rozwińzwiń

Emocjonalne wampiry

Okładka książki Emocjonalne wampiry Albert J. Bernstein
Okładka książki Emocjonalne wampiry
Albert J. Bernstein Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Emotional Vampires
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2013-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378184478
Tłumacz:
Jolanta Kubiak
Tagi:
Psychologia emocje
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Trudni współpracownicy Albert J. Bernstein, Sydney Craft Rozen
Ocena 7,2
Trudni współpr... Albert J. Bernstein...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
95 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
345
143

Na półkach: ,

Błąd, jaki większość z nas popełnia w relacjach z innymi polega na przyjęciu założenia, iż wszyscy wokół posiadają podobny do naszego poziom empatii oraz przeżywają i reagują w określonych sytuacjach podobnie jak my. Tymczasem tak nie jest. Obracamy się wśród ludzi, którzy widzą świat inaczej niż my i w sposób bezwzględny, a często i nieuświadomiony dążą do realizacji swoich niemożliwych do osiągnięcia celów kosztem naszych emocji narażając nas na ból i czyniąc w naszym życiu ogromne szkody.
Autor przedstawia 5 typów zaburzeń osobowości: aspołeczne, histrioniczne, narcystyczne, obsesyjno-kompulsywne i paranoiczne. W przystępny i lekki (a nawet zabawny) sposób opisuje motor napędowy każdej z tych osobowości: uzależnienie od podekscytowania, potrzebę popularności i aprobaty, życie w iluzji o swojej wyjątkowości, potrzebę bezpieczeństwa uzyskiwaną poprzez perfekcję i pełną kontrolę, potrzebę wyeliminowania wszelkich niejasności celem poznania prawdy. Poznając potrzeby „wampirów emocjonalnych” i stosowane przez nich strategie ich zaspokajania lepiej możemy je zrozumieć, rozpoznać i zastosować odpowiednią taktykę w relacjach z nimi. Taki cel postawił sobie Autor tego poradnika – uświadomić nas, ostrzec przed niebezpieczeństwami grożącymi ze strony „wampirów emocjonalnych” oraz pokazać najskuteczniejsze metody obrony. To bardzo przydatne rady – niewątpliwie dla każdego, gdyż zapewne każdy z nas w swoim otoczeniu ma do czynienia z osobami o omawianych zaburzeniach osobowości. A jeśli sami dostrzeżemy w sobie wampirze kły, to znajdziemy poradę dotyczącą najlepszego kierunku terapii.

Błąd, jaki większość z nas popełnia w relacjach z innymi polega na przyjęciu założenia, iż wszyscy wokół posiadają podobny do naszego poziom empatii oraz przeżywają i reagują w określonych sytuacjach podobnie jak my. Tymczasem tak nie jest. Obracamy się wśród ludzi, którzy widzą świat inaczej niż my i w sposób bezwzględny, a często i nieuświadomiony dążą do realizacji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
398
307

Na półkach: , , , ,

Książka przedstawia kilka typów osobowości określanych jako emocjonalne wampiry i pokazuje, w jaki sposób można z takimi ludźmi koegzystować, nie pozwalając im pozbawić nas energii. Tematyka ciekawa, a jako że emocjonalnych wampirów wkoło nas nie brakuje, już od jakiegoś czasu poszukiwałam ciekawego poradnika omawiającego właśnie ten temat. Tę książkę jednak przeczytałam z trudem. Jakoś w ogóle nie odpowiada mi język, jakim jest ona napisana. Niektóre zdania musiałam czytać po kilka razy, żeby zrozumieć ich sens. Poza tym odniosłam wrażenie, że każdy kolejny rodzaj wampirów omawiany jest coraz bardziej lakonicznie, tak jakby autorowi w trakcie pisania stopniowo kończyła się wena. Pierwszy gatunek - wampiry aspołeczne, zajmuje prawie pół książki, natomiast ostatni - wampiry paranoiczne, zaledwie kilkanaście stron, a szkoda, bo akurat ten rodzaj wampirów zainteresował mnie najbardziej. Nie mniej jednak warto wiedzieć, czym charakteryzują się wampiry emocjonalne i jak je rozpoznać, a w razie potrzeby (tzn gdyby taki wampir nagle pojawił się w naszym życiu),zawsze można do książki wrócić i jeszcze raz przestudiować interesujące nas rozdziały.

Książka przedstawia kilka typów osobowości określanych jako emocjonalne wampiry i pokazuje, w jaki sposób można z takimi ludźmi koegzystować, nie pozwalając im pozbawić nas energii. Tematyka ciekawa, a jako że emocjonalnych wampirów wkoło nas nie brakuje, już od jakiegoś czasu poszukiwałam ciekawego poradnika omawiającego właśnie ten temat. Tę książkę jednak przeczytałam z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
164
164

Na półkach:

Nareszcie skończyłam czytać! Sięgałam już po tę pozycję jakieś dwa lata temu, ale nie wytrwałam do końca. Właściwie nie wytrwałam do połowy. Poniekąd dlatego, że lubię robić notatki do książek psychologicznych, a to pochłania jeszcze więcej czasu.

Książka sama w sobie nie jest zła, dobrze się ją czyta. Jest klarownie napisana, każdy rozdział jest stworzony w oparciu o ten sam schemat, przez co można bez problemu wrócić do poprzednich informacji i skonfrontować z nowo nabytymi.

Rozpoczęłam czytanie, bo chciałam zrozumieć sposób postępowania pewnych osób, które miałam okazję (bo nie napiszę 'przyjemność') spotkać w swoim życiu, a zakończyłam lekturę, szukając bardziej cech wampira u siebie, z mocnym postanowieniem, że zrobię coś z tym, bo teraz wiem, że to jest złe nie tylko dla innych, ale przede wszystkim dla mnie. Rodzi się tylko obawa, czy pozbycie się wampira typu X nie spowoduje wejście w strefę wampira typu Y i cała zabawa zacznie się na nowo.

No cóż, jeśli nawet, to trzeci raz po tę książkę nie zamierzam sięgać, zwłaszcza, że mam z niej dość solidnie zrobione notatki, do których zawsze mogę wrócić :-)

Nareszcie skończyłam czytać! Sięgałam już po tę pozycję jakieś dwa lata temu, ale nie wytrwałam do końca. Właściwie nie wytrwałam do połowy. Poniekąd dlatego, że lubię robić notatki do książek psychologicznych, a to pochłania jeszcze więcej czasu.

Książka sama w sobie nie jest zła, dobrze się ją czyta. Jest klarownie napisana, każdy rozdział jest stworzony w oparciu o ten...

więcej Pokaż mimo to

avatar
234
154

Na półkach: ,

Książce postawiłam ocenę "dobra", ale mam spore wątpliwości odnośnie tej oceny.
Z jednej strony otrzymałam książkę, którą czytało mi się szybko. Autor przedstawił "wampiry emocjonalne" w sposób dość humorystyczny, a przy tym starał się "na serio" pokazać ich typowe zachowania. Z drugiej strony, moim zdaniem, charakterystyki "wampirów emocjonalnych" z zaburzeniami osobowości (nie jest psychologiem, ale sądzę, że nie każda osoba z zaburzeniem osobowości jest wampirem) są zbyt pobieżne. Efekt jest taki, że w każdym (i w sobie również) można doszukać się cech ze wszystkich typów zaburzeń. Warto zapoznać się w tą pozycją, aby wstępnie zorientować się w tematyce zaburzeń osobowości, jednakże sądzę, że powinna być ona jedynie startem do dalszych poszukiwań książek o tematyce związanej z zaburzeniami osobowości.

Książce postawiłam ocenę "dobra", ale mam spore wątpliwości odnośnie tej oceny.
Z jednej strony otrzymałam książkę, którą czytało mi się szybko. Autor przedstawił "wampiry emocjonalne" w sposób dość humorystyczny, a przy tym starał się "na serio" pokazać ich typowe zachowania. Z drugiej strony, moim zdaniem, charakterystyki "wampirów emocjonalnych" z zaburzeniami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
716
272

Na półkach:

Wampiry są wśród nas... Jednak nie te z kłami, które łakną naszej krwi. Wcale nie zmieniają się też w nietoperze. Jednak rzucają iluzję na ludzi wokół, przybierają różne postaci i pragną czegoś równie cennego - uwagi, aprobaty - ofiery, która zahipnotyzowana zrobi dla nich (i za nie) wszystko. Mowa o emocjonalnych wampirach, czyli ludziach z zaburzeniami osobowości, którzy żyją wśród innych. Autor, psycholog kliniczny szczegółowo opisuje poszczególne typy "wampirów" emocjonalnych, charakteryzując ich zachowania. Przedstawia również strategie dla ludzi z otoczenia "krwiopijców" jak samemu nie stać takim i jak radzić sobie w kontaktach z zaburzonymi. Wg badań wynika, że każdy człowiek posiada kilka cech osobowości zaburzonych, jednak "prawdziwe wampiry" manipulują swoimi najbliższymi, aby tylko osiągnąć swój cel.
Warto przeczytać książkę, napisaną w ciekawy sposób.

Wampiry są wśród nas... Jednak nie te z kłami, które łakną naszej krwi. Wcale nie zmieniają się też w nietoperze. Jednak rzucają iluzję na ludzi wokół, przybierają różne postaci i pragną czegoś równie cennego - uwagi, aprobaty - ofiery, która zahipnotyzowana zrobi dla nich (i za nie) wszystko. Mowa o emocjonalnych wampirach, czyli ludziach z zaburzeniami osobowości, którzy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
433
105

Na półkach: ,

spostrzeżenie po przeczytaniu książki - każdy człowiek jest emocjonalnym wampirem, tylko nie każdy sobie to uświadamia. Polecam niezdającym sobie sprawy ;)

spostrzeżenie po przeczytaniu książki - każdy człowiek jest emocjonalnym wampirem, tylko nie każdy sobie to uświadamia. Polecam niezdającym sobie sprawy ;)

Pokaż mimo to

avatar
92
29

Na półkach: ,

Cytat: "Krucyfiks ani czosnek nie ocalą nas przed emocjonalnymi wampirami. Naszą najskuteczniejszą bronią jest wiedza, dojrzałość i dobra ocena sytuacji."

Książka moim zdaniem jest rewelacyjna. Autor z lekką dozą humoru opisuje nam różnego rodzaju osobowości, z którymi przychodzi nam się zmierzać na co dzień, a które wysysają w mniejszym lub większym stopniu nasze siły witalne. Dzięki wiedzy, którą oferuje nam autor możemy wystrzegać się negatywnego działania wampirów lub doszukać się takiego wampira w nas samych.

Polecam serdecznie. Ja znalazłam swojego 'wewnętrznego' wampira i wiem jak mu mogę zaradzić. "O dojrzałość i ocenę sytuacji muszę zadbać sama."

Cytat: "Krucyfiks ani czosnek nie ocalą nas przed emocjonalnymi wampirami. Naszą najskuteczniejszą bronią jest wiedza, dojrzałość i dobra ocena sytuacji."

Książka moim zdaniem jest rewelacyjna. Autor z lekką dozą humoru opisuje nam różnego rodzaju osobowości, z którymi przychodzi nam się zmierzać na co dzień, a które wysysają w mniejszym lub większym stopniu nasze siły...

więcej Pokaż mimo to

avatar
146
122

Na półkach:

Recenzję tej książki znajdziesz także na: www.maagia-ksiazek.blogspot.com

"Każdym emocjonalnym wampirem rządzi określona, świadcząca o niedojrzałości i niemożliwa do zaspokojenia potrzeba, która jest dla niego najważniejsza na świecie. Same wampiry z uwagi na własne zaburzenia psychiki, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy ze swoich dziecinnych potrzeb, które nimi kierują. Wszystko to razem stanowi kolejny powód, dla których powinniśmy być jeszcze bardziej rozsądni".


Kolejna książka, która przykuła moją uwagę w dziale literatury popularno-naukowej w bibliotece miejskiej.
Pan Bernstein ostrzega nas przed tak zwanymi "emocjonalnymi wampirami". Jest to oczywiście metafora, bo jak wszyscy wiedzą wampiry nie istnieją i nie żywią się ludzką krwią. Te oto wampiry emocjonalne manipulują ludźmi. Wysysają z nas energię i poczucie własnej wartości, a także wykorzystują nas do swoich potrzeb. Są one egoistami i zrobią wszystko, aby osiągnąć to, czego chcą. Nawet kosztem innych osób, a właściwie, to szczególnie kosztem innych osób...

Emocjonalne wampiry czyhają wszędzie; w szkole, w pracy, w domu, na ulicy... Gdzie by się nie obejrzeć, zawsze się taki znajdzie.
Książka podzielona jest na kilka części, a każda z nich opisuje inny rodzaj emocjonalnego wampira. Wyróżniamy wampiry aspołeczne, histrioniczne, narcystyczne, obsesyjno-kompulsywne i paranoiczne. W książce pan Bernstein podaje masę przykładów dotyczących poszczególnych rodzai wampirów. Najbardziej zaciekawiły mnie wampiry aspołeczne. Ich nazwa wcale nie zgadza się z ich osobowością. Wręcz przeciwnie, są to ludzie, którzy lubią być w centrum uwagi, kochają wszelakie imprezy, narkotyki, seks i alkohol. Każdy z nich posiada przynajmniej jedno z tych lub innych nałogów.
Do każdego rodzaju wampira, autor podał po kilka przykładowych sytuacji.
Oto przykład wampira obsesyjno-kompulsywnego:

"- Aha! - mówi Kevin, kiedy wampir Sara wchodzi frontowymi drzwiami. - W końcu, po tylu miesiącach, pomalowałem salon!
Czeka przez chwilę na reakcję Sary, ale ona nic nie mówi.
- No, jak ci się podoba?
- To wspaniale, tylko...
- Tylko co?
- Tylko wydaje mi się, że nie zdecydowaliśmy się jeszcze na żaden kolor".

Zaś drugi przykład dotyczy wampirów aspołecznych:

" - O co chodzi, kochanie? - pyta wampir Adam.
Eliza wybucha:
- Jak możesz o to pytać? Uważasz, że to jest w porządku wobec mnie, kiedy całujesz przy mnie inną kobietę?
Adam obejmuje Elizę, a ona go odpycha.
- Skarbie - mówi Adam - to było przyjęcie i byłem pijany. W końcu to tylko niewinny buziak.
- Niewinny buziak? Który trwał pięć minut?
- Najdroższa, wiesz, że nic złego nie miałem na myśli. Jesteś jedyną kobietą, którą kocham. Daj spokój, kochanie, i zaufaj mi."

Po przeczytaniu tej książki, doszłam do wniosku, ile razy już spotkałam na swojej drodze takie osoby. Osoby, które nie patrzą na nikogo innego tylko na siebie i najważniejszą rzeczą dla nich są ich potrzeby. Dzięki tej książce dowiedziałam się, jak bronić się przed takimi osobami i unikać kontaktu z nimi. Emocjonalne wampiry to tak naprawdę duże dzieci, które wszystko wymuszają płaczem i szantażem, także jak na każde dziecko, na nich również zawsze znajdzie się jakiś sposób. A może ktoś w sobie odnajdzie takiego wampira? Kto wie... :)
Książkę polecam każdemu, bo każdy w życiu pewnie nie raz spotkał i spotka takiego wampira. Także warto przeczytać! :)

Recenzję tej książki znajdziesz także na: www.maagia-ksiazek.blogspot.com

"Każdym emocjonalnym wampirem rządzi określona, świadcząca o niedojrzałości i niemożliwa do zaspokojenia potrzeba, która jest dla niego najważniejsza na świecie. Same wampiry z uwagi na własne zaburzenia psychiki, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy ze swoich dziecinnych potrzeb, które nimi kierują....

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
8

Na półkach:

Swietne, polecak kazdemu kto boryka sie z jakimkolwiek toksycznym zwiazkiem :)

Swietne, polecak kazdemu kto boryka sie z jakimkolwiek toksycznym zwiazkiem :)

Pokaż mimo to

avatar
584
216

Na półkach: ,

Autor w sposób przystępny i praktyczny wskazuje jak rozpoznawać i radzić sobie w życiu z napotykanymi trudnościami ze strony emocjonalnych wampirów. Pokazuje po czym je rozpoznać i jak się z nimi dogadać, by przeżyć jeśli są naszymi współpracownikami/szefami, małżonkami czy dziećmi. Krok po kroku możemy przyjrzeć się na czym polega urok osób pozornie interesujących, pracowitych, a zarazem z lubością pozbawiających nas sił witalnych, wiary w siebie na każdym kroku. Jak odróżnić pozory od faktów póki jeszcze trzeźwo myślimy? Jak wygląda proces bałamucenia i jak łatwo w nim stracić głowę?

Tak więc przyglądam się osobom o rysie aspołecznym (łowcy przygód, sprzedawcy, tyrani),histrionikom (aktor, pasywno-agresywny),narcyzom (żywe legenda, supergwiazda),obsesyjno-kompulsywnym (perfekcjonista, purytanin) oraz paranoikom (wizjoner, zazdrośnik).

Oczywiście autor uspokaja iż każdy z nas może przejawiać każdą z tych cech w toku całego życia. Dużym utrudnieniem w kontaktach międzyludzkich stają się osoby u których zachowania te dominują. Ostrzega iż liczenie na opamiętanie się czy branie odpowiedzialności za mącenie i wykorzystywanie naszej naiwności i dobrych intencji jest niemożliwe. Jeśli ktoś jest egoistą to zmiana zależy tylko od niego.

Autor doradza jak sobie z tym radzić. Natomiast ja po tej lekturze zrozumiałam, iż najlepiej wiać lub unikać takich osób jak tylko to możliwe. Po co tracić czas i zdrowie z takimi męczyduszami? Ferrari może i pięknie wygląda, ale jest drogie w utrzymaniu, a ja tam wolę stabilne i wierne toyoty :-)

Autor w sposób przystępny i praktyczny wskazuje jak rozpoznawać i radzić sobie w życiu z napotykanymi trudnościami ze strony emocjonalnych wampirów. Pokazuje po czym je rozpoznać i jak się z nimi dogadać, by przeżyć jeśli są naszymi współpracownikami/szefami, małżonkami czy dziećmi. Krok po kroku możemy przyjrzeć się na czym polega urok osób pozornie interesujących,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  249
 • Przeczytane
  140
 • Posiadam
  36
 • Psychologia
  12
 • Teraz czytam
  7
 • Ulubione
  4
 • Chcę w prezencie
  3
 • 2014
  2
 • Psychology
  2
 • Popularnonaukowe
  2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Emocjonalne wampiry


Podobne książki

Okładka książki Aktywizator seniorów. Scenariusze zajęć Małgorzata Brzezińska, Małgorzata Graczkowska, Anna Kwaśniewska
Ocena 6,8
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Okładka książki Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy Ann Frederick, Peter A. Levine
Ocena 7,5
Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...
Okładka książki Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu Philip Miele, José Silva
Ocena 7,5
Kontrola umysł... Philip Miele, José ...

Przeczytaj także