Metody manipulacji XXI wieku

Okładka książki Metody manipulacji XXI wieku Marcin Niewalda
Okładka książki Metody manipulacji XXI wieku
Marcin Niewalda Wydawnictwo: Fronda nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Fronda
2013-07-17
2013-07-17
Media manipulacja politologia

Bardzo nietypowo napisana książka. 1 część miała być rozwinięta (niestety Fronda zmieniła właściciela i profil). Książka dla każdego, bez gąszczu naukowych terminów. Przede wszystkim uświadamia to jak bardzo otoczeni jesteśmy manipulacjami, pokazuje też w jaki sposób się bronić.

W naturalny sposób nisko ocenienia przez upolitycznionych czytelników, którzy sympatyzują z tymi partiami politycznymi, które opierają się na manipulacji.

Fatalna, słaba, spłycona i upolityczniona. Tytuł powinien brzmieć "Jak oszukuje PO, ale PiS już nie". Poziom hipokryzji właściwie leje się strumieniami z każdej strony.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uważam tę książkę za ciekawą, na pewno poszerza spojrzenie na świat. Podejrzewam, że przyczyną niezbyt pozytywnych ocen może być bardzo wyraźnie zarysowany światopogląd autora. Wszelkie przykłady jeszcze bardziej go uwydatniały. Moim zdaniem pozycje naukowe nie powinny pokazywać prywatnych poglądów, więc tej książki nie zaliczyłabym do kategorii naukowych. Niemniej jednak dzięki lekturze miałam okazję przemyśleć kwestie dotyczące manipulacji, których sobie nie uświadamiałam. Na plus na pewno działa fakt, że autor wykazuje zdrowe podejście do tematu - zawsze zaleca bycie dobrym człowiekiem i nie przesadzanie z doszukiwaniem się manipulacji gdzie tylko się da, a jednocześnie przestrzega przed zbytnią naiwnością.

Książka o manipulacji przewrotnie napisana...przy zastosowaniu manipulacji. Pozycja absolutnie niezjadliwa, jako że autor dostrzega manipulację w sposób niezwykle wybiórczy - partia polityczna i media, które prezentują wizję świata zgodną z jego własną są w jego oczach nie tylko niewinne, ale i pokrzywdzone. Jako autor ma prawo prezentować dowolny punkt widzenia - pełna zgoda. Nie jednak, jeśli pretenduje do bycia głosem prawdy a czyni to kłamiąc w mało wyrafinowany sposób - metoda klin klinem jest tu co najmniej nie na miejscu.

Po przebrnięciu przez tę trudną lekturę czuję się rozczarowana, jeśli nie oszukana. Nie spodziewałam się po Frondzie specjalnego obiektywizmu, ale nie byłam też gotowa na skrajne, nieznośne i niedające się strawić propagowanie jedynie słusznej wizji rzeczywistości, monopol na którą w opinii autora mają PiS i TVP.

PS. Bez względu na to w co szanowny pan autor raczy sobie wierzyć, "wziąć różaniec do ręki" jako zalecany sposób przeciwdziałania manipulacji to sposób zgoła śmieszny.

Wszystkim myślącym własnymi głowami - szczerze odradzam. Szkoda nerwów i czasu.

Książka miała potencjał i liczyłam że fronda wyjdzie nią z swojej jednostronnej narracji i faktycznie wyda coś mającego choć pozory obiektywności. Niestety z każdą kolejną strona przekonuję się ze wydanie takiej książki jako czegoś, z czego ktoś miałby się dowiedzieć (w dobie internetu) jakichś informacji nt. tytułowego tematu jest kompletnie bezsensowne, bo jest bardzo uboga i nudna z każdym kolejnym rozdziałem a wszystkie te informacje, w OBIEKTYWNEJ wersji możemy spokojnie znaleźć w internecie. Nic więc tu odkrywczego.

Książka ma jeden zasadniczy sens- karmienie umysłów czytelników frondy żyjących w przekonaniu że z każdej strony czyhają na nich lewicowe manipulacyjne cyborgi chcące zniszczyć katolicyzm. No bo jak inaczej wytłumaczyć tu totalną ignorancję autora w przedstawianiu manipulacji wszystkich tylko nie z własnego podwórka (choć i tak dobrze bo łaskawie aż 2 razy wspomniał o manipulacji ONR-em i teorią zamachu Smoleńskiego, niestety to tylko drobny skrawek). Właściwy tytuł tych wypocin powinien brzmieć "Manipulacje polskiej lewicy za rządów PO którego nie lubimy i coś tam o handlu i fotografii" W pełni oddawałby pustą treść tej książki.
Autor wymieniając kolejne manipulacje sam je popełnia w stosunku do lewicy- przy czym metoda transferu to jego ulubiona.
Niczym więc nie różni się od tych o których pisze.
Mam też wrażenie że autor w internecie jest nowy. Weźmy np. kwestię manipulacji w Wikipedii. autora boli to że Wikipedia przedstawia definicje zjawisk NAUKOWE a nie KATOLICKIE. To że z różnych skrajnych zdań jako definicje trafia (do nadal przecież ENCYKLOPEDII) to co jest ich uśrednieniem dla autora jest przejawem dyskryminacji religijnej katolików. Przy czym mówiąc o dyskryminacji religii myśli tylko o swojej własnej i niespecjalnie rozumie że wstawienie zamiast globusa w logo krzyża i podawanie definicji tworzonych przez księży byłoby tym samym co autor uznaje za dyskryminację- dopuszczaniem tylko jednej opcji. Niestety autor widocznie nie zauważył że jego opcja też jest przedstawiona razem z poglądami różnych innych środowisk na jakiś temat a nie jako cały tekst.
Autor przejawia też typowo Frondowe myślenie że monopol na prawdę i moralność mamy tylko my bo tak ja wierzę i tak mówi mi MÓJ Bóg. I choć sugeruje że no niby inne zdania można mieć i innych szanować trzeba to i tak po lekturze tego trudno nie wyczuć ze drugie dno takiej opinii to- "Co nie zmienia faktu że tak jesteś wytartym z moralności debilem i na pewno lewakiem popierającym Po".

Najbardziej irytujące jest tu właśnie to że z tego co autor pisze wyłania się obraz sytuacji w której to jedynymi pokrzywdzonymi na świecie i odpornymi na manipulacje (bo przecież prawda jest po naszej stronie bo tak) są właśnie KATOLICY.

Przeciętna, łatwo się czytało ale to trochę za mało, autor mógł się bardziej postarać nad rozwinięciem myśli, zbyt skrótowo opisywał zjawiska (jak by pisał pracę na zaliczenie, a nie miał zbytnio na to czasu). Ale przyznam zastanowiłem się nad częścią poruszonych tematów. Wyraźnie widać partyjność, szkoda.

Nie polecam - nie przedstawia żadnej wartości, chyba iż ktoś chce badać stan psychiczny autora.

Trafne uwagi i ciekawa bibliografia. Autor ukazuje ponad dwadzieścia sposobów manipulacji, które omawia, daje ich przykłady oraz sposoby ustrzegania się ich wypływu. Celem z pewnością było uświadomienie czytelników.

Po wzięciu książki do ręki można stwierdzić, że zawiera oczywistości. Ale zapewne w przypadku większości czytelników każdy znajdzie coś nowego dla siebie. Uświadomienie sobie funkcjonowania pewnych mechanizmów może być pierwszym krokiem do zabezpieczenia siebie i uodpornienia na manipulacje. A niestety w dzisiejszym społeczeństwie każdy, bez względu na poglądy i pozycje społeczną jest narażony na wiele czynników manipulacji. Świadome życie to świadome wybory, które dają radość i satysfakcję, dlatego polecam tę i inne tego typu lektury.

Nie będę bardzo krytyczna podczas oceny tej książki, ponieważ wyniki analizy poczynionej przez autora są w moim mniemaniu trafne i co najważniejsze: prawdziwe, choć treść epatuje chwilowo subiektywizmem, ale kto mu tego broni?
Moim zarzutem jest pewna enigmatyczność w formułowaniu zarzutów w stosunku do ultraprawicy.
Największym plusem jest to, że autor zachęcił mnie, żeby częściej dostrzegać to co dobre, wartościowe, a nie skupiać się na tym co złe i plugawe. Przypomina mi się dewiza bł. ks. Popiełuszki: "Zło dobrem zwyciężaj". Powinnam skupić się na budowaniu dobrych rzeczy, na pielęgnowaniu języka polskiego, na czytaniu dobrej literatury, która niesie ze sobą wartości, zamiast marnować energię na chałtury.

Największym plusem jest to, że autor zachęcił mnie,...

Dwójeczka, bo ubawiłam się setnie.

Dwójeczka, bo ubawiłam się setnie.

• POPULARNO-NAUKOWE
  • X2014
  • Polecam
  • Próby
  • Książki najgorsze
  • Filozofia, etyka. estetyka, antropologia, retoryka, logika

Dodaj cytat z książki Metody manipulacji XXI wieku