Sławne pary PRL

historia
typ
papier
Ag2S
6,51 (74 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Nowa książka bestsellerowego autora poświęcona elitom PRL. Zofia i Krzysztof Komedowie, Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat, Alicja i Piotr Jaroszewiczowie, Halina Mikołajska i Marian Brandys, Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski – to tylko niektóre sławne pary, które na przekór szarej, peerelowskiej rzeczywistości żyły kolorowo i intensywnie, czasem nawet zbyt intensywnie...

źródło opisu: Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2014

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ela | 2014-02-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 08 lutego 2014

Jestem dzieckiem PRL-u. Pewnie dlatego lubię czytać książki o tamtych czasach. Nie jest to oczywiście tęsknota za komuną lecz nostalgia za dzieciństwem - czasami, kiedy czas płynął wolniej, a słońce świeciło jaśniej… Przez lata obraz źycia w tamtych czasach rozmył się w mojej pamięci i zbladł. Pozostał ogólny zarys i tło, które poprzez lekturę m.in. "Sławnych par PRL" na nowo wypełnia się szczegółami.

We wstępie autor zastrzega, iż jako historyk ma prawo do przedstawiania własnego zdania, nawet gdy znacznie odbiega ono od stereotypów. Mam nadzieję, podobne prawa daje czytelnikowi. Oto więc moja opinia:

Nudnawa część dotycząca Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata. Wspaniały rozdział o Halinie Mikołajskiej i Marianie Brandysie. Bardzo ciekawe fragmenty odnoszące się do Komedów i Jaroszewiczów. Ciepły opis Gustawa Holoubka. Dość krytycznie przedstawiona Maryla Rodowicz. Całość utrzymana w charakterystycznym dla Kopra stylu -przystępny język, ciekawe opisy, sporo anegdot - wszystko...

książek: 2074
Koronczarka | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Ponieważ tematycznie książka trochę się zazębia z przeczytanymi ostatnio "Gwiazdami kina PRL", więc trafiały się całe fragmenty takie same w obydwu książkach. Ale co do reszty, to komplementy dla pana Kopra pozostają aktualne.

Sławomir Koper jest wyjątkowo płodnym twórcą. Co roku na rynku wydawniczym pojawia się kilka jego książek dotyczących dwudziestolecia międzywojennego lub PRL-u. Okres Polski Ludowej to ostatnio najczęściej poruszany przez autora temat. Były już „Kobiety władzy PRL”, „Życie artystek PRL”, przekrojowy przez XX wiek „Alkohol i muzy”, a teraz przyszedł czas na „Sławne pary PRL”, przy czym to jeszcze nie koniec, bo pod koniec marca ukaże się kolejny tytuł „Skandaliści PRL”, a z tego co autor pisze we wstępach do swoich książek to materiału ma co najmniej na jeszcze kilka – kilkanaście kolejnych historii.

Bohaterami dzisiejszej recenzji są sławne pary PRL. Pierwsza z nich, opisywana już przez autora przy okazji „Życia artystek PRL” to Stanisław Dygat i Kalina Jędrusik. Przy czym poprzednio ich związek był pokazany z perspektywy aktorki, natomiast teraz skupiamy się na życiu Dygata i Kalinie jako jednym z jego elementów. Świetnie przedstawione zostały relacje Jędrusik z córką Dygata....

Beatriz_Aguilar | 2015-03-30
Przeczytana: 12 marca 2015

Wszystkie książki autorstwa Sławomira Kopra, które do tej pory czytałam okazały się bardzo przyjemnymi i interesującymi lekturami. Nie inaczej było w przypadku "Sławnych par PRL".

Moje obawy o to, że znany historyk będzie powtarzał anegdoty i wydarzenia z życia zawodowego jak i prywatnego znanych osobistości Rzeczypospolitej Ludowej na szczęście okazały się płonne. Pan Koper pomimo, że np. Marylę Rodowicz czy Daniela Olbrychskiego brał na warsztat nie pierwszy raz (wcześniej miałam okazję zgłębiać "Gwiazdy kina PRL") a do wielu postaci nawiązuje często i przy wielu okazjach (np. Jerzy Skolimowski czy Kalina Jędrusik), to dobiera anegdoty z ich życia z pełną starannością dzięki czemu czytelnik nie ma poczucia, że w którejś ze swoich książek już Koper o tym pisał. Co najwyżej są nawiązania do wydarzeń, które zostały opisane w innych tytułach, ale akurat one w mojej ocenie nie umniejszają wartości tej pozycji.

Kolejny element, który przypadł mi do gustu to dobór i zróżnicowanie...

Ella | 2014-05-26

Książka o sławnych w czasie PRL-u małżeństwach, konkubinatach i innych damsko - męskich związkach wśród ludzi ze świata artystycznego i politycznego. O losie! Nie jestem purytanką ani zagorzałą "konserwą" ale cała ta "menażeria" zebrana w książce wydaje mi się zbiorowiskiem ludzi bez zasad i jakiejkolwiek moralności. Najporządniejszym i najuczciwszym jeśli chodzi o damsko - męskie relacje okazuje się o zgrozo ( pomijając wszystkie inne aspekty jego osobowości ) komunistyczny premier Jaroszewicz. O reszcie naprawdę - nic tylko zmilczeć...

Elżbieta | 2014-05-02
Przeczytana: 02 maja 2014

Jak zwykle interesująca pozycja, zresztą jednego z moich ulubionych pisarzy (którego miałam okazję poznać osobiście na targach książki;)
Mnie najbardziej podobał się wątek o Krzysztofie Komedzie i jego żonie oraz o M.Zawadzkiej i G. Holoubku. Całość jak na historyka przystało udokumentowana bibliografią i odpowiednimi przypisami.

Sławka | 2014-11-16

Nigdy nie lubiłam Kaliny i ta książka przypomniała mi dlaczego. A poza tym -"normalne" życie ulubieńców władzy w siermiężnym PRL'u. Nie przemęczali się za bardzo a profity były bardzo wymierne. Gówniny ustrój ale dla uprzywilejowanych - życ nie umierać.

Jula | 2014-09-04
Przeczytana: 04 września 2014

Kolejna bardzo ciekawa książka znanego historyka, który przedstawia szczegóły z życia kilku barwnych par PRL-u (wiele z opisanych osób żyje), cytując różne źródła i przy okazji prostując nieścisłości i przeinaczenia. Nie wszystkie rozdziały są równie zajmujące, ale warto przeczytać tę książkę, żeby zbliżyć się do takich nietuzinkowych osób jak: Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat, Halina Mikołajska i Marian Brandys, Krzysztof Komeda i jego kobiety, Alicja Solska i Piotr Jaroszewicz, Gustaw Holoubek i Magda Zawadzka oraz Maryla Rodowicz i jej 7 czy 8 partnerów.
Polecam tę lekturę, świetnie i lekko się czyta, chyba dlatego, bo jest trochę plotkarska.

wiesia | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Lubię książki Kopra. Chętnie przeczytałam o znanych parach PRL-u. Autor cytuje różne źródła, przy okazji prostuje pewne nieścisłości, jak na historyka przystało.
Czyta się bardzo dobrze, polecam.

Dotka76 | 2014-12-06
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Trochę szokują mnie te opowieści. Zaskakujące, jak potrafili zaszaleć celebryci w tych nie tak odległych znów czasach. A jeszcze bardziej zaskakuje, jak wielu "reżimowych" doskonale odnalazło się we współczesnych czasach! Taka Rodowicz na przykład. I choć autor oszczędza jej jak może, to jednak zastanawia jej popoularność i w ogóle, że są na tym świcie ludzie, którzy nadal chcą słuchać songów tej przerażającej w gruncie rzeczy staruszki. I stacje TV, które tak mocno ją promują. Choć to mnie mniej już dziwi:)

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:
  •   jadłeś ARBUZA