Metody manipulacji XXI wieku

Wydawnictwo: Fronda
Media, manipulacja, politologia
joly_fh

Napisany w lekkiej i przystępnej formie leksykon technik manipulacyjnych jakimi posługują się nie tylko twórcy reklam, namawiając nas do coraz to nowych zakupów, lecz także rozmaici "Mali Bracia", czyli cyniczni politycy, dziennikarze oraz osoby kształtujące zawodowo opinią publiczną. Wynikiem takich zabiegów są też odpowiednio spreparowane zdjęcia zniekształcające rzeczywistość. Autor przedstawia rozmaite techniki manipulacji oraz udziela rad, jak im nie ulegać.

źródło opisu: Wydawnictwo Fronda, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo Fronda, 2013

hessia | 2018-03-16

Książka o manipulacji przewrotnie napisana...przy zastosowaniu manipulacji. Pozycja absolutnie niezjadliwa, jako że autor dostrzega manipulację w sposób niezwykle wybiórczy - partia polityczna i media, które prezentują wizję świata zgodną z jego własną są w jego oczach nie tylko niewinne, ale i pokrzywdzone. Jako autor ma prawo prezentować dowolny punkt widzenia - pełna zgoda. Nie jednak, jeśli pretenduje do bycia głosem prawdy a czyni to kłamiąc w mało wyrafinowany sposób - metoda klin klinem jest tu co najmniej nie na miejscu.

Po przebrnięciu przez tę trudną lekturę czuję się rozczarowana, jeśli nie oszukana. Nie spodziewałam się po Frondzie specjalnego obiektywizmu, ale nie byłam też gotowa na skrajne, nieznośne i niedające się strawić propagowanie jedynie słusznej wizji rzeczywistości, monopol na którą w opinii autora mają PiS i TVP.

PS. Bez względu na to w co szanowny pan autor raczy sobie wierzyć, "wziąć różaniec do ręki" jako zalecany sposób przeciwdziałania manipulacji...

weromikal | 2017-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Książka miała potencjał i liczyłam że fronda wyjdzie nią z swojej jednostronnej narracji i faktycznie wyda coś mającego choć pozory obiektywności. Niestety z każdą kolejną strona przekonuję się ze wydanie takiej książki jako czegoś, z czego ktoś miałby się dowiedzieć (w dobie internetu) jakichś informacji nt. tytułowego tematu jest kompletnie bezsensowne, bo jest bardzo uboga i nudna z każdym kolejnym rozdziałem a wszystkie te informacje, w OBIEKTYWNEJ wersji możemy spokojnie znaleźć w internecie. Nic więc tu odkrywczego.

Książka ma jeden zasadniczy sens- karmienie umysłów czytelników frondy żyjących w przekonaniu że z każdej strony czyhają na nich lewicowe manipulacyjne cyborgi chcące zniszczyć katolicyzm. No bo jak inaczej wytłumaczyć tu totalną ignorancję autora w przedstawianiu manipulacji wszystkich tylko nie z własnego podwórka (choć i tak dobrze bo łaskawie aż 2 razy wspomniał o manipulacji ONR-em i teorią zamachu Smoleńskiego, niestety to tylko drobny skrawek). Właściwy...

HubertS | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Przeciętna, łatwo się czytało ale to trochę za mało, autor mógł się bardziej postarać nad rozwinięciem myśli, zbyt skrótowo opisywał zjawiska (jak by pisał pracę na zaliczenie, a nie miał zbytnio na to czasu). Ale przyznam zastanowiłem się nad częścią poruszonych tematów. Wyraźnie widać partyjność, szkoda.

Michał Bagiński | 2015-08-24

Nie polecam - nie przedstawia żadnej wartości, chyba iż ktoś chce badać stan psychiczny autora.

Przemysław Zyra | 2015-01-17
Przeczytana: luty 2014

Trafne uwagi i ciekawa bibliografia. Autor ukazuje ponad dwadzieścia sposobów manipulacji, które omawia, daje ich przykłady oraz sposoby ustrzegania się ich wypływu. Celem z pewnością było uświadomienie czytelników.

Po wzięciu książki do ręki można stwierdzić, że zawiera oczywistości. Ale zapewne w przypadku większości czytelników każdy znajdzie coś nowego dla siebie. Uświadomienie sobie funkcjonowania pewnych mechanizmów może być pierwszym krokiem do zabezpieczenia siebie i uodpornienia na manipulacje. A niestety w dzisiejszym społeczeństwie każdy, bez względu na poglądy i pozycje społeczną jest narażony na wiele czynników manipulacji. Świadome życie to świadome wybory, które dają radość i satysfakcję, dlatego polecam tę i inne tego typu lektury.

Marta | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Nie będę bardzo krytyczna podczas oceny tej książki, ponieważ wyniki analizy poczynionej przez autora są w moim mniemaniu trafne i co najważniejsze: prawdziwe, choć treść epatuje chwilowo subiektywizmem, ale kto mu tego broni?
Moim zarzutem jest pewna enigmatyczność w formułowaniu zarzutów w stosunku do ultraprawicy.
Największym plusem jest to, że autor zachęcił mnie, żeby częściej dostrzegać to co dobre, wartościowe, a nie skupiać się na tym co złe i plugawe. Przypomina mi się dewiza bł. ks. Popiełuszki: "Zło dobrem zwyciężaj". Powinnam skupić się na budowaniu dobrych rzeczy, na pielęgnowaniu języka polskiego, na czytaniu dobrej literatury, która niesie ze sobą wartości, zamiast marnować energię na chałtury.

Russkaya | 2014-02-07

Dwójeczka, bo ubawiłam się setnie.

DorianOlympia | 2013-09-21

Książka zaczyna się dobrze, ale im bardziej w las, tym staje się nudniej. Wszystkie rozdziały są do siebie podobne, mało jest konkretów, a dużo "górnolotnych" i nie popartych żadnymi konkretnymi przykładami. Autor jest wyraźnie propisowski. Co rusz możemy przeczytać, jaki to Jarek jest super, a wszyscy inni to manipulatorzy. Odrobina polityki mi nie przeszkadza, ale nie w takim stopniu. Na osobną wzmiankę zasługuje stosunek ceny do ilości stron... Jak dla mnie 20 parę złotych za 140 stronicową książkę, pisaną OGROMNĄ czcionką, to jest dużo za dużo!

Nie polecam, wręcz odradzam.