą świadomością gdzie żyjemy.

Dzielnica Warszawy w której mieszkam jest jednym wielkim grobowcem. Po Powstaniu była ona kompletnie zrównana z ziemią, wszystko tu powstawało od podstaw. Czasem jeszcze zdarza się, że podczas remontów, wymiany rur, czy nawierzchni robotnicy odnajdują pozostałość dawnej Warszawy. Nawet teraz, nieopodal archeolodzy szukają fragmentów archiwum Ringelbluma. Niesamowite jest to miejsce, mało kto patrzy jednak na współczesną Warszawę jak na cmentarzysko.
Ocena Powstania Warszawskiego jest dwubiegunowa, jedni pełni uznania dla bohaterstwa i odwagi chylą czoła przed młodymi ludźmi, którzy z gołymi rękami szli na wroga. Inni z kolei patrzą na ten zryw jak na kompletną pomyłkę, bezsensowne przelewanie krwi cywilów. Autor pozostaje bezstronny, skupiony na... uczuciach, na które znalazło się miejsce również w ten apokaliptyczny czas.
Kilka historii, kilka miłości, dla których scenerią były wystrzały snajperów, prowizoryczne mieszkania w piwnicach, czy kościelne szpitale polowe. Chłopcy walczyli z Niemcami, dziewczęta były łączniczkami, wszyscy oddawali się sprawie bez reszty.
Mnie szczególnie zapadła w pamięć historia Jana Nowaka Jeziorańskiego i łączniczki Grety, bardziej jednak ze względu na ich powojenne losy, aniżeli powstańcze przygody. Okazuje się, że uczucia narodzone w koszmarze wojennym, miały niemałe problemy by przetrwać w spokojniejszych czasach, z dala od komunistycznej Polski.
Nie mogło zabraknąć w książce najsłynniejszej bodaj powstańczej pary, jaką byli Krzysztof Kamil Baczyński i jego żona Basia. Choć oboje dokończyli żywota w gruzach Warszawy, pamięć o ich uczuciu (ciekawe na ile jest to uczucie mitologizowane?) przetrwała lata, a teraz przypominana jest przez Kopra.
Autor czasem wtrąca dialogi, opiera się na źródłach historycznych, umiejętnie zlepiając zebrane wiadomości w spójną całość. Wybrane przez niego historie są barwne i poruszające. Trudno przejść nad nimi do porządku dziennego. Refleksja po lekturze jest jak najbardziej na miejscu.

buchbuchbicher.blogspot.com

Niestety mimo przeczytanych kilu bardzo dobrych książek Pana Sławomira, ta pozycja zupełnie mnie nie wciągnęła ... Być może spodziewałam się czegoś innego, niewiele było o miłości, za to dużo historii, powstańczych opowieści i sporo polityki ...

Mimo iż książka nie zawiera dużo historii o parach i ich miłości w powstaniu warszawskim - to czyta się ją szybko. I trochę ze smutkiem.
Ponieważ wciąż nie mogę się nadziwić, ile ci ludzie wycierpieli, co zobaczyli.
A co nie dane było niektórym już przeżyć...
Bo czy bardzo się od nas różnili? Tym, że nie mieli konta na facebooku? Lecz byli młodzi, chcieli kochać, chcieli żyć.
Najbardziej ciekawe były dla mnie wątki o Janie Nowaku Jeziorańskim oraz o Krzysztofie Baczyńskim i ich kobietach. Chociaż jeśli macie możliwość i jesteście zainteresowani tym tematem - sięgnijcie po niego.
A chodząc po Warszawie - zastanówcie się ile istnień tu zginęło, kto tworzył historię i czy naprawdę warto psioczyć na powstanie, zamiast zadumać się i oddać minutę ciszy tym, co zginęli... I byle nigdy taki dramat się nie powtórzył.

Ponieważ wciąż nie mogę się nadziwić, ile ci ludzie wycierpieli, co zobaczyli.
A co nie dane było niektórym już przeżyć...

• II wojna światowa