Przywilej bycia kobietą

Wydawnictwo: Księgarnia św. Wojciecha
The Privilege of Being a Woman
978-83-7516-021-5
Milu Ko

"Poprzez aroganckie uznanie samych siebie za równych Bogu Adam i Ewa zaczęli prowadzić wojnę z hierarchią wartości. A kiedy już raz równowaga została zachwiana, przyniosło to zgubne konsekwencje, które okazały się szczególnie złowrogie dla kobiet. A tak jak dusze pierwszych rodziców zbuntowały się przeciwko Bogu, tak również ich ciała zbuntowały się przeciwko ich duszom, którym miały podlegać. To właśnie wtedy uświadomili sobie, że "

To książka poświęcona fenomenowi kobiecości od czasów biblijnych po współczesne. Przeprowadzając wszechstronną analizę kobiecości w kontekście historycznym i kulturowym, autorka zastanawia się, czy bycie kobietą jest istotnie przywilejem. W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, ważne miejsce zajmują rozważania o istocie człowieka w ogóle, o istocie wolności czy o religijnym wymiarze bytu ludzkiego. Aby dogłębnie zrozumieć doniosłość kobiecej misji, należy - według autorki - otworzyć nasze umysły i serca na przesłanie ze strony tego, co nadprzyrodzone.

Meell | 2014-10-19
Na półkach: Przeczytane, Religia, 2014
Przeczytana: 12 października 2014

Książka jest niezwykła. Ukazuje rolę i godność kobiety w ciekawy, bo bardzo... naukowy sposób. Autorka powołuje się na teksty zawarte w liturgii Kościoła, myśli świętych, słowa klasyków literatury po to, by wykazać, jak wielkim przywilejem ze strony Boga jest bycie kobietą. Zaskoczyła mnie ta "naukowość" książki, bo dotychczas spotykałam się z pozycjami na temat kobiecości, które podchodziły do tematu dużo bardziej "przeżyciowo". Jednocześnie cała ta mądrość podana jest w sposób niezwykle lekki - "Przywilej bycia kobietą" jakby sam się czyta, język jest obrazowy, prosty. Autorka nie gloryfikuje swojej płci, ale przedstawia ją w obiektywny sposób, ukazując, jak można swoją kobiecość wykorzystać zarówno do dobrych, jak i do złych celów. Rozprawia się też popisowo z argumentami pseudo-feministek, ukazując świeże, nowoczesne, a jednocześnie Boże spojrzenie na tzw. słabą płeć.
Polecam - sama nie wiem, może nawet bardziej mężczyznom, chociaż panie na pewno też skorzystają, tak jak ja, z...

monika5555 | 2016-05-05
Przeczytana: 11 czerwca 2016