Miłość w Powstaniu Warszawskim

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
historia
joly_fh

Przejmujące losy. Wzruszające historie. Niewiarygodne przypadki. Miłość, która chce zwyciężyć śmierć. Czasem się to udaje, często nie. Autor dotarł do niezwykłych relacji powstańców.

I tak, wśród wielu książek o Powstaniu Warszawskim, powstała wyjątkowa. 63 dni walki i 63 nocy, kiedy czułość do drugiej osoby pozwalała zapomnieć na chwilę o koszmarze wojny.

źródło opisu: Czerwone i Czarne, 2013

źródło okładki: www.czerwoneiczarne.pl

allison | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Rzetelnie i interesująco napisana książka, co w przypadku tego autora właściwie nie dziwi.

Czytelnik ma okazję poznać miłosne historie uczestników Powstania Warszawskiego, i tych znanych jak Jan Nowak Jeziorański i Krzysztof Kamil Baczyński, i tych, którzy pozostaliby anonimowi, gdyby nie zostali utrwaleni na kartach tej książki.

Poszczególne historie opisane są dynamicznie, barwnie, żywiołowo, w sposób udokumentowany, poparty relacjami świadków i wspomnieniami członków rodzin bohaterów.
Autor nie skupia się jedynie na miłosnych perypetiach. Tak naprawdę pokazuje wielki dramat powstania poprzez pryzmat człowieka - jednostki i całego tragicznego pokolenia Kolumbów.

Wstęp przybliża genezę i przebieg powstania, jest adresowany przede wszystkim do tych, którzy dopiero poznają historię drugiej wojny światowej. Tak jak całość, napisany jest w sposób przystępny, ale staranny.

Czyta się tę książkę z dużymi emocjami, gdyż trudno nie wczuć się w atmosferę powstania i nie zadumać nad...

Muminka | 2014-02-25
Przeczytana: 22 lutego 2014

piękne historie wojennych miłości, gdy co dzień młodzi ludzie ocierali się o śmierć. Związki małżeńskie młodzi harcerze, harcerki, sanitariuszki, kurierzy, powstańcy zawierali pod wpływem chwili, w polowych warunkach, by ocalić jakąś normalność w nienormalnym świecie. Niestety wspólny ślub kończył się często wspólnym pogrzebem masowym grobie czy nie oznakowanej mogile. często nie dożywali pierwszej rocznicy. Tytuł ma wymiar ironiczny, gdyż miłości nie było w ogole w powstaniu. Na pierwszym miejscu stał obowiązek militarny wobec ojczyzny.

To raczej portret straconego pokolenia, które w niefortunnej chwili chwyciło za broń. Oceny powstania dokonali liczni historycy, S. Koper opowiada się za tezą, że albo wybuchło kilka tygodni za późno, albo za wcześnie. Ten niepotrzebny zryw wykrwawił tylko stolicę, zdziesiątkował ludność cywilną. Najpiękniejsze są dzieje "Nowaka", czyli kuriera Jeziorańskiego i dziewczyny ps. "Janka". Ich długoletnie małżeństwo było najjaśniejsza kartą jeśli...

Jola_St | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Temat Powstania Warszawskiego od wielu już lat jest bliski memu sercu. Z ciekawością przeczytałam reportaż Sławomira Kopera pod tytułem "Miłość w Powstaniu Warszawskim". Zazwyczaj podziwialiśmy Powstańców za ich odwagę, patriotyzm i zapal do walki, ale to byli przecież "zwykli" ludzie pragnący, tak samo jak my wszyscy, miłości i wolności, cieplej zupy i odpoczynku. W książce tej opisane jest Powstanie właśnie od tej strony.

Nie raz już słyszałam głosy potępiające decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego. Autor w tej książce zabrał też głos w tej sprawie.
Ja nie chcę komentować tego, powiem tylko tyle, że pragnienie wolności było tak silne dla Powstańców, że szli do boju mimo braku wyposażenia w amunicję i przeszkolenia wojskowego.
Pamiętam też pewną uroczą staruszkę, uczestniczkę Powstania w krótkiej rozmowie w Teleexpresie z dnia 01.08.2013. Powiedziała ona, że "...dzień wybuchu Powstania był najpiękniejszym dniem mojego życia".
Chylę czoła!

elyria | 2014-07-04
Na półkach: Przeczytane, 52 (2014 rok)

Sławomir Koper – historyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu publikacji dotyczących dziejów obyczajowości i życia codziennego – w tym Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie. Serca czytelników skradł serią o elitach II Rzeczpospolitej, którą również miałam okazję przeczytać. Moim zdaniem ta pozycja jest zupełnie inna od poprzednich.

O powstaniu warszawskim pisano już nie raz, nie dwa. Bez wątpienia była to jedna z największych bitew miejskich w czasie drugiej wojny światowej. Dyskusja wśród historyków dotycząca sensu zrywu z góry skazanego na porażkę trwa i będzie trwała nadal. Tu nie ma jednej subiektywnej oceny, i jednego słusznego zdania. Powstanie zakończyło się klęską, a jego konsekwencje widać po dziś dzień. Pamięć o nim i o jego uczestnikach jest bardzo żywa i chyba zawsze będzie.

Powstańcy często są utożsamiani z odwagą, patriotyzmem i zapałem do walki do ostatniego tchu. Jednakże nie należy zapominać, iż to też byli zwykli ludzie. I...

Agnieszka | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Wystawiam najwyższą ocenę. Fenomenalna książka Sławomira Kopra. Autor już na samym początku zaznacza, że jego zdaniem Powstanie Warszawskie było z góry skazane na niepowodzenie; że było niepotrzebnym zrywem. Nie piętnuje jednak żadnego z tych ludzi, którzy poszli walczyć za swoje ukochane miasto. Podziwia ich, szanuje i współczuje im.
Tych kilka miłosnych historii pozwala nam spojrzeć na powstańców z innej perspektywy. Ukazują nam one bowiem młodych ludzi - ludzi, którzy wówczas byli w naszym wieku - którzy się bali, czuli osamotnienie. Niektóre historie zawarte w książce naprawdę potrafią wycisnąć łzy z oczu.
Co bardzo mi się również spodobało to fakt, że Koper nie boi się tematów takich jak zdrada małżeńska, czy alkohol. Otwarcie o tym pisze.
Bardzo nietypowa i bardzo ciekawa pozycja, gorąco polecam!

beataj | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Dużo informacji, często mało lub zupełnie nieznanych, ale ciekawych. Jednocześnie czytając prawie ciągle czułam smutek ? zniechęcenie ? zwątpienie ? Może dlatego, że trudny czas jest w niej poruszony, że trochę "odbrązawia" bohaterów i psuje ich obraz w oczach czytelnika. A może po prostu te opowieści takie są ?

Miłość w czasach Apokalipsy Spełnionej jest możliwa? Okazuje się, że tak, że jest najlepszy lekarstwem na zło, jakie zgotował człowiekowi człowiek.
Relacja Sławomira Kopra to sześć wspaniałych historii miłosnych, którym w pięknym rozkwicie przeszkodziła wojna i Powstanie Warszawskie. To obraz miłości i namiętności rozgrywającej się na gruzach Warszawy.
Poruszająca, pouczająca, budząca cały wachlarz emocji, serdecznie polecam.

Jola | 2017-07-28
Na półkach: Przeczytane, Z wojną w tle
Przeczytana: lipiec 2017

Niestety mimo przeczytanych kilu bardzo dobrych książek Pana Sławomira, ta pozycja zupełnie mnie nie wciągnęła ... Być może spodziewałam się czegoś innego, niewiele było o miłości, za to dużo historii, powstańczych opowieści i sporo polityki ...

Literalny | 2014-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 lipca 2014

Ostatnio coś złego dzieje się z moim zmysłem czytelnika. Po raz kolejny źle rozszyfrowałam tytuł. "Miłość w Powstaniu Warszawskim". Myślałam o fikcji historycznej. Że on i ona, a tu powstanie, że się rozdzielili, walczą jednocześnie próbując się odnaleźć. A tu psikus. No, to teraz prawidłowe rozszyfrowanie.

Miłość. Czyli faktycznie, ludzie w powstaniu, którzy zaznali krótkiej miłości. Często kończyła się śmiercią obojga. Miłość nie postaci fikcyjnych, a prawdziwych powstańców. Można przeczytać bardzo interesujący rozdział o K.Baczyńskim. Autor opisał ten szaleńczy pęd - w czasie powstania walczący chcieli odejść od tych złych emocji przez znalezienie sobie kogoś bliskiego. Miało miejsce bardzo wiele ślubów. Niestety, często łączonych z pogrzebami.

Powstanie Warszawskie. Czyli trochę historii. Mały wstęp o tym, że powstanie miało miejsce w 1944 roku.Rozpoczęło się o godzinie W, czyli o 17.00 w dniu 1.08. Na jego czele stał Antoni Chruściel, pseudonim "Monter"....

Malvy | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Uważam, że to obowiązkowa lektura dla każdego Warszawiaka/Polaka. Napisana dość prostym językiem, książka obrała za motyw przewodni miłość, jednak o samej miłości Koper nie napisał wcale tak wiele. Mam nawet wrażenie, że tytuł służył przemyceniu innych, niezwykle ważnych treści czy opinii (nie brak tu wszakże przeróżnych komentarzy samego autora) na temat powstania 44. Czytając niektóre z historii przypominały mi się sceny z filmu "Miasto 44" oraz z ostatniego sezonu "Czasu Honoru" (tego o powstaniu warszawskim rzecz jasna). Bardzo wartościowa pozycja. Oczywiście polecam !